Ostatni bastion umysłu

- Kategoria:
- reportaż
- Tytuł oryginału:
- Deep Thinking. Where machine intelligence ends and human creativity begins
- Wydawnictwo:
- Insignis
- Data wydania:
- 2021-03-23
- Data 1. wyd. pol.:
- 2021-03-23
- Liczba stron:
- 432
- Czas czytania
- 7 godz. 12 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788366575783
- Tłumacz:
- Michał Romanek
Mecz szachowy Garriego Kasparowa rozegrany przeciwko superkomputerowi IBM Deep Blue w 1997 roku był przełomowym momentem w historii rozwoju technologii. Jeśli chodzi o sztuczną inteligencję, był to świt nowej epoki: oto powstała maszyna zdolna pokonać człowieka, który był wówczas mistrzem tej najbardziej intelektualnej gry.
Na ten moment złożyło się ponad stulecie rozwoju i w swojej przełomowej książce Kasparow po raz pierwszy ujawnia zdumiewającą stronę tej historii. Opisuje uczucia towarzyszące opracowywaniu na oczach całego świata strategii przeciwko nieprzejednanemu, niezmordowanemu przeciwnikowi oraz relacjonuje rozwój inteligencji maszyn poprzez mikrokosmos szachów, które przez całe pokolenia pionierów nauki były postrzegane jako klucz do tajemnic ludzkiego i maszynowego poznania. Kasparow wykorzystuje swoje niezrównane doświadczenie, by zajrzeć w przyszłość inteligentnych maszyn i widzi tę przyszłość jako pełną możliwości. Podczas gdy wielu krytyków postrzega sztuczną inteligencję jako zagrożenie, zwłaszcza dla ludzkich miejsc pracy, Kasparow pokazuje jak ludzkość może się wspiąć na nowe wyżyny z pomocą naszych najbardziej wyjątkowych wytworów, zamiast się ich obawiać.
„Deep Thinking” („Ostatni bastion umysłu”?) to doskonale przedstawione argumenty za postępem technologicznym autorstwa człowieka, który nie wahał się stanąć na jego progu, mimo że ten zagroził całej jego karierze.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
OPINIE i DYSKUSJE
Ma kilka ciekawych myśli, ale ogólnie to tak książka jest o niczym konkretnym. No i jest w niej sporo "jaki to ja jestem dobry i tylko przez moje zlekceważenie komputer okazał się lepszy".
Ma kilka ciekawych myśli, ale ogólnie to tak książka jest o niczym konkretnym. No i jest w niej sporo "jaki to ja jestem dobry i tylko przez moje zlekceważenie komputer okazał się lepszy".
Pokaż mimo toPodpowiadam, ciekawie robi się od 220 strony, ponieważ dopiero wtedy Kasparow zaczyna opisywać swoje partie z Deep Blue. Wcześniejsze lanie wody można by spokojnie skondensować do 30 s. A i zakończenie nie jest specjalnie odkrywcze.
Podpowiadam, ciekawie robi się od 220 strony, ponieważ dopiero wtedy Kasparow zaczyna opisywać swoje partie z Deep Blue. Wcześniejsze lanie wody można by spokojnie skondensować do 30 s. A i zakończenie nie jest specjalnie odkrywcze.
Pokaż mimo toCzym różni się umysł ludzki od komputera? Jakie są jego mocne i słabe strony? Dlaczego z pozoru prosta gra w szachy jest tak niezwykła i skomplikowana? Na te pytania Kasparow próbuje odpowiedzieć w "Ostatnim bastionie umysłu" .
Świetna książka nie tylko o szachach ale przede wszystkim o nauce i jej rozwojowi. Poza swoim słynnym meczem z Deep Blue, Kasparow porusza tematy związane ze sztuczną inteligencją (zarówno z informatycznego jak i filozoficznego punktu widzenia). Poznajemy historię silników szachowych, a co za tym idzie historię ewolucji komputerów. Zszokowało mnie jak wielki wpływ na rozwój techniki miały szachy!
Znajdziemy również wiele anegdot z szachowego życia samego autora, wiele jego przemyśleń - nie tracąc przy tym obiektywizmu i naukowego podejścia do tematu szachów.
Książka zdecydowanie godna uwagi, nie tylko dla szachistów.
Czym różni się umysł ludzki od komputera? Jakie są jego mocne i słabe strony? Dlaczego z pozoru prosta gra w szachy jest tak niezwykła i skomplikowana? Na te pytania Kasparow próbuje odpowiedzieć w "Ostatnim bastionie umysłu" .
więcej Pokaż mimo toŚwietna książka nie tylko o szachach ale przede wszystkim o nauce i jej rozwojowi. Poza swoim słynnym meczem z Deep Blue, Kasparow porusza tematy...
Muszę przyznać, że książka przedstawia szczere i obiektywne spojrzenie na kwestie komputerów w szachach, a nie jak to niejednokrotnie zarzucano, jednostronne postrzeganie urażonego buca.
Muszę przyznać, że książka przedstawia szczere i obiektywne spojrzenie na kwestie komputerów w szachach, a nie jak to niejednokrotnie zarzucano, jednostronne postrzeganie urażonego buca.
Pokaż mimo toNigdy nie byłem fanem Garriego Kasparowa. Butny styl bycia i zarozumiałość bardzo zrażały mnie do jego osoby. Zdecydowałem się jednak na przeczytanie "Ostatniego bastionu umysłu" z prostego powodu - nie można ślepo iść przez życie, słuchając innych i kierując się tylko ich opiniami.
Kasparow w bardzo przystępny sposób przedstawił historię rozwoju komputerów - nie tylko szachowych, ukazał swój punkt widzenia na ważne w historii starcie z Deep Thought i Deep Blue oraz zaprezentował wpływ oprogramowania na rozwój dzisiejszych szachów. Równolegle dowiadujemy się o przemyśleniach Kasparowa na temat sztucznej inteligencji, jej wpływu na szachy oraz otaczający nas świat, a także wskazał kierunki jej rozwoju. "Ostatni bastion umysłu" jest świetną pozycją do przeczytania ze względu na naturalne połączenie tych dwóch aspektów - znajdujemy się aktualnie na wykresie czasu w miejscu, w którym łączy się długa historia szachów i rozpoczyna czas nowego, technologicznie zaawansowanego świata.
Nemezis Karpowa w swojej książce zgrabnie porusza się między dwoma wątkami - szachami i sztuczną inteligencją. Jeśli macie wątpliwości co do kierunku rozwoju świata i boicie się robotów władającymi światem, to przeczytajcie tę książkę.
Nigdy nie byłem fanem Garriego Kasparowa. Butny styl bycia i zarozumiałość bardzo zrażały mnie do jego osoby. Zdecydowałem się jednak na przeczytanie "Ostatniego bastionu umysłu" z prostego powodu - nie można ślepo iść przez życie, słuchając innych i kierując się tylko ich opiniami.
więcej Pokaż mimo toKasparow w bardzo przystępny sposób przedstawił historię rozwoju komputerów - nie tylko...
Kasparow opisuje swoje zmagania z komputerami i programami szachowymi, a w szczególności dwa mecze z komputerem Deep Blue firmy IBM.
Kasparow opisuje swoje zmagania z komputerami i programami szachowymi, a w szczególności dwa mecze z komputerem Deep Blue firmy IBM.
Pokaż mimo toOprócz opinii na temat AI, Kasparow zdradza kulisy meczu z Deep Blue. Co do AI to trochę nie po drodze mi z jego (jednak) optymizmem - rozp... będzie dużo większy. Jednak jeśli grasz trochę w szachy i interesujesz się "jak to wyglądało" jak jeszcze człowiek potrafił z komputerem wygrać - koniecznie!
Oprócz opinii na temat AI, Kasparow zdradza kulisy meczu z Deep Blue. Co do AI to trochę nie po drodze mi z jego (jednak) optymizmem - rozp... będzie dużo większy. Jednak jeśli grasz trochę w szachy i interesujesz się "jak to wyglądało" jak jeszcze człowiek potrafił z komputerem wygrać - koniecznie!
Pokaż mimo toJak ktoś nie jest szachistą, będzie trudno zrozumieć mu niuanse w tej książce, nie wszystko jest wytłumaczone jak dla nowicjusza
Jak ktoś nie jest szachistą, będzie trudno zrozumieć mu niuanse w tej książce, nie wszystko jest wytłumaczone jak dla nowicjusza
Pokaż mimo toTrudno powiedzieć coś innego o tej książce, niż "bardzo dobra lektura". Bardzo trudna do scharakteryzowania i polecenia. Z jednej strony niby o szachach, ale jest ich tu na tyle mało, że nie trzeba być arcymistrzem aby się połapać. Z drugiej strony wyjadacze szachownicy będą zawiedzeni. Podobnie ma się sprawa z tematyką SI - dla laików ok, ale osoby chcące poznać szczegóły rozwoju silników szachowych , a zwłaszcza technicznych aspektów również nie bardzo mają tutaj czego szukać. Natomiast dla wszystkich pomiędzy - fajna pozycja. Bardzo lekkie pióro, aż za lekkie, przez co często gubimy wątek. Autor skacze po tematach, jednak jego przemyślenia są bardzo trafne i aktualne.
Trudno powiedzieć coś innego o tej książce, niż "bardzo dobra lektura". Bardzo trudna do scharakteryzowania i polecenia. Z jednej strony niby o szachach, ale jest ich tu na tyle mało, że nie trzeba być arcymistrzem aby się połapać. Z drugiej strony wyjadacze szachownicy będą zawiedzeni. Podobnie ma się sprawa z tematyką SI - dla laików ok, ale osoby chcące poznać szczegóły...
więcej Pokaż mimo tovideo opinia
https://www.youtube.com/watch?v=nzsuNGoXPS4&t=8s
szachy 320 z kanału Szachmistrz
video opinia
Pokaż mimo tohttps://www.youtube.com/watch?v=nzsuNGoXPS4&t=8s
szachy 320 z kanału Szachmistrz