Zaczarowany łoś

Okładka książki Zaczarowany łoś Mikkjel Fønhus
Okładka książki Zaczarowany łoś
Mikkjel Fønhus Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie Seria: Seria Dzieł Pisarzy Skandynawskich literatura piękna
Seria Dzieł Pisarzy Skandynawskich
Trollelgen
Wydawnictwo Poznańskie
1980-01-01
1980-01-01
Adam Wysocki
Skandynawia Norwegia literatura norweska

Przeczytać książkę i jej nie ocenić gwiazdkami - rzadko mi się to zdarza, ale w tym wypadku muszę tak zrobić. "Zaczarowany łoś" wciągnął mnie bez reszty, przeczytałam tę opowieść w pół dnia. Nie mogłam się też nasycić onirycznymi opisami skandynawskiej przyrody i uwielbienia lasu. Ta książka ma jednak coś z "Pożegnania z Afryką" Karen Blixen. Mam wrażenie, że mimo przeżywanych zachwytów, wolałabym nigdy po tego typu literaturę nie sięgać. Bo jak można ubrać w literaturę piękną historię niewinnego stworzenia, zmuszonego do nierównej walki o życie z człowiekiem i to za pośrednictwem prawdziwego myśliwego? Przeczytałam i w tym wypadku wyjątkowo nie oceniam.

Zachęcona "Wilkami" tego autora i bardzo realistycznymi, surowymi, ale też pięknymi opisami trudnego życia ludzi i zwierząt wśród dzikiej przyrody, sięgnęłam i po tę książkę. Niestety nie znalazłam w niej ani ciekawej fabuły (tylko trochę wymuszone, bezcelowe ,bo bez bezpośredniej potrzeby,fanatyczne polowanie na tytułowego łosia) ani baśniowego, czy onirycznego klimatu zapowiadanego przez tytuł, ani ciekawych postaci, ani nawet wyjątkowych opisów przyrody. A i rwany,suchy styl (lub tłumaczenie) także dołożył się do tego, że nie byłam zainteresowana rozwojem fabuły

Obraz niesamowitej skandynawskiej przyrody. I powiązane ze sobą losy łosia i człowieka z czasów sprzed zwycięstwa cywilizacji.

• Literatura norweska
  • Seria Dzieł Pisarzy Skandynawskich
  • Bookcrossing
  • 9) Literatura skandynawska
  • Norwegia
  • Literatura skandynawska - Norwegia

Dodaj cytat z książki Zaczarowany łoś