Pedofilia. Geneza i mechanizm zaburzenia

Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
7 (7 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
978-83-7489-366-4
Daniel

Książka ta stanowi przede wszystkim owoc badań naukowych nad etiologią niezwykle złożonego zjawiska pedofilii. Z otrzymanych wyników – wpisanych w kontekst zarówno własnej społeczno-rozwojowej koncepcji rozwoju zaburzenia, jak i licznych teorii i ustaleń wypracowanych w ostatnich latach przez specjalistów na całym świecie – wyłaniają się dwa nowe modele, przydatne zwłaszcza w pracy terapeutycznej: wyjaśniają one etiologię pedofilii rodzinnej i pozarodzinnej będącej skutkiem współdziałania szeregu czynników biologicznych, psychologicznych i środowiskowych, które występują w wielu różnych konfiguracjach.
Ponadto niniejsza książka stanowi ważny głos w debacie społecznej o pedofilii – jest wyrazem sprzeciwu wobec tolerowania patologii, przez którą cierpią wszyscy, zwłaszcza zaś ofiara i sprawca, oraz wobec promowania niedobrej, choć nierzadko „atrakcyjnej”, wizji ludzkiej seksualności w dobie zmian, które dotyczą pozycji kobiet, mężczyzn i dzieci we współczesnym świecie.

źródło opisu: Empik

źródło okładki: Empik

Silviana | 2015-05-16
Przeczytana: maj 2015

„Pedofilia. Geneza i zaburzenia” to holistyczne spojrzenie na zjawisko pedofilii. Temat niezwykle trudny nie tylko pod względem społecznym, ale również i psychologicznym. Autorka książki, prof. dr hab. Maria Beisert, przeprowadza czytelnika przez znane koncepcje i definicje pedofilii ujmując je ze strony klinicznej, prawniczej oraz społecznej, a także przytacza liczne teorie wyjaśniające powstawanie zjawiska pedofilii. Dopełnieniem przeglądu teoretycznego tego tematu opartego na gruntownej analizie literatury polskiej, a przede wszystkim zagranicznej jest zaproponowanie autorskiego modelu wyjaśniającego powstawanie i rozwój zjawiska pedofilii. Autorka prezentuje ponadto wyniki badań własnych. Badania empiryczne zostały przeprowadzone na ponad 200 mężczyznach skazanych prawomocnym wyrokiem sądu za czyny pedofilskie.

Niniejsza pozycja zasługuje również na ogromne wyróżnienie ze względu na procedurę badawczą, która została bardzo szczegółowo opisana przez autorkę. Ponadto dodatkiem...

| 2013-04-16
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 16 kwietnia 2013

Książka przedstawia badanie jakim poddanych zostało 248 skazanych za pedofilię. Podstawą badań była teoria Beisert o polietiologii powstawania tego zaburzenia.

Książka zdecydowanie dla psychologów/psychiatrów, ktoś kto interesuje się przedmiotem tylko z doskoku może się pogubić. A sama teoria? Mnie nie przekonuje.

Eliza | 2015-11-24

Może ktoś
dchciałby odsprzedać tę książkę?

Andrzej | 2016-10-02
Ka_Ha | 2014-03-06