Jak życie naśladuje szachy

Wydawnictwo: Fijorr Publishing
poradniki

W ciągu ponad dwudziestu lat Garri Kasparow był najwyżej cenionym szachistą świata i jest powszechnie uważany za mistrza wszechczasów.

Dariusz Karbowiak | 2015-03-01
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 26 lutego 2015

„To nie jest książka kucharska i nie oferuje nikomu przepisu na sukces. Każdy sam musi sporządzić odpowiednią miksturę składników, którymi dysponuje.” Czytając książkę właśnie zwróciłem uwagę na owe zdanie napisane przez geniusza szachowego. Szachy są moją pasją niemal od dzieciństwa, dlatego też z dużą ciekawością podpatruję mistrzów, którzy wzbudzali mój podziw kiedy grywałem jeszcze aktywnie. Teraz jako emeryt szachowy nadal lubię czasem poustawiać jakieś pozycje na 64 polach.
Jednak jak sam tytuł sugeruje, książka nie tylko o szachach traktuje. Wiele maksym zaczerpniętych od antycznych myślicieli, od polityków i z literatury. Całość stanowi świetną skomponowany poradnik, który polecić można nie tylko miłośnikom królewskiej gry. Każdy znajdzie w niej coś dla siebie, a najważniejsze aby jeżeli cokolwiek robimy, do czegoś dążymy to nie „pogrążać się w brązie” – jak powiedział cytowany przez autora inny szachista Jurij Dokhoian. Trzeba pamiętać, że każde zwycięstwo nakłada na nas...

Krzysztof Janda | 2015-03-15
Przeczytana: 01 stycznia 2012

Jestem szachistą z siłą gry min. 1800 (II kategoria szachowa). Kupiłem i przeczytałem z ciekawości. Widzę w swoim życiu wiele analogii do szachów, dlatego chciałem się dowiedzieć jak Kasparov ujął to w słowa.

Książkę mam całą w notatkach. Bardzo mi się podobała i już nie raz ją ponownie przeglądałem. Jest dla mnie raczej natchnieniem niż źródłem wskazówek, bo jeśli chodzi o rozwój osobisty, to już jestem "zaawansowaną jednostką" w tym temacie. W temacie rozwoju jest wiele lepszych książek, stąd moja ocena "dobra": 6/10.

Książka o strategii, decyzyjności i życiu Kasparova.
Polecam głównie szachistom, bo oni najwięcej przyjemności z niej wyciągną.
Polecam nie tylko szachistom.

billycasper | 2015-11-30
Przeczytana: 05 stycznia 2016