Okładka książki Vilcabamba 1572

Vilcabamba 1572

Autor:
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Historyczne Bitwy". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
wydawnictwo
Bellona
978-83-11-12108-9
historia
typ
papier
Tomek
7,15 (13 ocen i 4 opinie)

Opis książki

Po pierwszej odsłonie konkwisty, zakończonej około roku 1539, z mocarstwa Inków pozostało okrojone państwo, powstałe po upadku Cuzco. Książka składa się z dwóch części. W pierwszej główną postacią jest Manco Inka - władca, który w stosunkach z najeźdźcami najpierw próbował uzyskać dla Inków możliwie jak najszerszy margines autonomii i dopiero gdy okazało się to niemożliwe, chwycił za broń, by w latach 1536 i 1538-39 zorganizować dwa zakończone klęską powstania.

Druga część obejmuje okres po śmierci tego władcy, gdy na tronie Vilcabamby zasiadali synowie Manco Inki - kolejno: Sayri Tupac, Titu Cusi i Tupac Amaru. Każdy z nich był pełnoprawnym i koronowanym inką, w rzeczywistości jednak byli już tylko cieniami swego ojca i nie potrafi li wypracować skutecznej polityki, mogącej powstrzymać Hiszpanów przed ostatecznym zajęciem Vilcabamby.

źródło opisu: Bellona, 2011

Polecamy

Opinie czytelników
Tomek | 2011-12-15
Przeczytana: 18 listopada 2011

W sumie to książka ta nie za bardzo nadaje się do serii "Historyczne Bitwy". Tak naprawdę nie opowiada ona o żadnej konkretnej bitwie, lecz zajmuje się prawie całym okresem podboju królestwa Inków - od stracenia inkaskiego władcy Atahuallpy przez Hiszpanów w roku 1533, poprzez założenie ostatniej stolicy Inków (Vilcabamby) w 1539 r. aż do jej upadku w roku 1572. W epilogu opisana jest również historia poszukiwań pozostałości królestwa Vilcabamby.
Ogólnie książka jest całkiem dobra i zaciekawiła mnie na tyle, że dzięki niej w przyszłości mam zamiar sięgnąć po kolejne pozycje dotyczące konkwisty. Choć jak na mój gust, to trochę za mało jest jednak w tym tomiku o wojskowości, zarówno Inków jak i konkwistadorów.

ohranje | 2014-04-09
Przeczytana: 09 kwietnia 2014

"Vilcabamba 1572" to książka traktująca o konflikcie pomiędzy konkwistadorami a Inkami. Wbrew pozorom nie skupia się na jednej konkretnej bitwie jak przystało książkom z tej serii lecz obejmuje okres od pojawienia się Pizzara i jego kliki w Peru do zabicia Tupaca Amaru(ostatniego władcy Inków) w 1572. Już samo to że autor porwał się na taki temat w tak małej książce jest zbrodnią. Brak skupienia się na konkretnym fragmencie konfliktu sprawia że mamy tu niejako streszczenie tematu, które ledwo ociera się o powierzchnię zagadnienia. Momentami denerwujący styl pisania nie pomaga w lekturze- częste powtórzenia... In plus można zaliczyć to, że jest sporo ilustracji i jakieś fotokopie map. Jeśli ktoś chce się zapoznać z tematem podboju Peru ale tylko ogólnie- to może być. Do zgłębienia tematu się nie nada-za ogólnie- chyba że na początek. Jednak jeśli kogoś zaciekawi jak garstka obdartusów z Hiszpanii podbiła jedno z większych imperiów na świecie to polecam "Ostatnie dni Inkó...

Ireneusz | 2012-02-02
Przeczytana: 2011 rok

Ciekawa książka, która obejmuje ten okres podboju Państwa Inków przez Hiszpanów, którego nie można znaleźć w szkolnych podręcznikach do historii. Moja wiedza podboju Inków, ograniczała się do tej pory na krótkiej wyprawie Pizarra w latach 1533-35 i zajęciu przez niego Cuzco. Tymczasem Inkowie nie poddali się tak łatwo i okazuje się, że walczyli z Hiszpanami jeszcze kilkadziesiąt lat, a ich nową umowną stolicą była właśnie Vilcabamba.
Świetnie napisana książka, bardzo mnie wciągnęła i z całego serca ją polecam.

doliwaq | 2012-04-11
Przeczytana: 11 kwietnia 2012

"Vilcabamba" jest jedną z najlepszych książek z serii Bellonu "Bitwy Historyczne". Autor w niesamowicie ciekawy sposób przedstawia nie jedną bitwę, nie jeden konflikt lecz cały okres wojen i bitew począwszy od opanowania przez konkwistadorów Cuzco aż do zdobycia i zniszczenia ostatniej stolicy wolnych Inków - tytułowej Vilcabamby. Zdecydowanie polecam wszystkim pasjonatom historii, nie tylko tej dotyczącej Ameryki Południowej.

Arhenis | 2014-06-03

Kalendarium literackie
  • Trudi Canavan
    45. rocznica
    urodzin
    Szczęśliwe zakończenie to luksus na jaki może pozwolić sobie fikcja.
  • Michael Crichton
    72. rocznica
    urodzin
    Każde odkrycie jest gwałtem na naturze.
  • Leszek Kołakowski
    87. rocznica
    urodzin
    Czas jako substrat ludzkiego doświadczenia nie daje się skonceptualizować (w sensie redukcji do terminów bardziej pierwotnych). Jeśli postrzegamy go jako niekończące się samounicestwienie, cały świat doświadczenia z braku substratu zapada się w nicość. Absolut może służyć ocaleniu świata, uratować g... pokaż więcej
  • Gianni Rodari
    94. rocznica
    urodzin
    Każde dziecko, które przychodzi na świat, wie, że cały świat jest jego i nie musi zań płacić ani grosza, musi tylko zakasać rękawki, wyciągnąć rączki i go sobie wziąć.[z bajki "O kupowaniu Sztokholmu"]
  • Aravind Adiga
    40. rocznica
    urodzin
    biedni marzą, by mieć pod dostatkiem jedzenia i wyglądać, jak bogaci, a .... bogaci? Żeby schudnąć i wyglądać, jak biedni
  • Randy Pausch
    54. rocznica
    urodzin
    Czas jest wszystkim, co masz ... i pewnego dnia może się okazać, że masz go mniej, niż sądzisz.
  • Laurie Halse Anderson
    53. rocznica
    urodzin
    Chcę biec, lecieć, bić skrzydłami tak mocno, aby nie słyszeć niczego poza łomotem własnego serca.
  • Marcin Meller
    46. rocznica
    urodzin
    Pani pokazała jelenia i zapytała nas, kto wie, jak nazywa się zwierzę. Ja wiedziałem, więc się ochoczo zgłosiłem i powiedziałem, że Lenin. Pani się stropiła i powiedziała, że chyba coś mi się pomieszało, bo to jeleń, a wielki Lenin, Włodzimierz Iljicz to człowiek, (...). Na co ja buńczucznie, że to... pokaż więcej
  • Théophile Gautier
    142. rocznica
    śmierci
    Zdaje mi się, jak gdyby moje ciało stało się przepuszczalne, moje ja uciekało z niego tak jak woda przez sito. Czuję, że się roztapiam we wszechbycie, z trudem odróżniam siebie od świata, w który się zapadam. Życie, którego - o ile tylko mogę - odgrywam zwykłą pantomimę, aby nie martwić krewnych i p... pokaż więcej

Znajdź nas na Facebooku