Amerykański derwisz

2012-05-16
978-83-7508-472-6
Urszula Gardner
islam literatura amerykańska Koran wiara

Zarzutów mam kilka: po pierwsze tłumaczenie - średnio zręczne, chwilami toporne.
Po drugie wtórność - dorastanie, fascynacja nastolatka starszą kobietą, konflikt żydzi vs. muzułmanie, fundamentalizm, przemoc domowa. Wszystko było i to znacznie lepiej napisane.
Po trzecie; kiedy czytam na okładce "Zachwycający debiut" wg New York Times'a to zaczynam się zastanawiać a właściwie nabierać pewności, że jednak zachwycająco nie będzie.
Póki co, literatura Bliskiego Wchodu to dla mnie dwa bieguny i żadnych stanów pośrednich. Na jednym z nich jest wspaniale piszący Raja Shehadeh, na drugim taki sobie "Amerykański derwisz".

„Amerykański derwisz” to opowieść o dorastaniu, której akcja toczy się na początku lat 80. wśród Pakistańczyków w rodzinnym mieście autora, Milwaukee.
Głównym bohaterem jest Hayat Shah, wrażliwy nastolatek, którego przewidywalne życie zostaje wywrócone do góry nogami, gdy w jego domu zamieszkuje przyjaciółka jego matki z dzieciństwa, Mina. Mina ucieka wraz z synem z Pakistanu. Jest uderzająco piękna, z miejsca urzeka Hayata. Chłopak zakochuje się w niej bez pamięci, a ona uczy go poznawać Koran, czym inspiruje duchowe przebudzenie chłopca.
Ich relacja spowoduje wiele napięć, dramatów i wydarzeń, które chłopak będzie wyrzucał sobie jeszcze przez wiele kolejnych lat.
„Amerykański derwisz” swietnie pokazuje starcie nowego i starego świata, świeckości i religii, liberalizmu i mocnego konserwatyzmu. To opowieść o tym jak niebezpieczne jest zbyt proste interpretowanie wiary, jak różni są imigranci, jak niebezpieczna jest nienawiść, jak mocno zakorzeniony jest antysemityzm i jak bardzo delikatna jest granica miedzy wiarą a fanatyzmem.
W książce mamy ciekawie zarysowanych bohaterów: moim faworytem był ojciec Hayata, Naveed Shah, znakomity lekarz, chyba najbardziej rozsądny bohater spośród wszystkich, pomimo swoich skłonności do wściekłości, alkoholu i flirtów. Równie ciekawa jest postać matki Hayata, Muneer, która w książce niby mocno drugoplanowa, ale bardzo istotna. W końcu Mina, która mimo że kocha zachodnią literaturę i kulturę, zwłaszcza program telewizyjny „Dallas” i jego gwiazdę Lindę Gray, odrzuca miłość na rzecz wiary. Ja Miny nie polubiłam, bo jest zupełnie inna ode mnie, i nie potrafiłam się z nią utożsamić. Ale podejrzewam, że wielu z czytelników ujmie swoim nieszczęściem, fatalizmem, który mocno kontrastuje z jej innymi cechami, a mianowicie siłą i inteligencją.
Naprawdę udany debiut, który choć chwilami mnie nużył, to za chwilę szybko zatrzymywał przy sobie.

debiut powieściowy nagrodzonego Pulitzerem dramatopisarza. I to czuć, że autor jest mistrzem dialogu - książka płynie, sama się czyta, bez żadnego przestoju - wielkie wow

głęboki wielowarstwowy portret dorastania. chłopak wciąga w swój świat

mega ważny i potrzebny głos o tym, jak wynaturzona religijność może namieszać w życiorysie

głęboki wielowarstwowy portret dorastania. chłopak wciąga w swój świat

Dziś coś z cyklu: książkowe wykopaliska. Następna perła, o której głucho na bookstagramach. Uwielbiam odkrywać takie książki💞
AMERYKAŃSKI DERWISZ to kawał soczystej, nawet odrobinę egzotycznej (jeśli ktoś lubi poznawać inne kultury) obyczajówki o rodzinie zamerykanizowanych Pakistańczyków. Żeby było jeszcze ciekawiej, są to lata 80 -te, więc jest tu trochę nostalgii, a realia polityczne/życiowe inne, niż dziś. Co też ważne: jest to opowieść sprzed 11 września (choć i tak czasem włączało mi się myślenie stereotypami).

Historia opowiedziana jest z wyjątkowego, bo dziecięcego punktu widzenia - z ujmującą prostotą, trafiającą w sedno. Świetnie się to czyta i "przeżywa" kolejne perypetie wraz z bohaterem.
12-letni Hayat Shah dorasta pośród wiecznych starć i kłótni rodziców, zdrad ojca, narzekania matki. Sytuację ubarwia przyjazd z Pakistanu przyjaciółki matki. Rozwiedziona piękna Mina fascynuje Hayata. Pod jej wpływem chłopiec nieoczekiwanie zaczyna obsesyjnie interesować się islamem, czytać Koran i uczyć się go na pamięć (!). Te praktyki popychają go później do czegoś, co boleśnie zaważy na losie jego najbliższych.

Ta książka to debiut z prawdziwym przytupem. Ayad Akhtar stworzył ciekawy obraz swoich rodaków: z jednej strony barwny, pociągający, a z drugiej - niepokojący i dwulicowy. Raczej w negatywnym świetle pokazał też, jak silny może być w życiu wpływ religii, także na światopogląd - zwłaszcza u kogoś tak młodego i podatnego jak Hayat. Muszę jednak przyznać, że cała ta historia z Koranem i fascynacją chłopca przypowieściami, była baaardzo ciekawa.

Sporo w tej książce gorzkich i smutnych tonów, ale nie zabrakło w niej także ciepła, emocji, humoru i świetnie nakreślonych postaci. Oraz refleksji, by jednak nie wrzucać wszystkich do jednego wora tylko dlatego, że wywodzą się z określonej kultury czy religii. Bardzo polubiłam rodzinę Shahów, zwłaszcza Naveeda. Wskoczył wysoko na moją listę ulubionych książkowych ojców.
Naveed to złoto. Hayat - żywe srebro.
A ta książka to taki międzywyznaniowy skarb💖
Polecam!

To opowieść o kolejnym zmarnowanym życiu. Że niby w zgodzie z religią.... Że niby - tak ma być... Losu się nie oszukasz, kultury, środowiska, rodziny też. Nie uciekniesz od tego, albo nie chcesz, albo nie umiesz, albo się boisz, albo wstydzisz, albo - po prostu, pępowina jest zbyt mocna (jakkolwiek rozumieć pępowinę).
Typowo amerykańska powieść w konstrukcji - co mnie zmierziło zaraz po pierwszych stronach. I trochę za płytkie podejście do tematu egzystencji w amerykańskim społeczeństwie rodzin muzułmańskich.

Typowo amerykańska powieść w konstrukcji - co mnie...

"Amerykański derwisz" Ayada Akhtara to świetnie napisana i pomyślana historia rodzinnych konfliktów i młodzieńczego gniewu, a przy tym zupełnie świeża, dzięki swemu muzułmańskiemu kontekstowi.
To poruszająca powieść o amerykańskiej rodzinie muzułmanów zmagających się z kwestiami wiary i przynależności w świecie sprzed jedenastego września.
Polecam

Polecam

Na półkach: , , , , , ,

„Derwisz to ktoś, kto rezygnuje ze wszystkiego dla Allaha.”
Jest to historia o muzułmańskim chłopcu i jego cioci Miny. Piękna, wzruszająca i okrutna.

Hayat, chłopak, który pokłada wielką wiarę w swą religię w obcym świecie amerykańskim. Który dąży do bycia hafizem, czyli do wyuczenia się na pamięć całego Koranu, aby uzyskać miejsce w Niebie dla siebie i swej rodziny. Oczywiście ma bardzo dobrą motywację, jaką jest jego ukochana ciocia Mina, która była zbyt mądra na bycie głupią, pomiataną pakistańską żoną. Dlatego wraz z synem przenosi się do Ameryki do swej najlepszej przyjaciółki, jaką jest mama Hayata. Szybko zapoznaje młodego muzułmanina ze świętością Koranu, jednakże skrajność nigdy nie jest dobra i przynosi zupełnie inny skutek...Przy okazji brak poparcia w tej dziedzinie ze strony ojca i niedokładne zrozumienie czasem nawet jednego słowa…
„Nie chodzi tylko o to, że umarła… ale też o to, że ja się do tego przyczyniłem.”

Powiem wam, że niektórzy patrzyli z zaciekawieniem, inni z niesmakiem, gdy przez kilka dni paradowałam z tą książką po autobusie. W końcu mały muzułmanin na okładce z nie najweselszą miną. Ale poznawanie obcych kultur jest bardzo ważne. Trzeba o tym pamiętać. Wspomniałam już, że książka mi się podobała i zachęcam do przeczytania tej pozycji!

„Derwisz to ktoś, kto rezygnuje ze wszystkiego dla Allaha.”

Książka poruszająca trudny temat jakim jest wiara. Bardzo dobrze napisana, jezykiem łatwo trafiajacym do czytelnika. Można dokładnie poznać wiarę muzulmaninow i sposób ich myślenia. Uważam, ze jest to trudna wiara i osobom z poza tego świata ciężko pewne sprawy zrozumieć i pojąć. Książka bardzo dobrze zgłębia temat islamu i pokazuje jak się tam żyje. Mężczyźni rządzą a kobiety mają milczeć i być na każde zawołanie męża...

Nie przyciągnęła mnie ta książka.Postępowanie chłopaka trochę mnie drażniło, no cóż był dopiero nastolatkiem i nie wszystko rozumiał. A jeśli chodzi kulturę to też nie wiele nowego wniosła.

Ciekawy obraz muzułmanów w Ameryce. Czyta się bardzo dobrze ale specjalnie też nie porywa.

• DKK
  • Literatura amerykańska