Białe kołnierzyki

Wydawnictwo: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza
literatura piękna
allison

Debiutancki zbiór opowiadań autora, nagrodzony II miejscem w konkursie na debiut prozatorski, zorganizowanym przez Ludową Spółdzielnię Wydawniczą, Związek Literatów Polskich i Związek Młodzieży Wiejskiej.

Krzysiek | 2014-04-11
Przeczytana: 14 maja 2017

Bardzo przeciętna. Może lepiej sobie odpuścić.

„Białe kołnierzyki” to – moim zdaniem – jedna z najsłabszych książek Olczaka. Właściwie za udane uważam tylko pierwsze opowiadanie „Białe mankiety”.
Głównym bohaterem (i narratorem) jest tu młody nauczyciel przybywający na prowincję (czytaj: zabitą dechami dziurę) ze szczytnym zamiarem szerzenia oświaty wśród pegeerowskiej braci. Kariera pedagoga nie przypomina jednak w niczym słynnej Siłaczki z utworu Żeromskiego. Narrator szybko bowiem zdaje sobie sprawę z tego, że mieszkańcy wsi nie grzeszą ani inteligencją, ani pracowitością, ani pędem do wiedzy. W związku z tym nasz bohater dochodzi do wniosku, że nie warto zaprzątać sobie głowy niemożliwym. Po groteskowych i niefortunnych próbach założenia wiejskiego teatru, nauczyciel postanawia nie upowszechniać więcej kultury. Z ochotą zaczyna podbijać serca miejscowych piękności i na tym polu szybko odnosi sukcesy. Wszystko układa się pomyślnie, dopóki do łóżka bohatera nie zaczyna zakradać się narzeczona miejscowego zabijaki. Obawa...