Insurekcja warszawska 1794

Wydawnictwo: Bellona
insurekcja, Kościuszko, powstanie
historia
Pietia

Insurekcja warszawska stanowi niezwykle interesujący temat dla entuzjastów historii Polski. Wpływa na to kilka czynników. Po pierwsze wydarzenia z 17 i 18 kwietnia w Warszawie nie miały precedensu w dotychczasowej historii kraju i jego stolicy. Mowa tu przede wszystkim o masowym wystąpieniu ludności stolicy przeciwko garnizonowi rosyjskiemu, świadczącym nie tylko o jej niechęci do Rosjan, ale i pewnym wyrobieniu politycznym i społecznym. Niezwykle istotny jest oczywiście aspekt militarny insurekcji warszawskiej. Było to jedno z największych, jeśli nie największe, zwycięstwo polskie w powstaniu kościuszkowskim i to zarówno w sensie czysto militarnym, jak i psychologicznym.

źródło opisu: http://ksiegarnia.bellona.pl

źródło okładki: http://ksiegarnia.bellona.pl

grafzero | 2016-04-13
Przeczytana: 13 kwietnia 2016

Bardzo dobra pozycja z serii "Historyczne bitwy". Konkretna, bez zbędnego lania wody, dobrze się czyta. Poza wspomnianymi wcześniej mapkami i paroma literówkami nie znalazłem wad.
Więcej tutaj:

Jacek | 2014-11-19
Na półkach: Przeczytane, Historia, Mam
Przeczytana: październik 2014

Poświęcenie całej książki wystąpieniu sprzysiężonych i ludu warszawskiego przeciw zaborcom w 1794 r. wydaję się zabiegiem nieco na wyrost, zwłaszcza że podręczniki szkolne zwykle to wydarzenie kwitują jednym zdaniem. A jednak Bellona zdecydowała się na wydanie takiego właśnie opracowania i na pewno słusznie. Otrzymaliśmy bowiem całkiem ciekawą i rzetelną relację z wydarzeń 17 i 18 kwietnia 1794 r. Autor wykorzystał maksymalnie nieliczne przecież źródła i przedstawił bardzo dynamicznie insurekcję, a także genezę wydarzeń, fakty poprzedzające wystąpienie stołeczne, ogólną sytuację polityczną Rzeczypospolitej wreszcie krótkie spojrzenie na następstwa.
I to wszystko jest oczywiście cenne, ale takich prac, choćby w serii Historyczne bitwy powstało już sporo. Nowatorstwo pracy polega na umieszczeniu wydarzeń na mapie Warszawy czasów stanisławowskich. Właśnie rekonstrukcja struktury miasta, przebiegu ulic, placów, układ zabudowy, stanowiły znaczną trudność, a jednocześnie są znakomitym...