Niepamięć

Wydawnictwo: Bukowy Las
śpiączka
hibou

Dwóch przyjaciół, lekarzy, którym przyszło żyć i pracować w dwóch różnych krajach, spotyka się po latach w romatycznych okolicznościach. Kiedyś łączyło ich wiele, a dzieliła miłość do tej samej kobiety. Teraz jeden z nich jest ciężko chory, potrzebuje medycznej pomocy drugiego. Wyuczona i przyswojona na emigracji obojętność nagle przestaje mieć znaczenie, poprawność znika nagle pod wpływem...

Dwóch przyjaciół, lekarzy, którym przyszło żyć i pracować
w dwóch różnych krajach, spotyka się po latach w romatycznych okolicznościach. Kiedyś łączyło ich wiele, a dzieliła miłość do tej samej kobiety. Teraz jeden z nich jest ciężko chory, potrzebuje medycznej pomocy drugiego. Wyuczona i przyswojona na emigracji obojętność nagle przestaje mieć znaczenie, poprawność znika nagle pod wpływem fali dawno zapomnianych emocji. Zagubione gdzieś po drodze słowa odzyskują dawne znaczenie. Przyjaciele zaś z przerażeniem stwierdzają, że obaj nie wiedzą nic o losach swojej dawnej sympatii. Dziewczyna zniknęła przed laty w zupełnie nieznanych okolicznościach.
O losach zaginionej kobiety, dotkniętej niepamięcią wsteczną opowiada druga część powieści. Katarzyna żyje w innej, obcej jej rzeczywistości. W pewnym sensie ma szansę na nowe życie, jest jakby stworzona na nowo, ta sama, a zarazem już zupełnie inna. Każdego dnia powracają pojedyncze obrazy z przeszłości, są one niespójne i nielogiczne. Mieszanina miejsc, wydarzeń, ludzi, faktów i konfabulacji, które dziwią, szokują, przerażają, rodzą nieokreślony lęk, zmieniający się w paniczny strach.
Im więcej powracających wspomnień, tym więcej niepewności, tym większe uczucie wyobcowania. W końcu pamięć kobiety powraca, wszystko układa się w logiczną całość, potęgując z dnia na dzień chęć konfrontacji teraźniejszości z przeszłością.

źródło opisu: http://bukowylas.pl/content/ksiazka/niepami%C4%99%C4%87

źródło okładki: http://bukowylas.pl/content/ksiazka/niepami%C4%99%C4%87

filozof | 2018-02-03

Książka bardzo mądra i ciekawa.
Historia dwójki lekarzy,bez nudnych dla większośći ludzi terminów medycznych.
Bardzo dobrze opisana Chorwacja,tam toczy się większość akcji powieści.
Powieść pisana z punktu widzenia obu postaci.
Akcja spokojna,ludzka i stonowana.

Natalia | 2013-11-02
Przeczytana: 31 października 2013

Jestem oczarowana. Twórczość pani Jolanty Kosowskiej poznałam już dzięki "Deja vu", a lektura jej literackiego debiutu tylko mnie utwierdziła w przekonaniu, że autorka potrafi pisać tak, by czytelnika zainteresować i wzbudzić w nim całą gamę emocji. Historia, jaką opisała w "Niepamięci" to coś oryginalnego, odbiegającego od schematów jakże często wykorzystywanych przez autorów książek obyczajowych. W powieści sporo jest tragizmu i zbiegów okoliczności, które jednak - na całe szczęście - nie sprawiają wrażenia absurdalnych, a po prostu nieszczęśliwych, powodujących gulę w gardle, mogących mieć miejsce w prawdziwym życiu. Pani Kosowska piękne myśli ubiera w proste słowa, snuje opowieść, w której przeplata się miłość, przyjaźń, choroby, tęsknota, szczęście przełamane nutką goryczy, sekrety, chorwackie słońce i śródziemnomorski klimat. Sporo tu życiowych prawd, równie dużo zapadających w pamięć cytatów, ale filozofowania tyle co nic.
Rozczarowane lekturą będą osoby, których uwagę...

kajsa | 2012-09-10
Przeczytana: 10 września 2012

Jeden upadek...uderzenie...uraz. niby nic,człowiek nie dostrzega symptomów czyhającego zagrożenia. Ból głowy zawsze można przecież jakoś wytłumaczyć. I nagle ciemność...brak przytomności,zwiotczenie mięśni,długotrwała śpiączka.Po jakimś czasie,gdy nikt już nie ma nadziei,przebudzenie w zupełnie nowym świecie,bez imienia,nazwiska,tożsamości.

Niepamięć wsteczna to ona podzieliła życie Katarzyny na dwa rozdziały.
W tym pierwszym kochała i była kochana...przez dwóch mężczyzn,którzy rywalizowali o jej uczucia. W efekcie czego wszyscy troje byli głęboko nieszczęśliwi.
W drugim będącym mieszanką teraźniejszości i retrospekcji bohaterka na nowo uczy się życia,przeżywa wiele trudnych,bolesnych chwil,ale też odkrywa miłość,przede wszystkim zaś staje się świadomą uczestniczką własnego życia.

Jolanta Kosowska stworzyła świetną,trzymającą w napięciu powieść,mimo że daleko jej do sensacji. Na mnie duże wrażenie zrobiły portrety psychologiczne bohaterów i analiza ich własnych przeżyć.Jakże...

Wyruszyłam w podróż nieznaną wraz z bohaterką „Niepamięci” Jolanty Kosowskiej. Była to podróż po bezdrożach ludzkiego umysłu, serca,... duszy. Wraz z Kasią czułam radość, smutek, lęk. Jak to możliwe? Lekkie pióro pisarki sprawiło, że stałam się częścią tej historii. Namalowała słowem obraz intensywny, pochłaniający. Wystarczyło, że raz na niego spojrzałam i już nie oderwałam oczu ani na moment. Musiałam doświadczyć tego co jej bohaterka. Chłonęłam każdą scenę niepokojąc się o finał tej niezwykłej powieści.

Jolanta Kosowska poruszyła w swojej książce temat niepamięci wstecznej. Szczęśliwa młoda kobieta u progu życia, które wydawać by się mogło, będzie usłane różami, wyniku nieszczęśliwego zbiegu okoliczności i doznanego urazu zapada w śpiączkę. Po przebudzeniu nie pamięta kim jest, ani co wcześniej robiła, a otaczający ją świat jest obcy i daleki.

Autorka z niezwykłą wnikliwością opisuje stany emocjonalne bohaterki, przeżycia wewnętrzne, które determinują jej zachowania nie do...

czytanienaplatanie | 2018-09-12
Przeczytana: 08 września 2018

Już po przeczytaniu kilku pierwszych stron czułam, że będzie to książka wyjątkowa, która zostawi po sobie ślad w mojej duszy. I nie myliłam się.

Od początku uderza piękno języka, subtelność wyrażanych myśli i opisów oraz spójność fabuły.

Czytając odczuwamy swoistą magię - uczuć pomiędzy kobietą i mężczyzną, więzi pomiędzy człowiekiem i naturą. Autorka potrafiła umiejętnie i szczegółowo stworzyć świat, wydawałoby się zwykłych ludzi, w którym przenikają się uczucia od miłości i przyjaźni, po rozpacz i strach. W którym bohaterowie podejmują wybory, nie zawsze trafne. W którym z niewypowiedzianych słów rodzą się ludzkie tragedie.

Książka podzielona jest na dwie części. W pierwszej poznajemy wyjątkową kobietę, Katarzynę oraz dwóch mężczyzn, Michała i Romana, którzy żywią do niej głębokie uczucie. W wyniku nieporozumienia, czy niedopowiedzenia dochodzi do tragedii, która zmienia życie wszystkich trojga. W drugiej części znajdujemy się w Chorwacji, gdzie Katarzyna po wypadku, w...

talia44 | 2013-06-28
Przeczytana: 28 czerwca 2013

Ksiązke czyta się bardzo lekko i przyjemnie.
Wspaniale opisane są piekne krajobrazy Chorwacji.Widać,że autorka doskonale zna ten kraj.
"Niepamięc" to opowiesc o dwóch meZczyznach zakochanych w jednej kobiecie.Na pozór banalna historia okazała sie ciekawa opowieścią o miłości,przyjazni,poswięceniu i życiu,które różnie się układa.

Jenah | 2014-08-13
Przeczytana: 13 sierpnia 2014

Czy można z dnia na dzień zapomnieć o miłości? Czy można zapomnieć kogoś, kogo się kochało tak mocno, że sama myśl o wspólnie spędzonej przyszłości staje się aż nazbyt oczywista?

Czy można ot tak spojrzeć za siebie i już nie zobaczyć za sobą niczego, co kiedyś tworzyło niezwykle stabilną, niezmienną strukturę zwaną przeszłością? W niej przecież tkwią nasze korzenie, nasze podjęte niegdyś decyzje, w niej zawarta jest niezachwiana podstawa naszej osobowości, w niej odszukać można postawione sobie w życiu cele, nasze wybory, wspomnienia te dobre i te złe, ale wszystkie potrzebne, by móc poczuć, że jest się mocno osadzonym w rzeczywistości. W niej znajdzie się to, co zbudowało nasze teraźniejsze "ja".

Lektura "Niepamięci" uświadamia nam, że tak naprawdę nasza przeszłość może być krucha niczym pękający na rzece lód zimową porą. Jedna chwila może sprawić, że to, co kiedyś nas ukształtowało jako człowieka, może w jednej chwili obrócić się w pył, by zniknąć w otchłani przerażającej...

Tomek | 2013-10-30
Przeczytana: 30 października 2013

Ta książka jest niczym gąsienica, która napotkana w ogrodzie pełnym przepięknych i bajecznie kolorowych motyli, na pierwszy rzut oka niczym nie zachwyca, tamte są przecież ładniejsze. Choć wyobraźnia podpowiada, że przeistoczy się ona w cudownego motyla, to ciężko jest się zdecydować, czy warto zawiesić na niej wzrok i czekać na przemianę. A może lepiej byłoby wziąć od razu kolorowego motyla? Jednak nie, decyduję się na gąsienicę, która od tej chwili, w mojej obecności, codziennie zmienia wygląd i zapierając mi dech w piersi, przeistacza się w takiego motyla, jakiego nigdy jeszcze nie widziałem.
Właśnie takie skojarzenie, nasunęło mi się podczas lektury tej powieści. Na początku spoglądałem na kobietę z okładki podejrzliwie i zastanawiałem się, co wyniknie z tego spotkania? A kiedy już zdecydowałem się na to spotkanie, ona zaczarowała mnie i nie pozwoliła oderwać wzroku od siebie do ostatniej chwili. Kiedy pozwoliła mi zamknąć oczy, ja i tak dalej ją widziałem, bo była...

monika | 2015-07-21
Na półkach: Przeczytane, Ebooki
Przeczytana: 16 lipca 2015

Łatwo nie było zwłaszcza w pierwszej części, druga część nabiera jakby tempa, ale generalnie oceniam bardzo dobrze. Troje przyjaciół, z czego dwóch zakochanych w tej samej kobiecie. Obaj tracą kontakt z ukochaną kobietą, sądząc że ta jest w związku z tym drugim. Wypadek, utrata pamięci, nowe otoczenie i ...... zdradzić końca oczywiście nie mogę, ale polecam:)

lila | 2018-02-01
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 01 lutego 2018

Piękna historia miłosna z nutką tajemniczości.
Gdyby pominąć jakieś sto stron powtórzeń byłoby idealnie :-)