Dobra pustynia

Wydawnictwo: W.A.B.
Afganistan
literatura faktu
WAB

Fabularyzowana relacja z obrzędu przejścia, jakim dla autorki stał się wolontariat w północnym Afganistanie. Choć wyjazd poprzedziły wielomiesięczne studia i konsultacje u znawców regionu, zastana rzeczywistość przerosła wszelkie wyobrażenia. Pracy dwojga polskich nauczycieli w prowincjonalnej szkole oraz ich pobytowi w domu wielopokoleniowej rodziny afgańskiej towarzyszyło silne zderzenie kultur. Narratorka oraz jej partner mieli do wyboru narzucić Afgańczykom swoje wartości lub stanąć z boku i wsłuchać się w głos Innego. Wybrali to drugie. Weszli w odrębne światy kobiet i mężczyzn, w których problem wykluczenia – wbrew obiegowej opinii Zachodu – dotyczy obydwu stron. Powstała opowieść o potrzebie więzi i nadziei, o życiu i śmierci w jednym z najbardziej niebezpiecznych zakątków świata, o tym, że w epoce gwałtownej globalizacji nie można już liczyć na łatwe rozwiązania.

Ostatnie miesiące przed wyjazdem spędziłam na żmudnym kompilowaniu podręcznika, którego zawartość nie uraziłaby niczyich uczuć. Zakrywałam zdjęcia przedstawiające roznegliżowane nastolatki w czułych objęciach przystojnych chłopców. Usuwałam czytanki o policjantkach, o przyjaciółkach robiących zakupy w supermarkecie, o projektantach mody i czirliderkach zagrzewających do boju piłkarzy. Zastępowałam je neutralnymi pogadankami o przyrodzie, przepisami na proste potrawy, fragmentami artykułów z czasopism popularnonaukowych. Miałam uczyć dziewczęta – czternastolatki z dobrych, względnie liberalnych domów, które poszły do szkoły w porę i mogły kontynuować edukację bez większych kłopotów, choć niektórzy przechodnie popatrywali krzywo na ich odsłonięte twarze i ozdobione tanimi pierścionkami dłonie. Dziewczęta w miarę beztroskie i pełne nadziei na przyszłość. Miałam też uczyć dorosłe kobiety, którym czarna noc talibów zabrała najpiękniejsze chwile dojrzewania. Latami zamknięte w domach, obarczone wspomnieniem niedawnych okrucieństw, skrzywione lękiem, że podzielą los swoich rówieśnic – upokarzanych, bitych, palonych żywcem przez niekochanych mężów. Żałośnie niezaradne, wąsko myślące, często przepełnione żądzą odwetu. Miałam je wszystkie zarazić swoją zachodnią pogodą ducha, odemknąć im okienko na świat, uświadomić, że mimo różnic kulturowych mamy podobne troski, marzenia i aspiracje. Wspólnota płci dawała mi rękojmię bezpieczeństwa.
Trudniej było oswoić się z myślą, że stanę naprzeciw bandy ciekawskich, nieobliczalnych wyrostków. Urodzonych wojowników, przyszłych panów tej ziemi, gorliwych obrońców swych matek i sióstr. Nie jestem stąd. Nie ma między nami żadnej wspólnoty. Jestem obcą, dziwnie myślącą, mówiącą osobliwym językiem kobietą z Europy.
(fragment)

źródło opisu: Wydawnictwo W.A.B., 2012

źródło okładki: http://sklep.gwfoksal.pl

Monika | 2014-07-10
Na półkach: 2014
Przeczytana: 10 lipca 2014

Dunya napisała: "Piękna, prawdziwa, opisana ze współczuciem i zrozumieniem". I ja się z tą opinią zgadzam w 100%.

Książka wyjątkowa. Zakończenie mnie zaskoczyło i zasmuciło. Nie będę zdradzać szczegółów - przekonajcie się sami, bo po książkę naprawdę warto sięgnąć.

Dodam jeszcze, że napisana jest ładnym językiem, co zasługuje na wielką pochwałę :) Szkoda tylko, że te ciekawe, bardzo dobre zdjęcia są czarno-białe. Tak bardzo chciałam zobaczyć kolory Afganistanu...

Pani Doroto...proszę pisać dalej!

Dunya | 2013-12-21
Na półkach: historia
Przeczytana: 21 grudnia 2013

Kolejna książka, która udowadnia, iż aby kogoś poruszyć nie potrzeba stworzyć 600-stronnicowego dzieła.
Autorkę i Jej styl pisania polubiłam od pierwszej kartki.
Pani Dorota była w Afganistanie i już nigdy nie będzie taka jak wcześniej. To nie pierwsza opowieść o wielkim wpływie, jaki ten kraj ma na ludzi, ale pierwsza opowiedziana w tak wyjątkowy sposób. Co jakiś czas autorka wplata tu myśli Afgańczyków (a raczej jej Gospodarza, który symbolizuje Ducha Afganistanu) oraz piękne fotografie (niestety czarno-białe) i to właśnie one sprawiają, że ta książka jest tak niesamowita.
Historię w niej opowiedzianą przeczytałam jednym tchem, a zakończenie złamało mi serce.

Piękna, prawdziwa, opisana ze współczuciem i zrozumieniem.

Pokazująca, że pustynia rzeczywiście jest dobra.

Oby więcej takich książek.

Adrian Tync | 2016-09-18
Przeczytana: 18 września 2016

Świetna relacja z poznawania innej kultury, wiele można się dowiedzieć o obyczajowości współczesnych Afgańczyków. A do tego piękne, profesjonalne artystyczne fotografie. Wspaniała lektura! Dziwi mnie tak niska ocena.

bafomet | 2014-10-21
Na półkach: Reportaż
Przeczytana: 20 października 2014

Książka jest krótką (połowa stron to zdjęcia) relacją z pobytu autorki w północnym Afganistanie w charakterze wolontariuszki uczącej jęz. ang. Właściwie ciężko mi tą książkę zrecenzować, bo po opisach użytkowników spodziewałem się naprawdę dobrej pozycji, tymczasem książka jest po prostu dobra. Pokazuje jak trudno jest, było i będzie wniknąć w kulturę afganistanu i jak ta kultura jest inna, a zarazem pasjonująca dla obcych. Autorka opisuje przygody związane z nieporozumieniami kulturowymi, które mają miejsce praktycznie przy każdej okazji, nawet najprostszej czynności. W tej warstwie książka jest bardzo edukacyjna. Poza tym sporo osobistych spostrzeżeń i dość powierzchownych opisów życia w Afganistanie.

Flandra | 2016-05-06
Na półkach: Posiadam ebook
Przeczytana: 05 maja 2016

O krajach muzułmańskich zazwyczaj piszą mężczyźni, byłam bardzo ciekawa co o Afganistanie napisze kobieta, w dodatku Polka.
Książka nie powstała jako reportaż, jest raczej wzruszającym hołdem, wspomnieniem człowieka, który otoczył autorkę opieką podczas jej pobytu w jego domu.
Mimo to znalazłam tu mnóstwo informacji, niuansów, na które mężczyzna nie zwróciłby uwagi i do których nie zostałby nawet dopuszczony!
Naprawdę warto sięgnąć po tę króciutką lekturę :)

dehira | 2016-02-17
Na półkach: Przeczytane książki

Książka bardzo mi się podobała. Wiele razy się zastanawiałam, co autorka czuła lub myślała w niektórych momentach. Sama niewiele wiem o tamtych rejonach, jestem zepsuta stereotypami z TV i pełna złych wrażeń, ale po lekturze "Dobrej pustyni" kolejny raz przypomina mi się, jak bardzo "inny" może być w gruncie rzeczy bardzo podobny. I że wartości takie jak rodzina, wiedza, pragnienie pokoju i spokoju są uniwersalne. Książka opatrzona pięknymi zdjęciami.

Głową bohaterką książki jest Pani Dorota,młoda absolwentka Latynistyki,która postanawia wyruszyć w daleką podroż aż do Afganistanu ,aby uczyć małe dzieci w lokalnej szkole języka angielskiego.Atutem tego przedsięwzięcia był fakt bezinteresownej pomocy w roli wolontariuszki .Oczywiście jak możemy się domyślać ,nie będzie to łatwe zadanie.Trudności jakie napotka bohaterka podczas swojego pobytu ,dadzą Pani Dorocie możliwość poznania kultury Afganistanu od środka .Różnice kulturowe,są widoczne praktycznie na każdej płaszczyźnie i w trakcie przeróżnych czynności.Atutem książki są ,cytaty tzw:"Złotych myśli"jej Gospodarza oraz przepiękne fotografie z życia Afgańczyków(szkoda tylko ,że są czarno-białe).Dzięki nim możemy choć trochę poznać,życie,kulturę,obyczaje mieszkańców Afganistanu.Książka daje nam możliwość razem z bohaterami przeżywać radości,smutki,które ich spotykają.Dzięki czemu już po kilku przeczytanych stronach jesteśmy związani emocjonalnie z nimi.Zaczynamy powoli rozumieć...

Lidia F | 2015-05-04
Przeczytana: 04 maja 2015

Lekko napisany, krótki reportaż. Opis kruchej delikatnej przyjaźni między kulturami.

| 2016-03-07
Przeczytana: 2012 rok

Co wiemy o współczesnym Afganistanie opierając się na informacjach płynących z codziennych mediów? Niewiele, oprócz tego, że toczy się tam krwawa wojna z talibami, jako głównymi sprawcami światowego terroryzmu. W walkę tę zaangażowała się nawet ONZ wciągając także Polskę do bezpośredniego w niej udziału.
Ale jaki jest Afganistan codzienny? Czy można w nim żyć „normalnie”, rzecz jasna w naszym tego słowa rozumieniu? Na te - i inne zresztą - pytania próbuje odpowiedzieć dziennikarka, krytyk muzyczny Dorota Kozińska, a także wolontariuszka, któtra z ramienia niemieckiej organizacji pozarządowej uczestniczyła w programie edukacyjnym skierowanym do młodzieży afgańskiej. Przez kilka miesięcy uczyła języka angielskiego w miejscowości Andchoj w północno-zachodniej prowincji Afganistanu - Farjab.
Jest to bardzo osobisty zapis autorki ukazujący niezwykły świat kraju od setek lat funkcjonujący w obrębie wielu kultur, obyczajów, religii (wywodzących się głównie z islamu, ale jakże...

Maciej Gołębiowski | 2013-01-05
Na półkach: EBOOK
Przeczytana: 22 grudnia 2012

Książka, którą się nie tyle czyta co oswaja. Opowieść, która nikogo nie pozostawi obojętnym na los kraju, na historię ludzi, na dramat tamtego świata. Choć razem z autorką jesteśmy gośćmi w obcym kulturowo regionie, razem z nią zaczynamy go coraz lepiej rozumieć i akceptować. Zaczynamy też coraz mocniej przeżywać każde nieszczęście które spada na mieszkańców tej trudnej do życia krainy. "Dobra pustynia" to książka po której Afganistan dla nikogo nie będzie już tylko nazwą z wiadomości, albo podręczników historii.

Wojciech Górecki nagrodzony

Tegoroczną Nagrodę im. Beaty Pawlak, przyznawaną autorom najlepszych tekstów na temat innych kultur, religii i cywilizacji, otrzymał wczoraj Wojciech Górecki za książkę „Abchazja”, reportaż zamykający kaukaski tryptyk autora.