Podręcznik przygody rowerowej

Wydawnictwo: Bezdroża
978-83-246-3635-8
turystyka rowerowa, podróże
Matacz

Co nowego można jeszcze odkryć w świecie, który już dawno został dokładnie zbadany? Kogo można spotkać na drogach, po których codziennie poruszają się tysiące ludzi? Czym mogą nas zaskoczyć te spotkania albo ci ludzie? No i jak dobrze przygotować się do nich, jeśli wybiera się rower jako środek transportu? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie w Podręczniku przygody rowerowej.

Autorzy dzielą się w nim doświadczeniami zdobytymi podczas wielu wypraw, w wielu różnych zakątków świata. Radzą, jaki kierunek wybrać i w jaki sprzęt się zaopatrzyć, jak zaplanować podróż na rowerze i jak ciekawie ją przeżyć. Przestrzegają przed potencjalnymi niebezpieczeństwami i niedogodnościami, a także informują, jak skutecznie ich unikać.

Podręcznik pozbawiony jest nudnej teorii, autorzy skupiają się wyłącznie na praktycznych aspektach życia długodystansowego rowerzysty. Najważniejsze jest jednak to, że niezwykle skutecznie zachęcają do rowerowych wypraw. Na własnym przykładzie pokazują, że każda podróż jest w zasięgu ręki!

źródło opisu: www.bezdroza.pl

Irak jest nasz
A rower jest wielce OK
Rower to jest świat
Lech Janerka

Kiedy tak jak ja cierpi się na chorobę lokomocyjną, rower staje się ulubionym środkiem transportu. Jednakże nie tylko dlatego go lubię, choć z różnych przyczyn nie korzystam z niego zbyt często. Rower daje większą swobodę, niż samochodu, większą wolność i przede wszystkim większą kontrolę – również nad wyborem tras przejazdu, w które nie wcisnęłoby się nic większych rozmiarów. Tylko co tu niby można napisać w książce? Jaki stworzyć poradnik? Wsiadasz i jedziesz, prawda? Wystarczy, ze rower się trzyma, w oponach nie brak powietrza i jeszcze że hamulce działają, reszta to rzecz względna, prawda? Nie do końca. Jak się okazuje istnieje wiele aspektów przygody rowerowej, które warto jest uwzględnić zanim takową się rozpocznie i to je stara się przybliżyć czytelnikom niniejsza pozycja.

Całość mojej recenzji: https://sztukater.pl/ksiazki/item/20779-podrecznik-przygody-rowerowej.html

Jarka | 2012-08-18
Przeczytana: 15 sierpnia 2012

Autorem "Podręcznika przygody rowerowej" jest małżeństwo podróżników Ania i Robb Maciąg, którzy jeżdżą, piszą i dodatkowo chętnie o tym opowiadają. Na koncie p. Roberta znajduje się już kilka książek, jednak dla mnie było to pierwsze spotkanie z przygodami jego i jego małżonki. Pozostawiło ono jednak głęboki ślad i zmotywowało do kilku decyzji...ale o tym później.

Podręcznik nie jest jednolitą powieścią fabularną, ani relacją z konkretnej podróży.

" Oddajemy Wam do rąk książkę, dzięki której uwierzycie, że każda podróż jest w zasięgu ręki"

Sądzę, że to jedno zdanie doskonale opisuje przesłanie dzieła państwa Maciąg.

Ogólnie struktura tej pozycji podzielona została na 6 głównych rozdziałów, których autorzy przy pomocy doświadczeń i przeżyć, zarówno swoich jak i innych podróżników, uświadamiają nam na czym polegają i jak wyglądają wyprawy rowerowe.

Pierwszy z rozdziałów to Opowieści z drogi, czyli zbiór tekstów różnych autorów o tym, jak pokonywali wybrane przez siebie...

aeble | 2012-07-16
Przeczytana: 12 lipca 2012

Nie jestem typem sportowca. Nie lubię biegać, wręcz nienawidzę gier zespołowych, a ideę dobrowolnego wysiłku fizycznego przeważnie uznaję za niedorzeczny wymysł. Zawsze jednak czerpałam przyjemność z przejażdżek rowerowych - nawet tych bez celu. Kiedy więc w ręce wpadł mi Podręcznik przygody rowerowej autorstwa Anny i Roberta Maciągów, nie mogłam odmówić sobie tak intrygującej lektury.

No bo podręcznik? Przygody? Cóż to właściwie ma znaczyć, czego powinnam się spodziewać? Sięgnęłam po książkę zaciekawiona, choć niepewna. Obawy minęły jednak jak ręką odjął już po pobieżnym przerzuceniu stron. Całość podzielono na części, a zaczynamy od Opowieści z drogi - relacji z wypraw znanych podróżników rowerowych. Następnie, z pomocą tychże, możemy zaplanować Trasę, gdybyśmy natchnieni sami chcieli wyruszyć jednośladem w świat. W kolejnych rozdziałach (Sprzęt, Zanim wyruszysz, W drodze i Wyzwania) znajdziemy natomiast mnóstwo cennych i - co najważniejsze - praktycznych wskazówek, przydatnych...

Marzena | 2016-05-21
Przeczytana: 20 maja 2016

Jedna z ciekawszych i chyba mało osiągalnych rowerowych poradników. Bardzo przyjemnie mi się czytało historię różnych i równie zakręconych rowerowych podróżników. Teraz mam poczucie, że sporo osób faktycznie zaczynało od zwykłych rowerów, często bez sakw i innego teraz tak łatwo dostępnego sprzętu.
Sporo przydatnych i praktycznych wskazówek, mimo że część już udało się poznać.
Jeżeli ktoś ma jeszcze jakieś wątpliwości, żeby spróbować podróżowania na dwóch kółkach to zachęcam do przeczytania tej książki! Rozwieje wątpliwości i przedstawi, że pedałować każdy może :)

Tomek | 2016-05-25
Przeczytana: 23 maja 2016

Zdecydowanie ciekawa pozycja dla tych którzy lubują się w podróżowaniu przy nieustającym kręceniu pedałami.
Bardzo ciekawa forma wielu współautorów wielu historii wypraw. Daje to możliwość widoku na podróżowanie rowerem po świecie z wielu perspektyw.
Co prawda ostatnia część "poradnikowa" mogła by być obszerniejsza, to i tak zdecydowanie polecam dla ludzi pozytywnie zakręconych.

Kuba | 2013-11-24

Liczyłem osobiście na więcej. Według mnie za dużo pomieszane, trochę relacji, trochę opisów, trochę porad. Dwa pierwsze rozdziały to pewien niedosyt, trochę propozycji i relacji, szkoda, że tak mało. Właściwie do takich treści można bez problemu dotrzeć w internecie. Rozdział z poradami ratuje trochę całość, czymkolwiek większość porad skierowana jest raczej do typowo początkujących adeptów podróżowania na rowerze. Podsumowując książka do przejrzenia, parę rzeczy można z niej się dowiedzieć i chociażby z braku tego typu pozycji w kraju cenna.

Danuta Duszeńczuk | 2017-03-02
Przeczytana: 03 maja 2016

Absolutnie coś dla mnie! Rewelacyjnie się tę książkę czyta, ma się wrażenie, że uczestniczy się w opisywanych w niej wyprawach. M.in. ta książka stanowiła dla mnie ogromną inspirację do wybrania się z narzeczonym w podróż życia - Wrocław - Świnoujście (całą naszą trasę można podejrzeć tu: http://kobiecefinanse.pl/podsumowanie-2016-roku-i-plany-plany-plany/ ). Do tego książka została pięknie wydana, chociaż na miejscu wydawcy dałabym nieco gorszy, za to lżejszy papier - mniej siłowania się z tomiskiem na wycieczce rowerowej ;-)

malenstwo_83 | 2016-07-27
Przeczytana: 27 lipca 2016

Jak lubisz jazdę rowerem, albo zwyczajnie w świecie Cię "nosi" nie czytaj tej książki. Zajrzysz do środka, wpadniesz całkowicie i skończysz planując np. samotną podróż wzdłuż Wisły. ;-)

Piotr | 2015-09-22
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Kindle
Przeczytana: 02 marca 2014

Lektura obowiązkowa dla zaczynających przygodę z rowerem

Irbisek | 2014-10-05
Na półkach: Przeczytane, 2014, Z biblioteki
Przeczytana: 21 września 2014

Byłam bardzo ciekawa tej książki i oczekiwania się spełniły. Czy książka może być podręcznikiem przygody? Okazuje się, że tak. Ogółem można rozróżnić część wspominkowo-turystyczną i techniczną.

Krótko więc o technicznej. Szczerze? Potraktowałam ją trochę po macoszemu, skupiając się tylko na interesujących mnie fragmentach, ale złego słowa o niej nie powiem! Dla osoby szukającej sprawdzonych i konkretnych porad technicznych związanych z rowerem lub podróżą, naprawdę lepszej pozycji jeszcze nie widziałam. Zawiera wiele cennych wskazówek. Przyda się również do sprawdzenia własnej wiedzy. Idealna, jeśli chcesz przed podróżą sprawdzić czy o niczym nie zapomniałeś.

Teraz o obszerniejszej i ciekwaszej (dla mnie) części. Ostrzeżenie dla osób szukających wymówek przed ruszeniem swoich dwóch kółek z miejsca: nie czytaj tego - nie będziesz miał już żadnych sensownych argumentów ;) Tyle żartem, teraz bardziej serio. Zbiór naprawdę inspirujących, ciekawych i niesamowitych historii. Czy rower...