Gagaku. Dzieje i symbolika japońskiej muzyki dworskiej

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Oblicza Japonii". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
978-83-7436-302-0
Japonia, muzyka
historia
A--

„Gagaku. Dzieje i symbolika japońskiej muzyki dworskiej” to pierwsze w Polsce opracowanie, poświęcone dziejom, teorii i filozofii japońskiej muzyki dworskiej gagaku- uznawanej za najstarszą na świecie do dziś kultywowaną muzykę orkiestrową. Praca zawiera wnikliwą analizę historyczno-teoretyczną gagaku, szczegółowy opis gatunków, instrumentarium, najpopularniejszych tańców i kompozycji z repertuaru dworskiego widowiska, a także charakterystykę prądów filozoficzno-religijnych, mających istotny wpływ na kształtowanie się unikalnego brzmienia muzyki gagaku. Podstawę do napisania tego opracowania stanowią nie tylko studia literatury przedmiotu, ale także osobiste doświadczenia autorki, wywiady z muzykami i znawcami gagaku, co czyni tę pracę interesującą zarówno dla badaczy etnografii muzycznej, jak i każdego entuzjasty kultury Japonii, pragnącego zgłębić tajemnicę wciąż mało znanej w Polsce i na świecie tradycji muzycznej sięgającej korzeniami wielu krajów starożytnej Azji.

źródło opisu: Trio, 2012

źródło okładki: http://www.wydawnictwotrio.pl/Okl010adka_do_pobrania/gagaku_max.jpg

Dociekliwy_Kotek | 2015-01-24
Przeczytana: styczeń 2015

Po licznych książkach Estery Żeromskiej na temat japońskiego teatru rzeczywiście należało oczekiwać książki, która byłaby uzupełnieniem dla wiedzy o kagura (tańcach dworskich) - jakiegoś opracowania o dawnej japońskiej muzyce. Nawet jeśli książka Wesołowskiej to jeszcze nie ten poziom, co monumentalne prace Żeromskiej, to przynajmniej stanowi krok w dobrą stronę.
"Gagaku..." to bodaj pierwsza taka monografia, w której przeczytać można o początkach i pochodzeniu muzyki dworskiej, zarówno w kontekście historycznym, jak i mitologicznym; poznać skład orkiestry, technikę i styl gry, repertuar gagaku, kostiumy i sposób zachowania wykonawców. Wszystkich, którzy będąc laikami mieli kiedyś styczność z opracowaniami muzykologicznymi uspokajam, że Marta Wesołowska unika szpikowania pracy hermetyczną terminologią, a jeśli już, dba, aby wszystkie wiadomości były przystępne i zrozumiałe. Do tego bardzo pięknie, z wielką wrażliwością opisuje różnice w samej naturze dźwięku, jego interpretacji,...

bloodymaarta | 2015-01-30
Przeczytana: 24 stycznia 2015

Specjalistyczna książka, dla osób które naprawdę się tym interesują.

Miriel Vinya | 2015-02-15
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Japonia