Bestia. Dlaczego zło nas fascynuje?

Okładka książki Bestia. Dlaczego zło nas fascynuje? Borwin Bandelow
Okładka książki Bestia. Dlaczego zło nas fascynuje?
Borwin Bandelow Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Wer hat Angst vorm bösen Mann? Warum uns Täter faszinieren
Wydawnictwo Naukowe PWN
2014-04-14
2014-04-14
Ewelina Twardoch
zło bestia

Dlaczego zło nas fascynuje?

Świetna książka dla osób zainteresowanych tematyką zbrodni i zaburzeniami jakie za nimi stoją, psychologią oraz poznaniem motywów i bodźców pociągających ludzi do tak skrajnych czynów. Autor podaje dosadne przykłady niezwykle okrutnych i szalenie niemoralnych przestępstw z podaniem ich przyczyn, dzięki którym dowiadujemy się co kieruje tytułowymi Bestiami. W książce wyjaśnione są przyczyny i skutki m.in syndromu sztokholmskiego, wpływu religii i sekt na człowieka, opisane osobowości narcystyczne, borderline i ich niezwykłe umiejętności sterowania, omamiania i wykorzystywania innych ludzi bez najmniejszego skrępowania. Wszystko podane w przystępnej i lekkiej formie. Strony potrafią bardzo szybko znikać.

Książkza do której na pewno będę wielokrotnie powracał.

"Bestia. Dlaczego zło nas fascynuje?" to istna "encyklopedia" przedstawiająca złych ludzi, których łączy jedno: umiejętność manipulowania często bardzo inteligentnymi ludźmi. Zdaję sobie sprawę, że wiele tego typu książek już powstało na czytelniczym rynku, lecz jest coś co ją wyróżnia na tle innych. Autor po każdym podanym przykładzie, podaje zaburzenia, na które cierpieli lub mogli cierpieć"najgorsi z najgorszych", najbardziej pamiętni ze zwyrodnialców, którzy wielkimi literami zapisali się na kartach przeszłości. Bardzo podobało mi się podzielenie historii na "uczynki", z których znani byli bohaterowie tej książki. I tak znajdziemy m.in. sylwetki: gwałcicieli, pedofilów, dyktatorów czy terrorystów. Polecam.

Niesamowita podróż po meandrach naszego umysłu, psychiki, mózgu. Jak dajemy się oszukiwać nie tylko "tym złym" ale sami siebie sprowadzamy na manowce, nie potrafimy często rozpoznać sygnałów dochodzących gdzieś z naszej głębi. W ten sposób ludzie, którzy nas zafascynują poniekąd odbierają nam zdrowy rozsądek i jasność myślenia. Oczywiście prawda stara jak świat i każdy niby o tym wie a tak wielu daje się "zwabić w pajęczą sieć". Warto poznać przynajmniej część z mechanizmów, które nami powodują a przy okazji też zdać sobie sprawę a manipulacji jakim pewnie każdy z nas był poddany czy też może być poddany. Warte przeczytania i warte przemyślenia. Polecam.

Książka pozwala choć na chwilę wejść w umysł przestępcy. Niesamowicie ciekawa i pouczająca. Porusza ważne kwestie i rzuca obraz na to w jaki sposób działa ludzka psychika. Przytoczone historie mrożą krew w żyłach. Aż ciężko uwierzyć że takie rzeczy dzieją się na porządku dziennym.

Dziewczyna uprowadzona przez pozbawionego skrupułów psychopatę nabiera do niego pozytywnych uczuć.
Sprytny aferzysta wyprowadza w pole lekarzy,sędziów i policjantów.
Wielokrotny gwałciciel otrzymuje listy od kobiet pragnących nawiązać z nim kontakt.
Członkowie sekty dobrowolnie idą na śmierć za charyzmatycznym przywódcą...
Jak rodzi się zło i czy można mu zapobiec?
Dlaczego ludzie stają się seryjnymi mordercami?
Co sprawia,że ofiary dają się zastraszać chorym psychicznie przestępcom?
Czym wytłumaczyć współczucie,jakie ofiary nierzadko okazują swoim oprawcom?
Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w tej książce.Na początku jak zaczęłam ją czytać byłam załamana😩co zresztą możecie przeczytać wcześniej.Pierwszy rozdział napisany typowo naukowym językiem niczym podręcznik dla studentów psychologii.
Już miałam ją odłożyć,ale..ok..dam jeszcze szansę.
I dobrze zrobiłam,bo kolejne rozdziały to już zupełnie inna bajka😊👍
Pojawiły się konkretne historie,rozmowy z ofiarami i katami i to wszystko tak mądrze i przystępnie napisane,że skończyłam czytać nie wiadomo kiedy😁
Jeśli nie jesteś studentem psychologii możesz śmiało ominąć pierwszy rozdział,bo czytanie go grozi zaśnięciem😜
Resztę książki POLECAM W 100%💖💖

Sprytny aferzysta wyprowadza w pole lekarzy,sędziów i policjantów.
Członkowie sekty dobrowolnie idą na śmierć za charyzmatycznym przywódcą...
Jak rodzi się zło i czy można mu zapobiec?
Dlaczego...

Mroczna, kryminalną podróż, po największych zbrodniach naszych czasów. To niesamowite jak działa nasz mózg w momencie największego zagrożenia. Książka przekonała mnie, że człowiek nigdy nie będzie umiał przewidzieć swojego zachowania, dopóki nie doświadczy go na własnej skórze.

Książkę oceniam, jako bardzo dobrą.

Pierwsze rodziały, dotyczące seryjnych morderców,gwałcicieli i porywaczy czytało mi się o wiele "przyjemniej" niż te, opisujące postaci dyktatorów czy fanatyków religijnych. Trochę przeszkadzał mi nierówny podział rozdziałów. Niektóre zajmowały kilkadziesiąt stron,podczas gdy inne mieściły się na kilku stronach i były napisane dosyć chaotycznie, jakby od niechcenia. Mam wrażenie, że przyczyną było większe zainteresowanie autora tematyką przestępców niż osobowości narcystycznych.

Szczególnie spodobało mi się to,że autor pomiędzy opisami poszczególnych sylwetek umieszczał krótkie wstawki z zakresu biopsychologii, aby jak najprościej wyjaśnić zjawiska chemiczne oraz choroby odpowiadające za patologiczne zachowania 'bohaterów' rozdziałów.

Ze względu na napięty plan dnia zdecydowałam się poświęcić jej czas w nocy, kiedy to zdecydowanie powinnam odpoczywać. Decyzji tej absolutnie nie żałuję i uważam,że był to dobrze wykorzystany czas.

Książkę oceniam, jako bardzo dobrą.

"Bestia" Bandelowa to bardzo ciekawa pozycja dla tych, którzy niejednokrotnie próbowali odpowiedzieć sobie na pytanie zadane przez autora w podtytule. Osobiście uważam, że nie ma na nie jednej, tłumaczącej wszystko odpowiedzi, co raczej pokrywa się z zamysłem twórcy, który przyświecał mu podczas pisania tej książki. Miejscami bardzo obrazowo i dobitnie ukazuje naturę, a także szczegóły zbrodni dokonywanych przez "bohaterów" - zdecydowanie negatywnych, którym poświęca stronice swojego dzieła. Autor, z wykształcenia i zawodu psychiatra z wieloletnim stażem i bagażem doświadczeń zawodowych, próbuje zrozumieć przyczyny tak wielu dokonanych przez (w znakomitej większości) psychopatów, a także motywy i pobudki, którymi się kierowali dokonując tak wielu przestępstw. W żadnym wypadku nie tłumaczy ich zachowań, a już na pewno nie usprawiedliwia, chce jednak odnaleźć przyczyny tak wielkiego zła, którego dopuścił się jeden człowiek względem innego. Niestety nie jest to takie proste. Innym zjawiskiem, jakie bada autor jest fascynacja, a czasem wręcz uwielbienie dla tytułowych "bestii", które okazują im przeciętni ludzie. Dla niektórych osób przestępcy opisani w książce stali się idolami, obiektami westchnień, a czasem nawet kochankami (tak właśnie dobrze przeczytaliście). Dla mnie równie ciekawe były opisy naukowe, jak zachowują się w pewnych sytuacjach ludzie i przede wszystkim ludzki mózg. Dlatego myślą przewodnią (moim zdaniem) tego naukowego dzieła jest właśnie zrozumienie, które ma nas naprowadzić na próbę odpowiedzenia samemu sobie na tytułowe pytanie. Postawcie sobie to pytanie, przeczytajcie, a potem postarajcie odpowiedź, na pozór łatwe zadanie, ale czy na pewno ?

Zawarte w niej tezy można by streścić w 1/4 objętości książki. Poza tym ok

Zawarte w niej tezy można by streścić w 1/4 objętości książki. Poza tym ok