Rozdarta kurtyna

Wydawnictwo: Albatros
The breaking of eggs
literatura piękna
Nelyt

Feliks Żukowski urodził się w Łodzi, ale od końca II wojny światowej mieszka we Francji. Ze swoją polską rodziną utracił kontakt, gdy w przededniu wojny matka wysłała go ze starszym bratem Woodrowem do Szwajcarii. Od ponad 30 lat wynajmuje to samo paryskie mieszkanie i wydaje Guide Jaune–przewodnik po państwach bloku wschodniego, po których podróżuje, zbierając informacje, przez sześć miesięcy w roku. Tymczasem nadchodzi rok 1991; po wielu latach stagnacji przed Europą rysuje się nowa przyszłość. Upadł mur berliński, zaś system komunistyczny, w który Feliks wierzył przez całe dorosłe życie, poniósł porażkę. Oferta zakupu przewodnika od amerykańskiego wydawcy staje się katalizatorem lawinowych zmian w życiu Żukowskiego. Aby podpisać umowę, musi udać się do USA – mekki kapitalizmu, którym dotąd gardził. Zetknięcie z diametralnie odmienną rzeczywistością, spotkanie po pięćdziesięciu latach z bratem, którego nie widział od czasu, gdy tamten wstąpił do francuskiego ruchu oporu, uświadamia Feliksowi, że również własną matkę oceniał niesprawiedliwie: do Szwajcarii odesłała go nie z wygody, ale by ocalić przed nadciągającą wojną. Powrót do Polski, a potem do zjednoczonego Berlina to dla Żukowskiego kolejny etap oswajania się z historią, dystansowania od polityki oraz godzenia z własnymi błędami. To także nadzieja. Czy uda mu się odnaleźć matkę, poznać jej powojenne losy? I odszukać Kristin, z którą stracił kontakt, gdy wyrósł mur berliński – jedyną kobietę, jaką kochał?

źródło opisu: www.wydawnictwoalbatros.com

źródło okładki: www.wydawnictwoalbatros.com

Całkiem w porządku lektura na urlop. Odniosłam wrażenie, że autor wrzuca fakty historyczne na zasadzie przepisania ich z encyklopedii, ale robi to w tak wdzięczny sposób, że czyta się naprawdę nieźle.
Aczkolwiek do tej pory nie mogę ogarnąć rozumem, jak ktoś w przedwojennej Polsce mógł nazwać dziecko Woodrow.

Wojciech Gołębiewski | 2015-06-03
Przeczytana: 02 czerwca 2015

Powell (ur.1949), producent ceramiki, polityk, doradca biznesowy, napisał z n a k o m i t ą książkę polityczną pt "The breaking of eggs", niefortunnie zmienioną w polskim wydaniu. Niefortunnie, bo jest to wielokrotnie powtarzane credo głównego bohatera Feliksa Żukowskiego: /np str.86/
"...zawsze uważałem, iż nie można zrobić omletu, nie rozbijając jaj.."

Feliks (łac. Szczęśliwy) stworzył swój intymny mały świat opierając się m. in. na tym haśle. Do bólu precyzyjny musiał ściśle określić swoją sytuację na progu dorosłego życia. Świadom swojego żydowskiego pochodzenia odrzuca wszelkiego rodzaju nazizm, nacjonalizm, instynktownie szukając (jak wielu Żydów) ratunku swego jestestwa w internacjonalistycznym komunizmie i stara się nie dostrzegać potwornej rzeczywistości, tłumacząc ją powyższym frazesem. Frazesem, który równie dobrze można zastąpić innymi : "cel uświęca ...

Zaczytana | 2014-09-15

Zgadzam się z opinią, że po przeczytaniu tej książki odczucia są ambiwalentne. W zasadzie do rozdziału, w którym znajduje się list matki głównego bohatera fabuła podobała mi się, od tego rozdziału i włącznie z nim - przestała mi się podobać.

| 2014-08-26
Przeczytana: 26 sierpnia 2014

Historia bardzo ciekawa jednak autor schrzanił wszystko. No cóż, nie wszyscy nadają się na pisarzy.

Muminka | 2014-07-07
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 06 lipca 2014

Mam ambiwalentne uczucia w stosunku do tej lektury. Z jednej strony pokazuje pogmatwane ludzkie losy w obliczu drugiej wojny światowej, z drugiej budzi jakiś niedosyt. Poczynania narratora, Feliksa Żukowskiego, nie zawsze są dla mnie wytłumaczalne. Czemu zaniechał prób odszukania matki i krewnych po wojnie? czemu nie zainteresował się ohydą Holocaustu skoro jego dziadek był Żydem?
Dorastając, Feliks odrzuca wszystko, co wcześniej go kształtowało- polskość, religię, staje się żarliwym lewicowcem. Opracowuje serię rokrocznie aktualizowanych francuskich przewodników po Europie Wschodniej, odwiedza tamte rejony, ale pozostaje ślepym na ogrom nędzy i konsekwencje życia w komunizmie. Hitler jawi mu się jako większy zbrodniarz niż Stalin, którego nadal wielbią narody. W końcu okoliczności przymuszają go do gorzkiego rozrachunku z przeszłością i kłamstwami ideologii, której dał się uwieść. Ponieważ akcja powieści toczy się w 1991r, ukazane są ważne wydarzenia jak upadek NRD, ZSRR,...