Baśnie lubuskie

Wydawnictwo: Lubuskie Towarzystwo Kultury
6 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
allison

Trzy opowieści "sprzed wieków, ale nie zza siedmiu gór i rzek" - jak pisze autor w pierwszych słowach książki.

Spis treści:
- "O kusym diable i skwierzyńskich babach"
- "Wielkie czyny szewczyka z Międzyrzecza"
- "O dobrych wróżkach i cudownym chłopcu z Bledzewa"

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Dwa ostatnie utwory, niestety, bardzie przypominają swą konstrukcją współczesny teledysk niż baśń. Z pewnością nie należy czytać ich dzieciom - nie nadążą za zwrotami akcji, gdyż zmienność zdarzeń przypomina tasowanie kart przez Wielkiego Szu:).

Oba utwory mają zalety, do których zaliczyć można humorystyczną stylizację i pełne absurdu anachronizmy. Przemawiają one jednak tylko do dorosłego czytelnika.
Momentami narracja przypomina komiczne opowiadania Mrożka, ale niektóre chwyty literackie wydają się banalne.

Za udaną baśń, która naprawdę przypadła mi do gustu, uznaję opowieść o naiwnym, głupim diable i o skwierzyńskich babach - kłótliwych, chciwych materialistkach, nie pozbawionych rozumu i tzw. nosa.
Nie kto inny bowiem, tylko Magda, córka chytrej wdowy po szewcu, przejrzała jako pierwsza rzekomo wędrownego rzemieślnika, w rzeczywistości będącego czartem na krzyżackich usługach. Od początku nie spodobały się dziewczynie stopy podejrzanego chłopaka, w którego oczach...

książek: 1931
Siuks | 2014-04-30