Ostatni bastion umysłu

Insignis
2021-03-23
2021-03-23
Michał Romanek

Ma kilka ciekawych myśli, ale ogólnie to tak książka jest o niczym konkretnym. No i jest w niej sporo "jaki to ja jestem dobry i tylko przez moje zlekceważenie komputer okazał się lepszy".

Podpowiadam, ciekawie robi się od 220 strony, ponieważ dopiero wtedy Kasparow zaczyna opisywać swoje partie z Deep Blue. Wcześniejsze lanie wody można by spokojnie skondensować do 30 s. A i zakończenie nie jest specjalnie odkrywcze.

Czym różni się umysł ludzki od komputera? Jakie są jego mocne i słabe strony? Dlaczego z pozoru prosta gra w szachy jest tak niezwykła i skomplikowana? Na te pytania Kasparow próbuje odpowiedzieć w "Ostatnim bastionie umysłu" .

Świetna książka nie tylko o szachach ale przede wszystkim o nauce i jej rozwojowi. Poza swoim słynnym meczem z Deep Blue, Kasparow porusza tematy związane ze sztuczną inteligencją (zarówno z informatycznego jak i filozoficznego punktu widzenia). Poznajemy historię silników szachowych, a co za tym idzie historię ewolucji komputerów. Zszokowało mnie jak wielki wpływ na rozwój techniki miały szachy!

Znajdziemy również wiele anegdot z szachowego życia samego autora, wiele jego przemyśleń - nie tracąc przy tym obiektywizmu i naukowego podejścia do tematu szachów.
Książka zdecydowanie godna uwagi, nie tylko dla szachistów.

Muszę przyznać, że książka przedstawia szczere i obiektywne spojrzenie na kwestie komputerów w szachach, a nie jak to niejednokrotnie zarzucano, jednostronne postrzeganie urażonego buca.

Nigdy nie byłem fanem Garriego Kasparowa. Butny styl bycia i zarozumiałość bardzo zrażały mnie do jego osoby. Zdecydowałem się jednak na przeczytanie "Ostatniego bastionu umysłu" z prostego powodu - nie można ślepo iść przez życie, słuchając innych i kierując się tylko ich opiniami.

Kasparow w bardzo przystępny sposób przedstawił historię rozwoju komputerów - nie tylko szachowych, ukazał swój punkt widzenia na ważne w historii starcie z Deep Thought i Deep Blue oraz zaprezentował wpływ oprogramowania na rozwój dzisiejszych szachów. Równolegle dowiadujemy się o przemyśleniach Kasparowa na temat sztucznej inteligencji, jej wpływu na szachy oraz otaczający nas świat, a także wskazał kierunki jej rozwoju. "Ostatni bastion umysłu" jest świetną pozycją do przeczytania ze względu na naturalne połączenie tych dwóch aspektów - znajdujemy się aktualnie na wykresie czasu w miejscu, w którym łączy się długa historia szachów i rozpoczyna czas nowego, technologicznie zaawansowanego świata.

Nemezis Karpowa w swojej książce zgrabnie porusza się między dwoma wątkami - szachami i sztuczną inteligencją. Jeśli macie wątpliwości co do kierunku rozwoju świata i boicie się robotów władającymi światem, to przeczytajcie tę książkę.

Kasparow opisuje swoje zmagania z komputerami i programami szachowymi, a w szczególności dwa mecze z komputerem Deep Blue firmy IBM.

Oprócz opinii na temat AI, Kasparow zdradza kulisy meczu z Deep Blue. Co do AI to trochę nie po drodze mi z jego (jednak) optymizmem - rozp... będzie dużo większy. Jednak jeśli grasz trochę w szachy i interesujesz się "jak to wyglądało" jak jeszcze człowiek potrafił z komputerem wygrać - koniecznie!

Jak ktoś nie jest szachistą, będzie trudno zrozumieć mu niuanse w tej książce, nie wszystko jest wytłumaczone jak dla nowicjusza

Trudno powiedzieć coś innego o tej książce, niż "bardzo dobra lektura". Bardzo trudna do scharakteryzowania i polecenia. Z jednej strony niby o szachach, ale jest ich tu na tyle mało, że nie trzeba być arcymistrzem aby się połapać. Z drugiej strony wyjadacze szachownicy będą zawiedzeni. Podobnie ma się sprawa z tematyką SI - dla laików ok, ale osoby chcące poznać szczegóły rozwoju silników szachowych , a zwłaszcza technicznych aspektów również nie bardzo mają tutaj czego szukać. Natomiast dla wszystkich pomiędzy - fajna pozycja. Bardzo lekkie pióro, aż za lekkie, przez co często gubimy wątek. Autor skacze po tematach, jednak jego przemyślenia są bardzo trafne i aktualne.

video opinia
szachy 320 z kanału Szachmistrz