Siwe skrzydła

Zbiór dziewięciu opowiadań

źródło opisu: własne

źródło okładki: google

allison | 2012-05-24

Utwory zawarte w tym zbiorze łączy postać narratora - bohatera bardzo przypominającego autora, zarówno pod względem sylwetki jak i osobowości.
To młody człowiek po studiach zamierzający zdobyć zaszczytny tytuł doktora. Wyjeżdżając z rodzinnej miejscowości, najpierw upaja się wolnością i tzw. wielkim światem, potem zaczyna tęsknić za swoim plotkarskim, ale uroczym miasteczkiem, wreszcie postanawia wrócić.
Nie brak w niektórych utworach wspomnień z dzieciństwa, w których świat dziecięcych zabaw przeplata się z refleksyjnym, ale i ironicznym spojrzeniem na powojenną rzeczywistość na ziemiach zachodnich.

Za najbardziej udane opowiadanie uważam otwierający zbiór utwór "Z Krzyża zdjęty". Autor już w pierwszych słowach odsłania dwuznaczność tytułu:
"Wyjechałem z domu z przesiadką w Krzyżu, i to mnie zgubiło - poczułem się natychmiast z Krzyża zdjęty...".
Zachłyśnięcie się wolnością jest jednak krótkotrwałe. Przebywający w uniwersyteckim mieście bohater nie ma zbytniej ochoty na...

Krzysiek | 2017-11-10