Białe kołnierzyki

Średnia ocen

4,5 4,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
4,5 / 10
2 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
754
226

Na półkach: , ,

Bardzo przeciętna. Może lepiej sobie odpuścić.

Bardzo przeciętna. Może lepiej sobie odpuścić.

Pokaż mimo to

avatar
4665
3433

Na półkach: , , ,

„Białe kołnierzyki” to – moim zdaniem – jedna z najsłabszych książek Olczaka. Właściwie za udane uważam tylko pierwsze opowiadanie „Białe mankiety”.
Głównym bohaterem (i narratorem) jest tu młody nauczyciel przybywający na prowincję (czytaj: zabitą dechami dziurę) ze szczytnym zamiarem szerzenia oświaty wśród pegeerowskiej braci. Kariera pedagoga nie przypomina jednak w niczym słynnej Siłaczki z utworu Żeromskiego. Narrator szybko bowiem zdaje sobie sprawę z tego, że mieszkańcy wsi nie grzeszą ani inteligencją, ani pracowitością, ani pędem do wiedzy. W związku z tym nasz bohater dochodzi do wniosku, że nie warto zaprzątać sobie głowy niemożliwym. Po groteskowych i niefortunnych próbach założenia wiejskiego teatru, nauczyciel postanawia nie upowszechniać więcej kultury. Z ochotą zaczyna podbijać serca miejscowych piękności i na tym polu szybko odnosi sukcesy. Wszystko układa się pomyślnie, dopóki do łóżka bohatera nie zaczyna zakradać się narzeczona miejscowego zabijaki. Obawa przed zemstą krewkiego Zdzicha odbiera niespełnionemu nauczycielowi przyjemność z łóżkowych igraszek…

Zabawne w utworze są barwne opisy wiejskich oryginałów oraz sytuacje, w których bohater poznaje wątpliwe uroki pegeerowskiego życia i próbuje zbliżyć się do miejscowych, co najczęściej kończy się porannym bólem głowy i zanikami pamięci.

Pozostałe opowiadania trącą nudą, chociaż w każdym można odnaleźć kilka dość oryginalnych, groteskowych i ironicznych fragmentów.

„Białe kołnierzyki” to – moim zdaniem – jedna z najsłabszych książek Olczaka. Właściwie za udane uważam tylko pierwsze opowiadanie „Białe mankiety”.
Głównym bohaterem (i narratorem) jest tu młody nauczyciel przybywający na prowincję (czytaj: zabitą dechami dziurę) ze szczytnym zamiarem szerzenia oświaty wśród pegeerowskiej braci. Kariera pedagoga nie przypomina jednak w...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    2
  • Teraz czytam
    1
  • Chcę przeczytać
    1
  • Przeczytane dawno temu
    1
  • Cmentarzysko Książek Zapomnianych, czyli wyszperane w antykwariatach
    1
  • Domowa biblioteka
    1
  • Literatura z PRL
    1
  • 2017
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Białe kołnierzyki


Podobne książki

Przeczytaj także