Bestia. Dlaczego zło nas fascynuje?

Tłumaczenie: Ewelina Twardoch
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Wer hat Angst vorm bösen Mann? Warum uns Täter faszinieren
zło
joly_fh

Dziewczyna uprowadzona przez pozbawionego skrupułów psychopatę nabiera do niego pozytywnych uczuć. Sprytny aferzysta wyprowadza w pole lekarzy, sędziów i policjantów. Wielokrotny gwałciciel otrzymuje listy od kobiet, pragnących nawiązać z nim stosunki. Członkowie sekty dobrowolnie idą na śmierć za charyzmatycznym przywódcą… Borwin Bandelow – wybitny psychiatra i znawca głębi ludzkiej duszy –...

Borwin Bandelow – wybitny psychiatra i znawca głębi ludzkiej duszy – bada osobliwą fascynację złem, to jak rodzi się zło i czy można mu zapobiec. Opisuje przypadki, opowiada o sprawcach, ofiarach i świadkach. Analizuje procesy, zachodzące w mózgach ludzi, którzy uprowadzają, torturują, gwałcą, zmieniają osobowość, manipulują.
Ludzie notorycznie wpadają w sidła fascynacji złem. Dlaczego pozwalają się uwodzić i zaślepiać chorym psychicznie przestępcom? Co jest istotą sojuszu między sprawcą i jego ofiarą? Dlaczego ludzie stają się seryjnymi mordercami? Jak to możliwe, że zabójcze powiązanie władzy, przemocy i namiętności aż tak może nas fascynować?

źródło opisu: Dom Wydawniczy PWN, 2014

źródło okładki: www.dwpwn.pl

Oficjalna recenzja
Ewa-Książkówka książek: 652

Dlaczego zło nas fascynuje?

Mówi się, że światem rządzą pieniądze, władza i seks. Ja jestem skłonna spojrzeć na to stwierdzenie nieco inaczej i powiedzieć, że prym nad światem wiodą nieustannie walczące ze sobą dobro i zło. Wszelkie nieszczęścia, w których bezpośredni udział bierze człowiek – wojny, konflikty itd. – wynikają nie tyle ze złych wyborów pomiędzy wartościami, co z ich nieprawidłowej interpretacji. Nie zawsze to, co wydaje się dobre, rzeczywiście i do końca takie jest; podobnie ze złem.

Niby każdy z nas sądzi, że jest dobrym człowiekiem, a przynajmniej, że takim stara się być i że takich ludzi chce widzieć wokół siebie, zaś zło go nie dotyczy. Potem włączamy telewizję, aby poznać najnowsze wiadomości – a w nich? Niusy o działaniach militarnych, morderstwach z zimną krwią, pobiciach ze skutkiem śmiertelnym, a my… wpatrzeni w ekran jak zahipnotyzowani. Oficjalnie zło wzbudza w nas obawy, strach i odrzucenie, ale bardziej nieoficjalnie kusi, intryguje, a nawet fascynuje. Dlatego tak lubimy seriale kryminalne, książki z czarnymi charakterami, a także publikacje naukowe, które próbują odpowiedzieć na pytanie: dlaczego zło nas fascynuje?

We mnie również od dawna zakorzenione jest to tajemnicze zainteresowanie ludźmi, którzy wybierają to, co złe, którzy stają się jego nośnikami. Dlatego też skusiłam się na publikację niemieckiego psychologa, jednego z najbardziej uznanych na świecie badaczy zjawiska strachu, Borwina Bandelowa. To właśnie on pokusił się o zbadanie ludzkiej fascynacji złem i opisanie swoich spostrzeżeń i wniosków w książce pt. „Bestia. Dlaczego zło nas fascynuje?”

Bandelow swoje rozważania rozpoczyna od pytania, skąd w ludziach czyniących zło, tj. mordercach, gwałcicielach, pedofilach, nekrofilach itd., bierze się tak silna potrzeba takich czynów. Krótko mówiąc, ma to swoje podłoże w czymś, z czym my sami stykamy się na co dzień, czyli… w pragnieniu szczęścia. Szczęście daje nam przyjemność, którą odczuwamy każdego dnia, zaspokajając swoje naturalne potrzeby, np. jedząc czy uprawiając seks. Autor mówi nam, że w niektórych przypadkach zaburzeń osobowości proces związany z uzyskiwaniem przyjemności po prostu działa wadliwie. Przykład? Zdrowy mężczyzna, nieborykający się z żadnymi zaburzeniami na tle psychicznym, na widok pięknej kobiety będzie odczuwał podniecenie, ale nie rzuci się na nią, by rozładować swoje napięcie, ze względu na zapalającą się w jego mózgu „lampkę kontrolną”, przypominającą mu o przykrych konsekwencjach takiego posunięcia – sumienie weźmie górę nad jego potrzebami. W przypadku gwałciciela brakuje sygnału ostrzegawczego, sumienia, które powstrzymałoby go od gwałtu, ponieważ pragnienie osiągnięcia przyjemności będzie silniejsze o tyle, że nie powstrzyma go przed popełnieniem czynu zabronionego.

Oczekiwanie, że gwałciciel rozważaniami moralnymi pohamuje popęd seksualny w chwili pokusy, to jak oczekiwanie, że ogień przed rozprzestrzenieniem się zechce włączyć alarm przeciwpożarowyi.

Oczywiście jest to tylko mój telegraficzny skrót tego, co autor stara się przekazać w swojej książce odnośnie tego wątku. Mówi też o tym, jak to się dzieje, że psychopatyczni mordercy potrafią w niemalże magiczny sposób zjednywać sobie ludzi, wzbudzać w nich ogromne pokłady sympatii albo nawet zyskiwać sprzymierzeńców czy obrońców w chwili, gdy ich tragiczne działania wychodzą na jaw – i podaje przykłady (np. pani prokurator, która pomagała kryminaliście).

Bandelow przygląda się również niesamowitej fascynacji kobiet mężczyznami skazanymi za morderstwa – niektóre były gotowe rzucić dla nich swoje dotychczasowe życie i wziąć ślub ze skazanym, gdy ich oblubieniec przebywał jeszcze w więzieniu. Idąc tym tropem, badacz łatwo dociera do tzw. syndromu sztokholmskiego, który działa w ten sposób, że ofiary w większym lub mniejszym stopniu solidaryzują się ze swoimi ciemiężcami, bronią ich, a nawet zakochują się w nich. Ciekawym przykładem tego syndromu jest nad wyraz spokojna Natasza Kampusch, której stonowana reakcja na to, co przeżyła, zadziwia po dziś dzień.

W tak osobliwym gronie osobistości świata przestępczego nie mogło zabraknąć tych, którzy czynili zło w myśl jakichś wielkich idei, dla ratowania świata czy ulżenia w cierpieniu chorym. Psycholog wspomina o Andersie Breiviku, który w dwóch przeprowadzonych przez siebie zamachach zabił ponad siedemdziesiąt osób. Przytacza także przykład pewnej pielęgniarki, która, dla skrócenia cierpienia pacjentów szpitala, uśmierciła kilkoro z nich.

Jak widać, nie brakuje w publikacji Borwina Bandelowa przykładów z życia wziętych i to z ostatnich lat, przykładów, które często przez długi czas nie schodziły z czołówek mediów. Pozwoliły mu one na szczegółowe omówienie poruszanych przez siebie wątków, a zobrazowanie ich zdecydowanie ułatwia odbiór treści. Sama książka nie jest tworem, którego zadaniem byłoby jedynie wzbudzić trochę szumu i taniej sensacji, czego początkowo odrobinę obawiałam się. „Bestia. Dlaczego zło nas fascynuje?” jest publikacją profesjonalną, choć bez natłoku technicznego żargonu i na pewno może przydać się studentom psychologii, socjologii czy innych tego typu kierunków w ramach urozmaicenia i rozszerzenia podstawowej bibliografii wymaganej w toku nauki. Jest też pozycją obowiązkową dla wszystkich zainteresowanych tematem.

To jest książka dla wszystkich, których zło fascynuje i którzy chcieliby się dowiedzieć, skąd się ta fascynacja wzięła. Oczywiście nie oczekujcie gotowej odpowiedzi na pytanie zadane w tytule publikacji, podanej na tacy, bowiem niczego, co jest związane z ludzką psychiką nie da się wytłumaczyć w krótki i bardzo jasny sposób. Wszak jest to nadal jedna z największych zagadek nauki.

Ewa Szczepańska

książek: 1995
Marta | 2014-05-24
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 14 maja 2014

Zło fascynuje i przyciąga. Morderstwa, porwania, napady wzbudzają osobliwe zainteresowanie ludzi. Niektórym wystarczają powieści kryminalne, inni lubią być w centrum wydarzeń i przyjąć postawę biernego gapia, a jeszcze inni angażują się osobiście w makabryczne historie. Zdarza się, że seryjni gwałciciele i mordercy zasypywani są listami od fanów i wielbicielek, które wyznają miłość, snują marzenia o wspólnym życiu, proponują seks.
Psychopatyczni zbrodniarze najczęściej są piekielnie inteligentnymi i czarującymi ludźmi, którzy potrafią omamić otoczenie. Dokładnie tak jak Hannibal Lecter, którego uwielbiam zarówno w wersji książkowej, filmowej oraz serialowej (Mads Mikkelsen!). Trudno odmówić dr Lecterowi fascynującego uroku oraz diabelnej inteligencji. Do tego jest przystojny i świetnie gotuje. Ideał, chciałoby się rzec, szkoda tylko, że jego ulubionym kulinarnym składnikiem jest własnoręcznie upolowane ludzkie mięso. Ale w końcu nikt nie jest doskonały. Dopóki wykreowany przez...

Książniczka | 2014-08-20

Borwin Bandelow - niemiecki psycholog, ma niesamowity dar pisania, który sprawia, że jego książkę się pochłania. Poruszył niezwykle interesujący temat: dlaczego psychopaci, mordercy, zamiast wzbudzać wyłącznie odrazę, lęk i niechęć, często wywołują w nas zupełnie inne uczucia, wręcz przyciągają nas do siebie? Czemu tak udaje im się manipulować swoimi ofiarami, że lecą jak ćma do ognia?
Czemu tak zdarza się nam ulec czyjejś charyzmie, wdziękowi, czasem sile i urodzie - mimo, że za nimi kryje się coś tak mrocznego i przerażającego? Czemu ofiary nie tylko nie uciekają swym oprawcom, ale też bywa, że ich bronią? Utrzymują z nimi przez wiele lat kontakty? Autor rozgryza te wszystkie zagadnienia i udziela odpowiedzi na przykładzie nie tylko seryjnych zabójców (takich jak Jeffrey Dahmer i Jack Unterweger), ale też terrorystów, przywódców sekt, porywaczy. Rozpracowuje też zjawisko syndromu sztokholmskiego.

Ponieważ zawsze zastanawiało mnie, czemu seryjny gwałciciel i morderca Richard...

| 2014-05-26

Karolina | 2015-03-04
Przeczytana: 21 lutego 2015

Ogromny pozytyw! Ciekawa jestem czy równie pozytywnie odbierają tą książkę osoby, które zawodowo zajmują się psychologią, psychiatrią lub socjologią.

Zło uwodzi, hipnotyzuje, mami, ale dlaczego? Dlaczego osoby dobre i prawe nie mają takiej charyzmy? Nie od dziś wiadomo, że nawet panienki z dobrych domów lubią niegrzecznych chłopców, a marzeniem każdego mężczyzny jest niegrzeczna dziewczynka. No tak. Tylko czy aby na pewno zło jest celem? A może tak banalniej: szczęście? Tylko wybierając skrót do szczęścia jakimś cudem lądujemy w bagnie o nazwie ‘zło’?

Autor posiłkując się wieloma przykładami wskazuje czynniki warunkujące zachowania aspołeczne, a także techniki manipulacyjne, dzięki którym wiele osób łapie się na gładkie słówka niczym muchy na lep. Spektrum przedstawionych zbrodni zostało ciekawie pogrupowane, a poszczególne sylwetki wnikliwie zanalizowane (zarówno kaci jak i ofiary).

Książka nie jest poradnikiem jak radzić sobie z zachowaniami aspołecznymi, nie daje przepisu...

BookBasset | 2014-07-20
Przeczytana: 20 lipca 2014

Dlaczego zło nas fascynuje ?

Na to pytanie Borwin Bandelow, wybitny niemiecki psycholog, w niniejszej książce próbuje znaleźć odpowiedź.

Na kolejnych stronach tej książki autor zaprasza nas w podróż po najciemniejszych zakamarkach ludzkiego umysłu. Na samym wstępie wprowadza nas w nomenklaturę psychologiczną, której będzie używał, potem przedstawia kolejne historie morderców, gwałcicieli, przywódców sekt i oszustów sprytnie wplątując między nie zarówno swoje komentarze, jak i najnowsze wyniki badań naukowych. Zachowuje przy tym względną obiektywność i przekazuje wypowiedzi świadków i sprawców słowo w słowo powstrzymując się od komentarza (który miejscami jest zbędny).

Książka jest napisana naprawdę starannie i podczas lektury widać ogrom pracy jaki autor włożył w niniejszą publikację gromadząc materiały związane z każdą z omawianych spraw. Pomimo, że z opisu wynika, że autor rozmawia ze świadkami z całego świata to w swojej książce skupia się jednak na niemieckich zbrodniarzach...

Ewa-Książkówka | 2014-06-17
Przeczytana: 13 czerwca 2014

Oficjalna recenzja pod linkiem: http://lubimyczytac.pl/oficjalne-recenzje-ksiazek/4125/dlaczego-zlo-nas-fascynuje

Na blogu: http://www.ksiazkowka.pl/2014/06/bestia-dlaczego-zo-nas-fascynuje-borwin.html

marysmusial | 2016-02-18
Przeczytana: 18 lutego 2016

Rewelacyjna książka!
Autor przeprowadza nas przez świat najznamienitszych morderców, oszustów. Dogłębnie wyjaśnia wszelkie syndromy, zaburzenia osobowości, postępowanie niektórych "Bestii".
Polecam wszystkim osobom, które są zainteresowane psychologicznym podejściem do zbrodnii, działaniem poszczególnych mechanizmów;chcą się dowiedzieć jaka jest przyczyna bestialskich zbrodnii, które wstrząsnęły światem.
Autor odpowiada na wiele pytań, m.in: Dlaczego matka jest w stanie otruć własne dziecko; Dlaczego tak wiele osób daje się oszukać 'fałszywym prorokom'; Dlaczego osoby porwane odczuwają sympatię do swych oprawców.

Bardzo polecam :))

maobmaze | 2018-02-20
Przeczytana: 20 lutego 2018

"Bestia. Dlaczego zło nas fascynuje?" to istna kopalnia wiedzy! Autor próbuje wyjaśnić dlaczego ludzie stają się seryjnymi mordercami. Tłumaczy czym jest syndrom sztokholmski i skąd "biorą się" zaburzenia osobowości. Byliście kiedyś ciekawi dlaczego niektórzy ludzie znajdują przyjemność w torturowaniu innych lub w przetrzymywaniu i wykorzystywaniu seksualnie dzieci? Dlaczego niektóre kobiety pociągają mężczyźni skazani za gwałty czy morderstwa? Dzięki tej pozycji znajdziecie odpowiedź na powyższe pytania. Dowiecie się również wielu innych ciekawych rzeczy.

Autor analizuje zachowanie prawdziwych przestępców, o których nie tak dawno, było bardzo głośno. Bada, czy podłoże ich dziwnych, odbiegających od norm fascynacji leży w okrutnym i nieszczęśliwym dzieciństwie, czy może uwarunkowane jest genetycznie. Borwin Bandelow bierze pod lupę morderców, gwałcicieli, terrorystów, matki, które krzywdziły swoje dzieci, przywódców sekt oraz pielęgniarki, które zabijały pacjentów.

...

Koval | 2014-06-27
Przeczytana: 27 czerwca 2014

Chociaż głównym odbiorcą książki niemieckiego psychologa będą zapewne czytelnicy thrillerów zaciekawieni tym „jak to jest naprawdę z tymi seryjnymi mordercami”, pożytek z jej lektury może wynieść każdy. Bardziej jest to bowiem opowieść o pewnych szczególnych ułomnościach ludzkiej natury niż o zbrodni jako takiej.
Borwin Bandelow w miarę możliwości próbował dotrzeć do świadków wydarzeń lub osób, które znały osobiście sprawców najsłynniejszych mordów. Badał przypadki z różnych dziedzin: sprawę seryjnego mordercy opisującego swoje zbrodnie na łamach gazet (Jack Unterweger), ponure historie pielęgniarek zabijających swoich pacjentów, matek torturujących własne dzieci, dzieje twórców sekt religijnych czy nawet przestępców liczących na taryfę ulgową, bo przedstawiających się jako „polityczni” (sprawa lewackich terrorystów z Andreasem Baderem na czele).

W miarę czytania widać, że autora interesują dwie kwestie. Po pierwsze: co sprawia, że sprawcy wszystkich tych strasznych czynów w ogóle...

EratoCzyta | 2016-10-27
Przeczytana: październik 2016

Na samym początku warto napisać kilka słów o samym autorze.
Borwin Bandelow to niemiecki psychiatra, psycholog i psychoterapeuta. Jest ekspertem w zaburzeniach lękowych i należy do czołowych badaczy zjawiska strachu. Opublikował na ten temat wiele książek i specjalistycznych artykułów.
Niech Was to nie przeraża i nie zniechęca do tej książki- mimo, że porusza ona wiele trudnych zagadnień i tematów, jest napisana bardzo przystępnym językiem, a autor w interesujący sposób potrafi przekazać wiedzę czytelnikowi i zaintrygować go treścią.

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się dlaczego między ofiarą a oprawcą budzi się więź? Dlaczego seryjni mordercy mają rzeszę fanek i adoratorek? Czym kierują się terroryści i dlaczego dokonują zamachów? Może jesteście ciekawi czemu pielęgniarka zabija swoich pacjentów śmiertelnymi zastrzykami? Albo dlaczego Hitler i Stalin mieli tak wielu zwolenników?
Jeśli tak, to ta książka w dużym stopniu zaspokoi waszą ciekawość.

Jak już sam tytuł nam wskazuje...