W cieniu gigantów. Pogromy 1941 roku w byłej sowieckiej strefie okupacyjnej. Kontekst historyczny, społeczny i kulturowy. Zarys teorii pogromów

Wydawnictwo: Instytut Studiów Politycznych PAN
978-83-60580-95-0
historia
jagarkar

Pierwsze opracowanie dotyczące pogromów Żydów, jakie miały miejsce latem 1941 r. podczas operacji „Barbarossa”– ataku III Rzeszy na ZSRR. Zakres ksiazki obejmuje niezwykle szeroki obszar geograficzny, poczynając od Litwy, Łotwy i Estonii, poprzez tereny wschodniej Polski okupowane przez wojska sowieckie po 17 września 1939 r. i terytorium północnej Bukowiny i Besarabii. Autor przedstawia i analizuje pogromy w 1941 r. na tle szerokiego kontekstu historycznego dotyczącego konfliktów społecznych na omawianym obszarze. Pogromy, które w Europie Środkowo-Wschodniej nie były zjawiskiem nowym, w czasie operacji „Barbarossa” przybrały niezwykle krwawy i tragiczne wymiar. Istotnym wkładem autora w rozpoznanie przyczyn i przebiegu konfliktów społecznych jest sformułowanie zarysu teorii pogromów, przedstawione w końcowej części tej pracy. Ważne dopełnienie treści książki stanowi dokumentacja fotograficzna przedstawiająca przebieg niektórych pogromów.
Autor książki, Witold W. Mędykowski, absolwent kierunków historii ogólnej i historii Żydów na Uniwersytecie w Tel Awiwie i Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie uzyskał stopień doktora nauk politycznych w Instytucie Studiów Politycznych PAN. Od lat jest zatrudniony w Archiwum Yad Vashem. W swym dorobku ma liczne publikacje dotyczące stosunków polsko-żydowskich, Holocaustu, II wojny światowej i archiwistyki.

źródło opisu: http://www.isppan.waw.pl/

źródło okładki: http://www.isppan.waw.pl/