Insurekcja warszawska 1794

7 (4 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
insurekcja, Kościuszko, powstanie
historia
Pietia

Insurekcja warszawska to wydarzenie bez precedensu w historii Rzeczypospolitej. Po raz pierwszy areną walki stały się ulice miasta, po raz pierwszy u boku wojska do walki stanęła ludność cywilna. Trwające dwa dni powstanie okazało się masowym zrywem mieszkańców Warszawy, który świadczył o jej wielkiej niechęci do stacjonujących w Warszawie garnizonów rosyjskich. Powstanie okazało się nie tylko...

Powstanie okazało się nie tylko zwycięskie pod względem militarnym, ale również było istotne z punktu widzenia strategicznego. Bez znajdującego się w stolicy arsenału, los sił Kościuszki na południu Polski byłby przesądzony już w kwietniu lub maju.

źródło opisu: http://ksiegarnia.bellona.pl/index.php?c=boo&bid=5734

źródło okładki: http://ksiegarnia.bellona.pl/nokl/big/5734.jpg

Jacek | 2014-11-19
Na półkach: Przeczytane, Historia, Mam
Przeczytana: październik 2014

Poświęcenie całej książki wystąpieniu sprzysiężonych i ludu warszawskiego przeciw zaborcom w 1794 r. wydaję się zabiegiem nieco na wyrost, zwłaszcza że podręczniki szkolne zwykle to wydarzenie kwitują jednym zdaniem. A jednak Bellona zdecydowała się na wydanie takiego właśnie opracowania i na pewno słusznie. Otrzymaliśmy bowiem całkiem ciekawą i rzetelną relację z wydarzeń 17 i 18 kwietnia 1794 r. Autor wykorzystał maksymalnie nieliczne przecież źródła i przedstawił bardzo dynamicznie insurekcję, a także genezę wydarzeń, fakty poprzedzające wystąpienie stołeczne, ogólną sytuację polityczną Rzeczypospolitej wreszcie krótkie spojrzenie na następstwa.
I to wszystko jest oczywiście cenne, ale takich prac, choćby w serii Historyczne bitwy powstało już sporo. Nowatorstwo pracy polega na umieszczeniu wydarzeń na mapie Warszawy czasów stanisławowskich. Właśnie rekonstrukcja struktury miasta, przebiegu ulic, placów, układ zabudowy, stanowiły znaczną trudność, a jednocześnie są znakomitym...

grafzero | 2016-04-13
Przeczytana: 13 kwietnia 2016

Bardzo dobra pozycja z serii "Historyczne bitwy". Konkretna, bez zbędnego lania wody, dobrze się czyta. Poza wspomnianymi wcześniej mapkami i paroma literówkami nie znalazłem wad.
Więcej tutaj:

slymsc | 2015-07-01