Amerykański derwisz

American Derwish
978-83-7508-472-6
literatura piękna
Róża_Bzowa

Hyat Shah był zafascynowany Miną na długo przed tym, zanim ją poznał. O pięknej i błyskotliwej przyjaciółce jego matki od zawsze opowiadano w domu Shahów legendy. Kiedy chłopak dowiaduje się, że Mina przyjeżdża z Pakistanu, by zamieszkać pod ich dachem, nie posiada się ze szczęścia. Jego ojciec pała znacznie mniejszym entuzjazmem. Zerwał ze światem, w którym króluje fundamentalizm, nie bez...

Jego ojciec pała znacznie mniejszym entuzjazmem. Zerwał ze światem, w którym króluje fundamentalizm, nie bez powodu. I jego obawy okazuję się niestety słuszne. Kiedy Mina zapoznaje chłopca z pięknem i siłą Koranu, Hyat ulega całkowitej transformacji, a siła uczucia pcha go do podjęcia działań, których tragiczne konsekwencje dotkną tych, których kocha najbardziej.

źródło opisu: Wydawnictwo Sonia Draga, 2012

źródło okładki: http://www.soniadraga.pl

mieszka | 2019-09-20
Na półkach: Przeczytane, DKK
Przeczytana: 14 września 2019

To opowieść o kolejnym zmarnowanym życiu. Że niby w zgodzie z religią.... Że niby - tak ma być... Losu się nie oszukasz, kultury, środowiska, rodziny też. Nie uciekniesz od tego, albo nie chcesz, albo nie umiesz, albo się boisz, albo wstydzisz, albo - po prostu, pępowina jest zbyt mocna (jakkolwiek rozumieć pępowinę).
Typowo amerykańska powieść w konstrukcji - co mnie zmierziło zaraz po pierwszych stronach. I trochę za płytkie podejście do tematu egzystencji w amerykańskim społeczeństwie rodzin muzułmańskich.

Inez | 2017-12-30
Przeczytana: 22 kwietnia 2017

"Amerykański derwisz" Ayada Akhtara to świetnie napisana i pomyślana historia rodzinnych konfliktów i młodzieńczego gniewu, a przy tym zupełnie świeża, dzięki swemu muzułmańskiemu kontekstowi.
To poruszająca powieść o amerykańskiej rodzinie muzułmanów zmagających się z kwestiami wiary i przynależności w świecie sprzed jedenastego września.
Polecam

nadzieja1925 | 2016-09-09
Przeczytana: 09 września 2016

„Derwisz to ktoś, kto rezygnuje ze wszystkiego dla Allaha.”
Jest to historia o muzułmańskim chłopcu i jego cioci Miny. Piękna, wzruszająca i okrutna.

Hayat, chłopak, który pokłada wielką wiarę w swą religię w obcym świecie amerykańskim. Który dąży do bycia hafizem, czyli do wyuczenia się na pamięć całego Koranu, aby uzyskać miejsce w Niebie dla siebie i swej rodziny. Oczywiście ma bardzo dobrą motywację, jaką jest jego ukochana ciocia Mina, która była zbyt mądra na bycie głupią, pomiataną pakistańską żoną. Dlatego wraz z synem przenosi się do Ameryki do swej najlepszej przyjaciółki, jaką jest mama Hayata. Szybko zapoznaje młodego muzułmanina ze świętością Koranu, jednakże skrajność nigdy nie jest dobra i przynosi zupełnie inny skutek...Przy okazji brak poparcia w tej dziedzinie ze strony ojca i niedokładne zrozumienie czasem nawet jednego słowa…
„Nie chodzi tylko o to, że umarła… ale też o to, że ja się do tego przyczyniłem.”

Powiem wam, że niektórzy patrzyli z zaciekawieniem,...

IwonaGa | 2016-06-28
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 23 czerwca 2016

Nie przyciągnęła mnie ta książka.Postępowanie chłopaka trochę mnie drażniło, no cóż był dopiero nastolatkiem i nie wszystko rozumiał. A jeśli chodzi kulturę to też nie wiele nowego wniosła.

Anna | 2016-02-10

Ciekawy obraz muzułmanów w Ameryce. Czyta się bardzo dobrze ale specjalnie też nie porywa.

Wiola | 2016-01-28
Przeczytana: 28 stycznia 2016

Książka poruszająca trudny temat jakim jest wiara. Bardzo dobrze napisana, jezykiem łatwo trafiajacym do czytelnika. Można dokładnie poznać wiarę muzulmaninow i sposób ich myślenia. Uważam, ze jest to trudna wiara i osobom z poza tego świata ciężko pewne sprawy zrozumieć i pojąć. Książka bardzo dobrze zgłębia temat islamu i pokazuje jak się tam żyje. Mężczyźni rządzą a kobiety mają milczeć i być na każde zawołanie męża...

MyWorldIsBooks | 2015-06-28

Ta książka jest nowym spojrzeniem od wewnątrz na religię islam. Na pozytywne strony jak i negatywne. Ukazuję jak nastoletni chłopiec radzi sobie z wiarą, rodziną oraz prawdą. Jest to dosyć ciekawa historia, warta poświęcenia uwagi ze strony czytelnika.

Margot82 | 2015-06-23
Przeczytana: 15 czerwca 2015

Książka rewelacyjna, od pierwszej strony trudno się od niej oderwać. W mistrzowski sposób rzuca zupełnie nowe światło na świat muzułmański, pokazując jak bardzo jest on niejednorodny i pełen sprzeczności. Bardzo ciekawe są odwołania do Koranu i ukazanie siły jaką daje wiara, każda wiara. Co ciekawe religia będąc siła, staje się też zarzewiem konfliktów i genezą nieszczęść, bólu i cierpienia. Fantastyczna, polecam gorąco!

OstatniaKropka | 2015-03-17
Przeczytana: 16 marca 2015

Ta książka jest wyjątkowa.
Owszem, traktuje o islamie, Muzułmanach i udręczonych kobietach. Jednak narratorem jest chłopiec, baczny obserwator otaczającego świata, niezwykle podatny na wpływy, głównie swojej cioci, ogarnięty małym szaleństwem i popełniający błędy, których później bardzo żałuje.
Książka odpowiednia dla wszystkich wielbicieli tego typu literatury, ale znudzonych już pewnym schematem i szukającym odrobiny świeżości :)

Ailith | 2014-12-29

Przeczytanie tej powieści było dla mnie czystą przyjemnością. Począwszy od języka, poprzez rozwój wydarzeń po wplecione elementy ideologii kultury muzułmańskiej Ayad Akhiar wykreował barwny świat kultury wschodu w zderzeniu z kulturą białej Ameryki, okraszony dramatem kobiety w religii Islamu. Gorąco polecam:)