Insurekcja warszawska 1794

Bellona
2012-01-01
2012-01-01
insurekcja Kościuszko powstanie

Jedna z lepszych książek historycznych, które czytałem. Na dodatek porusza temat dość mało znany w polskiej historii. Przebieg walk jest opisany bardzo obszernie, a autor korzystał z bardzo licznej bibliografii. Wszystko jest opisane bardzo zwięźle i dynamicznie, przez co czasem nabiera się wrażenia, że nie czytamy książki historycznej. Oczywiście jest to na plus, bo dzięki temu książkę się czyta w mgnieniu oka, a wszystko jest prosto i jasno wytłumaczone. Byłaby ocena 10 gdyby umieszczono tutaj mapy lepszej jakości oraz dokładniejsze plany Warszawy z uwagi na to, że osoba nie znająca tego miasta, z początku może się gubić w gąszczu tych wszystkich ulic i warszawskich budynków.

Książka została napisana na podstawie obszernej bibliografii. Autor nie poszedł w ślady innych autorów HB-ków i nie cofnął się do pierwszych konfliktów między Koroną i Rosją, a po krótkim wprowadzeniu przeszedł do tematu książki. Zestawienie walczących stron oraz walki w Warszawie są opisane plastycznie i są zakończone rzetelnym podsumowaniem autora, który wykazał błędy obu stron.
Monografia napisana ciekawie, dynamicznie, z pewnością nie będzie nudzić czytelnika.

Bardzo dobra pozycja z serii "Historyczne bitwy". Konkretna, bez zbędnego lania wody, dobrze się czyta. Poza wspomnianymi wcześniej mapkami i paroma literówkami nie znalazłem wad.
Więcej tutaj:

Więcej tutaj:

Poświęcenie całej książki wystąpieniu sprzysiężonych i ludu warszawskiego przeciw zaborcom w 1794 r. wydaję się zabiegiem nieco na wyrost, zwłaszcza że podręczniki szkolne zwykle to wydarzenie kwitują jednym zdaniem. A jednak Bellona zdecydowała się na wydanie takiego właśnie opracowania i na pewno słusznie. Otrzymaliśmy bowiem całkiem ciekawą i rzetelną relację z wydarzeń 17 i 18 kwietnia 1794 r. Autor wykorzystał maksymalnie nieliczne przecież źródła i przedstawił bardzo dynamicznie insurekcję, a także genezę wydarzeń, fakty poprzedzające wystąpienie stołeczne, ogólną sytuację polityczną Rzeczypospolitej wreszcie krótkie spojrzenie na następstwa.
I to wszystko jest oczywiście cenne, ale takich prac, choćby w serii Historyczne bitwy powstało już sporo. Nowatorstwo pracy polega na umieszczeniu wydarzeń na mapie Warszawy czasów stanisławowskich. Właśnie rekonstrukcja struktury miasta, przebiegu ulic, placów, układ zabudowy, stanowiły znaczną trudność, a jednocześnie są znakomitym wkładem do historii wojskowości. Zwykle bowiem przedstawia się walki na otwartym terenie, który stosunkowo łatwo zrekonstruować, nawet dlatego, że nie podlega on takim zmianom w przestrzeni, jak miasto, które nieustannie jest przebudowywane, rozbudowywane, zmienianie. I dlatego książka Wojciecha Kępki-Mariańskiego zasługuje na szczególną uwagę i jest wartościowym wkładem w poznanie nie tylko epizodu z dziejów wojen polskich, ale także samej stolicy w XVIII w. Do tego dochodzą plany miasta z okresu insurekcji i przedstawienia z epoki ulic i budowli, które odegrały istotną rolę w powstaniu.
Dobrze napisana, udokumentowana praca. Żeby więc nie było tak cudnie dodam, że drażniło mnie czytanie zwrotu "z resztą" - i wcale nie chodziło o wydawanie reszty w sklepie... Ale to już problem nie tylko (a może w ogóle nie dotyczy) autora, lecz redaktora. Jeśli będzie drugie wydanie warto to poprawić.

• Historyczne bitwy
  • Historyczne Bitwy