Okładka książki Vilcabamba 1572

historia
typ
papier
Tomek
7,15 (13 ocen i 4 opinie)

Opis książki

Po pierwszej odsłonie konkwisty, zakończonej około roku 1539, z mocarstwa Inków pozostało okrojone państwo, powstałe po upadku Cuzco. Książka składa się z dwóch części. W pierwszej główną postacią jest Manco Inka - władca, który w stosunkach z najeźdźcami najpierw próbował uzyskać dla Inków możliwie jak najszerszy margines autonomii i dopiero gdy okazało się to niemożliwe, chwycił za broń, by w latach 1536 i 1538-39 zorganizować dwa zakończone klęską powstania.

Druga część obejmuje okres po śmierci tego władcy, gdy na tronie Vilcabamby zasiadali synowie Manco Inki - kolejno: Sayri Tupac, Titu Cusi i Tupac Amaru. Każdy z nich był pełnoprawnym i koronowanym inką, w rzeczywistości jednak byli już tylko cieniami swego ojca i nie potrafi li wypracować skutecznej polityki, mogącej powstrzymać Hiszpanów przed ostatecznym zajęciem Vilcabamby.

źródło opisu: Bellona, 2011

źródło okładki: http://ksiegarnia.bellona.pl/nokl/big/5435.jpg

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Tomek | 2011-12-15
Przeczytana: 18 listopada 2011

W sumie to książka ta nie za bardzo nadaje się do serii "Historyczne Bitwy". Tak naprawdę nie opowiada ona o żadnej konkretnej bitwie, lecz zajmuje się prawie całym okresem podboju królestwa Inków - od stracenia inkaskiego władcy Atahuallpy przez Hiszpanów w roku 1533, poprzez założenie ostatniej stolicy Inków (Vilcabamby) w 1539 r. aż do jej upadku w roku 1572. W epilogu opisana jest również historia poszukiwań pozostałości królestwa Vilcabamby.
Ogólnie książka jest całkiem dobra i zaciekawiła mnie na tyle, że dzięki niej w przyszłości mam zamiar sięgnąć po kolejne pozycje dotyczące konkwisty. Choć jak na mój gust, to trochę za mało jest jednak w tym tomiku o wojskowości, zarówno Inków jak i konkwistadorów.

ohranje | 2014-04-09
Przeczytana: 09 kwietnia 2014

"Vilcabamba 1572" to książka traktująca o konflikcie pomiędzy konkwistadorami a Inkami. Wbrew pozorom nie skupia się na jednej konkretnej bitwie jak przystało książkom z tej serii lecz obejmuje okres od pojawienia się Pizzara i jego kliki w Peru do zabicia Tupaca Amaru(ostatniego władcy Inków) w 1572. Już samo to że autor porwał się na taki temat w tak małej książce jest zbrodnią. Brak skupienia się na konkretnym fragmencie konfliktu sprawia że mamy tu niejako streszczenie tematu, które ledwo ociera się o powierzchnię zagadnienia. Momentami denerwujący styl pisania nie pomaga w lekturze- częste powtórzenia... In plus można zaliczyć to, że jest sporo ilustracji i jakieś fotokopie map. Jeśli ktoś chce się zapoznać z tematem podboju Peru ale tylko ogólnie- to może być. Do zgłębienia tematu się nie nada-za ogólnie- chyba że na początek. Jednak jeśli kogoś zaciekawi jak garstka obdartusów z Hiszpanii podbiła jedno z większych imperiów na świecie to polecam "Ostatnie dni...

Ireneusz | 2012-02-02
Przeczytana: 2011 rok

Ciekawa książka, która obejmuje ten okres podboju Państwa Inków przez Hiszpanów, którego nie można znaleźć w szkolnych podręcznikach do historii. Moja wiedza podboju Inków, ograniczała się do tej pory na krótkiej wyprawie Pizarra w latach 1533-35 i zajęciu przez niego Cuzco. Tymczasem Inkowie nie poddali się tak łatwo i okazuje się, że walczyli z Hiszpanami jeszcze kilkadziesiąt lat, a ich nową umowną stolicą była właśnie Vilcabamba.
Świetnie napisana książka, bardzo mnie wciągnęła i z całego serca ją polecam.

doliwaq | 2012-04-11
Przeczytana: 11 kwietnia 2012

"Vilcabamba" jest jedną z najlepszych książek z serii Bellonu "Bitwy Historyczne". Autor w niesamowicie ciekawy sposób przedstawia nie jedną bitwę, nie jeden konflikt lecz cały okres wojen i bitew począwszy od opanowania przez konkwistadorów Cuzco aż do zdobycia i zniszczenia ostatniej stolicy wolnych Inków - tytułowej Vilcabamby. Zdecydowanie polecam wszystkim pasjonatom historii, nie tylko tej dotyczącej Ameryki Południowej.

Arhenis | 2014-06-03

Kalendarium literackie
  • John Steinbeck
    113. rocznica
    urodzin
    Książki - to na nic się nie zda. Człowiek musi mieć kogoś... kogoś bliskiego. Wszystko jedno kogo, byle to był ktoś bliski
  • Lisa McMann
    47. rocznica
    urodzin
    Gość, który sam przyznaje, że jest palantem, zasługuje na wybaczenie.
  • Aleksander Minkowski
    82. rocznica
    urodzin
    Kobieta, która kocha, zostawia wszystko i idzie za swoim mężczyzną
  • Irwin Shaw
    102. rocznica
    urodzin
    Ludzie pozwalają by rany jątrzyły się przez lata, z wiekiem stają się neurotyczni, mają złą passę i szukają kogoś, komu mogliby przypisać winę (...)
  • Patrick Carman
    49. rocznica
    urodzin
    Myślę, że małe dziewczynki są o wiele sprytniejsze od małych chłopców.
  • Stuart MacBride
    46. rocznica
    urodzin
    Była nawet niepełna tarcza księżyca. W jego bladej poświacie tworzyły się cienie między ubłoconymi terenówkami. Logan niemal spodziewał się zobaczyć czarownicę na miotle przelatującą na tle ospowatej twarzy księżyca. Ale jego matka była zapewne bardzo daleko.
  • Michael Baigent
    67. rocznica
  • Pablo De Santis
    52. rocznica
    urodzin
    Miałem w życiu tylko jedną metodę - niestałość - i tylko jedną pasję - roztargnienie.
  • Jørn Lier Horst
    45. rocznica
    urodzin
    To chyba najstraszniejszy rodzaj samotności (…) Nie być obecnym nawet w myślach choćby jednej osoby na świecie.
  • Derren Brown
    44. rocznica
    urodzin
    Każdy ma pełne prawo zadecydować, że bezstronny i opierający się na faktach dowód go nie interesuje i że woli opierać się na osobistych doznaniach albo niekwestionowanych autorytetach, które uważa za prawdziwe. Może z zadowoleniem podążać taką drogą, dopóki nie zapragnie, aby potraktowano go poważni... pokaż więcej
  • Teofil Lenartowicz
    193. rocznica
  • Jalu Kurek
    111. rocznica
    urodzin
    Jak żałosna królowa idąca na gilotynę prowadzę moje wspomnienia na ścięcie.
  • Daniel Olbrychski
    70. rocznica
  • Lawrence Durrell
    103. rocznica
    urodzin
    Spójrz w głąb siebie i sprawdź, kim jesteś, odtwórz to, co widzisz, albo wypraw się z krucjatą przeciw samemu sobie. - L. Durrell
  • Maria Kownacka
    33. rocznica
  • Władimir Odojewski
    146. rocznica
  • Horacy
    2022. rocznica
    śmierci
    Początkiem i źródłem dobrego pisania jest mądrość
  • Konrad Lorenz
    26. rocznica
    śmierci
    Pod jednym bowiem określonym względem pies jest podobniejszy do człowieka niż najmądrzejsze małpy: jest tak jak człowiek istotą zdomestyfikowaną i tak samo jak człowiek zawdzięcza domestyfikacji dwie zasadnicze właściwości: po pierwsze- uwolnienie się od schematów zachowania instynktownego, co otwor... pokaż więcej

Znajdź nas na Facebooku