Okładka książki Vilcabamba 1572

Vilcabamba 1572

Autor:
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Historyczne Bitwy". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
wydawnictwo
Bellona
978-83-11-12108-9
historia
typ
papier
Tomek
7.15 (13 ocen i 4 opinie)

Opis książki

Po pierwszej odsłonie konkwisty, zakończonej około roku 1539, z mocarstwa Inków pozostało okrojone państwo, powstałe po upadku Cuzco. Książka składa się z dwóch części. W pierwszej główną postacią jest Manco Inka - władca, który w stosunkach z najeźdźcami najpierw próbował uzyskać dla Inków możliwie jak najszerszy margines autonomii i dopiero gdy okazało się to niemożliwe, chwycił za broń, by w latach 1536 i 1538-39 zorganizować dwa zakończone klęską powstania.

Druga część obejmuje okres po śmierci tego władcy, gdy na tronie Vilcabamby zasiadali synowie Manco Inki - kolejno: Sayri Tupac, Titu Cusi i Tupac Amaru. Każdy z nich był pełnoprawnym i koronowanym inką, w rzeczywistości jednak byli już tylko cieniami swego ojca i nie potrafi li wypracować skutecznej polityki, mogącej powstrzymać Hiszpanów przed ostatecznym zajęciem Vilcabamby.

źródło opisu: Bellona, 2011

Polecamy

Opinie czytelników
Tomek | 2011-12-15
Przeczytana: 18 listopada 2011

W sumie to książka ta nie za bardzo nadaje się do serii "Historyczne Bitwy". Tak naprawdę nie opowiada ona o żadnej konkretnej bitwie, lecz zajmuje się prawie całym okresem podboju królestwa Inków - od stracenia inkaskiego władcy Atahuallpy przez Hiszpanów w roku 1533, poprzez założenie ostatniej stolicy Inków (Vilcabamby) w 1539 r. aż do jej upadku w roku 1572. W epilogu opisana jest również historia poszukiwań pozostałości królestwa Vilcabamby.
Ogólnie książka jest całkiem dobra i zaciekawiła mnie na tyle, że dzięki niej w przyszłości mam zamiar sięgnąć po kolejne pozycje dotyczące konkwisty. Choć jak na mój gust, to trochę za mało jest jednak w tym tomiku o wojskowości, zarówno Inków jak i konkwistadorów.

ohranje | 2014-04-09
Przeczytana: 09 kwietnia 2014

"Vilcabamba 1572" to książka traktująca o konflikcie pomiędzy konkwistadorami a Inkami. Wbrew pozorom nie skupia się na jednej konkretnej bitwie jak przystało książkom z tej serii lecz obejmuje okres od pojawienia się Pizzara i jego kliki w Peru do zabicia Tupaca Amaru(ostatniego władcy Inków) w 1572. Już samo to że autor porwał się na taki temat w tak małej książce jest zbrodnią. Brak skupienia się na konkretnym fragmencie konfliktu sprawia że mamy tu niejako streszczenie tematu, które ledwo ociera się o powierzchnię zagadnienia. Momentami denerwujący styl pisania nie pomaga w lekturze- częste powtórzenia... In plus można zaliczyć to, że jest sporo ilustracji i jakieś fotokopie map. Jeśli ktoś chce się zapoznać z tematem podboju Peru ale tylko ogólnie- to może być. Do zgłębienia tematu się nie nada-za ogólnie- chyba że na początek. Jednak jeśli kogoś zaciekawi jak garstka obdartusów z Hiszpanii podbiła jedno z większych imperiów na świecie to polecam "Ostatnie dni Inkó...

Ireneusz | 2012-02-02
Przeczytana: 2011 rok

Ciekawa książka, która obejmuje ten okres podboju Państwa Inków przez Hiszpanów, którego nie można znaleźć w szkolnych podręcznikach do historii. Moja wiedza podboju Inków, ograniczała się do tej pory na krótkiej wyprawie Pizarra w latach 1533-35 i zajęciu przez niego Cuzco. Tymczasem Inkowie nie poddali się tak łatwo i okazuje się, że walczyli z Hiszpanami jeszcze kilkadziesiąt lat, a ich nową umowną stolicą była właśnie Vilcabamba.
Świetnie napisana książka, bardzo mnie wciągnęła i z całego serca ją polecam.

doliwaq | 2012-04-11
Przeczytana: 11 kwietnia 2012

"Vilcabamba" jest jedną z najlepszych książek z serii Bellonu "Bitwy Historyczne". Autor w niesamowicie ciekawy sposób przedstawia nie jedną bitwę, nie jeden konflikt lecz cały okres wojen i bitew począwszy od opanowania przez konkwistadorów Cuzco aż do zdobycia i zniszczenia ostatniej stolicy wolnych Inków - tytułowej Vilcabamby. Zdecydowanie polecam wszystkim pasjonatom historii, nie tylko tej dotyczącej Ameryki Południowej.

Arhenis | 2014-06-03

64. rocznica
  • Herbert George Wells
    148. rocznica
    urodzin
    Moja pewność siebie zbiła ich z tropu. Zwierzę potrafi być zawzięte i przebiegłe, ale na to, by kłamać w żywe oczy,trzeba być stuprocentowym człowiekiem.
  • Stephen King
    67. rocznica
    urodzin
    Zabijanie dla pokoju jest jak pieprzenie się dla cnoty.
  • Fannie Flagg
    70. rocznica
    urodzin
    Wiesz, serce może pękać, ale i tak bije dalej
  • Leonard Cohen
    80. rocznica
    urodzin
    Chciałbym, żeby wszystko, co ma się do powiedzenia, można było wyrazić jednym słowem. Nie cierpię tego, co może się zdarzyć między początkiem a końcem zdania.
  • Craig Thompson
    39. rocznica
    urodzin
    Odniosłem porażkę w delikatnych igraszkach przyjaźni.
  • Lars Saabye Christensen
    61. rocznica
    urodzin
    Człowiek się nie uczy na własnych błędach. Człowiek się ich uczy na pamięć.
  • Dymitrij Bilenkin
    81. rocznica
  • Hong Ying
    52. rocznica
    urodzin
    Niemniej są na świecie tacy ludzie, których spotyka się na wąskiej ścieżce życia, a rolę, jaką w nim odegrają, można opisać wyłącznie za pomocą emocji, nie słów. Kiedy takich dwoje zejdzie się na tej samej wąskiej ścieżce, to czy tego chcą, czy nie, przyciągani potężną siłą zmierzają ku sobie, odczu... pokaż więcej
  • Frederic Beigbeder
    49. rocznica
    urodzin
    Świat jest nierealny, z wyjątkiem chwil, kiedy jest wkurwiający.
  • Sarah Rees Brennan
    31. rocznica
  • Walter Scott
    182. rocznica
    śmierci
    Ten, kto jest bez nazwiska, bez przyjaciół, bez pieniędzy, bez ojczyzny, jeszcze zawsze jest człowiekiem. Kto zaś to wszystko posiada także nie jest niczym więcej.
  • Arthur Schopenhauer
    154. rocznica
    śmierci
    Bardzo mało ludzi umie myśleć, ale jakiś pogląd chce mieć każdy. I cóż pozostaje innego, jak przejąć gotowy pogląd od innych, zamiast wypracować go samemu?
  • Sven Hassel
    2. rocznica
    śmierci
    - W co ty się, kurwa, bawisz? Wiesz, kim ja jestem? Germański żołnierz, to ja! Tankist! Bum bum! I mam w dupie twojego Stalina czy jakiegoś innego cholernego Ruska!
  • Jacqueline Susann
    40. rocznica
  • Wergiliusz
    2032. rocznica
    śmierci
    Exoriare aliquis nostris ex ossibus ultor - Niech z naszych kości narodzi się mściciel

Znajdź nas na Facebooku