Vilcabamba 1572

historia
typ
papier
Tomek
7,15 (13 ocen i 4 opinie)

Opis książki

Po pierwszej odsłonie konkwisty, zakończonej około roku 1539, z mocarstwa Inków pozostało okrojone państwo, powstałe po upadku Cuzco. Książka składa się z dwóch części. W pierwszej główną postacią jest Manco Inka - władca, który w stosunkach z najeźdźcami najpierw próbował uzyskać dla Inków możliwie jak najszerszy margines autonomii i dopiero gdy okazało się to niemożliwe, chwycił za broń, by w latach 1536 i 1538-39 zorganizować dwa zakończone klęską powstania.

Druga część obejmuje okres po śmierci tego władcy, gdy na tronie Vilcabamby zasiadali synowie Manco Inki - kolejno: Sayri Tupac, Titu Cusi i Tupac Amaru. Każdy z nich był pełnoprawnym i koronowanym inką, w rzeczywistości jednak byli już tylko cieniami swego ojca i nie potrafi li wypracować skutecznej polityki, mogącej powstrzymać Hiszpanów przed ostatecznym zajęciem Vilcabamby.

źródło opisu: Bellona, 2011

źródło okładki: http://ksiegarnia.bellona.pl/nokl/big/5435.jpg

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Tomek | 2011-12-15
Przeczytana: 18 listopada 2011

W sumie to książka ta nie za bardzo nadaje się do serii "Historyczne Bitwy". Tak naprawdę nie opowiada ona o żadnej konkretnej bitwie, lecz zajmuje się prawie całym okresem podboju królestwa Inków - od stracenia inkaskiego władcy Atahuallpy przez Hiszpanów w roku 1533, poprzez założenie ostatniej stolicy Inków (Vilcabamby) w 1539 r. aż do jej upadku w roku 1572. W epilogu opisana jest również historia poszukiwań pozostałości królestwa Vilcabamby.
Ogólnie książka jest całkiem dobra i zaciekawiła mnie na tyle, że dzięki niej w przyszłości mam zamiar sięgnąć po kolejne pozycje dotyczące konkwisty. Choć jak na mój gust, to trochę za mało jest jednak w tym tomiku o wojskowości, zarówno Inków jak i konkwistadorów.

ohranje | 2014-04-09
Przeczytana: 09 kwietnia 2014

"Vilcabamba 1572" to książka traktująca o konflikcie pomiędzy konkwistadorami a Inkami. Wbrew pozorom nie skupia się na jednej konkretnej bitwie jak przystało książkom z tej serii lecz obejmuje okres od pojawienia się Pizzara i jego kliki w Peru do zabicia Tupaca Amaru(ostatniego władcy Inków) w 1572. Już samo to że autor porwał się na taki temat w tak małej książce jest zbrodnią. Brak skupienia się na konkretnym fragmencie konfliktu sprawia że mamy tu niejako streszczenie tematu, które ledwo ociera się o powierzchnię zagadnienia. Momentami denerwujący styl pisania nie pomaga w lekturze- częste powtórzenia... In plus można zaliczyć to, że jest sporo ilustracji i jakieś fotokopie map. Jeśli ktoś chce się zapoznać z tematem podboju Peru ale tylko ogólnie- to może być. Do zgłębienia tematu się nie nada-za ogólnie- chyba że na początek. Jednak jeśli kogoś zaciekawi jak garstka obdartusów z Hiszpanii podbiła jedno z większych imperiów na świecie to polecam "Ostatnie dni...

Ireneusz | 2012-02-02
Przeczytana: 2011 rok

Ciekawa książka, która obejmuje ten okres podboju Państwa Inków przez Hiszpanów, którego nie można znaleźć w szkolnych podręcznikach do historii. Moja wiedza podboju Inków, ograniczała się do tej pory na krótkiej wyprawie Pizarra w latach 1533-35 i zajęciu przez niego Cuzco. Tymczasem Inkowie nie poddali się tak łatwo i okazuje się, że walczyli z Hiszpanami jeszcze kilkadziesiąt lat, a ich nową umowną stolicą była właśnie Vilcabamba.
Świetnie napisana książka, bardzo mnie wciągnęła i z całego serca ją polecam.

doliwaq | 2012-04-11
Przeczytana: 11 kwietnia 2012

"Vilcabamba" jest jedną z najlepszych książek z serii Bellonu "Bitwy Historyczne". Autor w niesamowicie ciekawy sposób przedstawia nie jedną bitwę, nie jeden konflikt lecz cały okres wojen i bitew począwszy od opanowania przez konkwistadorów Cuzco aż do zdobycia i zniszczenia ostatniej stolicy wolnych Inków - tytułowej Vilcabamby. Zdecydowanie polecam wszystkim pasjonatom historii, nie tylko tej dotyczącej Ameryki Południowej.

Arhenis | 2014-06-03

Kalendarium literackie
  • Antoni Libera
    66. rocznica
    urodzin
    Gdyby nie było kiczu, nie byłoby wielkiej sztuki. Gdyby nie było grzechu, nie byłoby i życia.
  • Pierre Lemaitre
    64. rocznica
    urodzin
    To zawsze błąd mieć rację zbyt wcześnie.
  • Sven Hassel
    98. rocznica
    urodzin
    - Taka jest wola Boga. Jeśli wojna nie zabija, to nie jest to wojna. Misja, na którą was wysyłam, bez wątpienia skończy się śmiercią. Ale będzie to śmierć żołnierska. Honorowa śmierć.
    - No to, kurwa, hurra. - mruknął Mały głośno.
  • Katarzyna Rygiel
    40. rocznica
    urodzin
    Szczerość wymaga odwagi, może dlatego nie cieszy się popularnością.
  • Kazimierz Smoleń
    95. rocznica
  • George Gordon Byron
    191. rocznica
    śmierci
    Bo choć dla czasu staje się nicością, ona jest dla mnie całą wiecznością.
  • Jerzy Andrzejewski
    32. rocznica
    śmierci
    Każdy na ziemi ma takie niebo, czyściec i piekło, na jakie zasługuje.
  • Daphne du Maurier
    26. rocznica
    śmierci
    Szczęście nie jest wartością, którą można ocenić, jest to sposób myślenia, stan umysłu.
  • James Graham Ballard
    6. rocznica
    śmierci
    (...) Rola pisarza, jego upoważnienie i koncesja na tworzenie uległy radykalnej przemianie (...) W pewnym sensie pisarz niczego już nie wie. Nie ma żadnego moralnego prawa do narzucania czegokolwiek. Jego rola sprowadza się obecnie do zaproponowania czytelnikowi wytworu swojej wyobraźni, zbioru opcj... pokaż więcej
  • Tadeusz Rittner
    Trzeba marzyć
  • Ladislav Klíma
    87. rocznica
    śmierci
    Czyż człowiek bardziej od czegokolwiek co przynależy rzeczywistości nie kocha cieni, iluzji, widm?
  • Karol Darwin
    133. rocznica
    śmierci
    Wiele małp lubi bardzo herbatę, kawę i napoje alkoholowe oraz, co sam zaobserwowałem, z przyjemnością pali tytoń.
  • Kamil Giżycki
    47. rocznica