Okładka książki Psychologia uprzedzeń

Psychologia uprzedzeń

Autor:
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Psychologia społeczna". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
tłumaczenie
papier
mamma_mia
6,8 (5 ocen i 0 opinii)

Opis książki

Ten podręcznik jest pogłębionym, opartym na najnowszych badaniach studium stereotypów i uprzedzeń. Czytelnik znajdzie w nim omówienie wielu rozmaitych aspektów powszechnego zjawiska społecznego, jakim są uprzedzenia. Podejmowane przez autora kwestie są mocno osadzone w literaturze omawiającej badania empiryczne nad uprzedzeniami. Autor przedstawia uprzedzenia także w perspektywie historycznej i opisuje dawniejsze oraz współczesne przejawy tego zjawiska. Kolejno omawia czynniki, na których tle dochodzi do zachowań dyskryminacyjnych, takie jak płeć, wiek i rasa. Przytacza też doświadczenia członków grup dyskryminowanych i przekonuje o konieczności redukowania uprzedzeń, proponując kilka sposobów, dzięki którym można unikać stereotypizowania i dyskryminowania innych.

Książka jest przeznaczona dla studentów pierwszych i kolejnych lat psychologii, którzy już się zetknęli z psychologią społeczną. Głównym celem tego podręcznika, obok dostarczenia podstawowych informacji na temat uprzedzeń, jest sprowokowanie odbiorcy do krytycznego myślenia o tym zjawisku.

1. Wprowadzenie w tematykę stereotypizacji i uprzedzeń

2. Geneza i utrzymywanie się stereotypów i uprzedzeń

3. Udział uczuć i myśli w aktywizacji stereotypów

4. Uprzedzona osobowość: czy niektórzy ludzie mają szczególną skłonność do odczuwania uprzedzeń?

5. Rasizm tradycyjny a rasizm współczesny

6. Doświadczanie uprzedzeń

7. Uprzedzenia i stereotypy wiekowe

8. Seksizm

9. Redukowanie uprzedzeń

10. Współczesne trendy i niewyjaśnione zagadki w badaniach nad stereotypami.

Bibliografia. Indeks nazwisk. Indeks rzeczowy.

źródło opisu: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2003

źródło okładki: http://www.gwp.pl/358,psychologia-uprzedzen.html

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników

Kalendarium literackie
  • Robin Hobb
    63. rocznica
    urodzin
    Człowiek jest jeszcze bardziej samotny, jeśli wie, że gdzieś tam w świecie dobrze się wiedzie bez niego, przyjaciołom i rodzinie.
  • Mike Resnick
    73. rocznica
    urodzin
    - Nazwij mnie jeszcze raz TOTAM, a piekło zamarznie, zanim znajdę ci te dane - ostrzegł komputer.
  • Howard Pyle
    162. rocznica
    urodzin
    Kiedy byłem zamożny, przyjaciele przechwalali się przy moim stole, jak to mnie kochają. Ale gdy dąb pada w lesie, horda świń ucieka, aby jej nie przygniotło.
  • Julian Przyboś
    114. rocznica
  • Tadeusz Manteuffel
    113. rocznica
  • Gregg Olsen
    56. rocznica
    urodzin
    Żaden człowiek, a przede wszystkim żaden nastolatek, nie jest normalny ani się taki nie czuje. Każdy nosi coś w rodzaju maski, która nie pozwala ludziom dostrzec tego, co – albo kto – pod nią się kryje.
  • Janusz Sławiński
    81. rocznica
  • Teodor Parnicki
    107. rocznica
    urodzin
    Mówicie: temu a temu należy się miano dostojne prawdy dziejowej, tamtemu zaś miano też wprawdzie dostojne, przecież dostojnością odmiennego rodzaju: oto zmyślenia poetyckiego. Przeczę. Poezja różni się od historii formą, nie zaś tym, że jedna z dwu opowieści bliższa jest prawdy dziejowej, druga zaś... pokaż więcej
  • Yū Watase
    45. rocznica
  • Albert Espinosa
    42. rocznica
    urodzin
    Czy mogłem tak za nią tęsknić, jeśli jej nie znałem? Istota ludzka jest pełna magii, nie do opisania. Czułem coś wyjątkowego, kiedy wracałem do niej w myślach.
  • Klaus Hagerup
    69. rocznica
    urodzin
    Po raz pierwszy w życiu zrozumiałem, czym jest książka. Książka to magiczny świat, pełen malutkich znaczków, które potrafią ożywić zmarłych, a żywym zapewnić życie wieczne
    (s. 146).
  • Jan Dobraczyński
    21. rocznica
    śmierci
  • Anna Achmatowa
    49. rocznica
    śmierci
    Requiem, Epilog I Doświadczyłam, jak twarz się zapada, Jak strach nagle wyziera spod powiek, Jak na twarzy cierpienie układa Twarde linie pismem klinowym, Jak się włosy z brązowych i czarnych Spopielałe, srebrne nagle stają, Uśmiech więdnie na pokornych wargach, Lęk się w każdym półuśmiechu czai. J... pokaż więcej

Znajdź nas na Facebooku