Okładka książki Psychologia uprzedzeń

Psychologia uprzedzeń

Autor:
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Psychologia społeczna". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
tłumaczenie
papier
mamma_mia
7.33 (3 ocen i 0 opinii)

Opis książki

Ten podręcznik jest pogłębionym, opartym na najnowszych badaniach studium stereotypów i uprzedzeń. Czytelnik znajdzie w nim omówienie wielu rozmaitych aspektów powszechnego zjawiska społecznego, jakim są uprzedzenia. Podejmowane przez autora kwestie są mocno osadzone w literaturze omawiającej badania empiryczne nad uprzedzeniami. Autor przedstawia uprzedzenia także w perspektywie historycznej i opisuje dawniejsze oraz współczesne przejawy tego zjawiska. Kolejno omawia czynniki, na których tle dochodzi do zachowań dyskryminacyjnych, takie jak płeć, wiek i rasa. Przytacza też doświadczenia członków grup dyskryminowanych i przekonuje o konieczności redukowania uprzedzeń, proponując kilka sposobów, dzięki którym można unikać stereotypizowania i dyskryminowania innych.

Książka jest przeznaczona dla studentów pierwszych i kolejnych lat psychologii, którzy już się zetknęli z psychologią społeczną. Głównym celem tego podręcznika, obok dostarczenia podstawowych informacji na temat uprzedzeń, jest sprowokowanie odbiorcy do krytycznego myślenia o tym zjawisku.

1. Wprowadzenie w tematykę stereotypizacji i uprzedzeń

2. Geneza i utrzymywanie się stereotypów i uprzedzeń

3. Udział uczuć i myśli w aktywizacji stereotypów

4. Uprzedzona osobowość: czy niektórzy ludzie mają szczególną skłonność do odczuwania uprzedzeń?

5. Rasizm tradycyjny a rasizm współczesny

6. Doświadczanie uprzedzeń

7. Uprzedzenia i stereotypy wiekowe

8. Seksizm

9. Redukowanie uprzedzeń

10. Współczesne trendy i niewyjaśnione zagadki w badaniach nad stereotypami.

Bibliografia. Indeks nazwisk. Indeks rzeczowy.

źródło opisu: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2003

161. rocznica
  • Marina Mayoral
    72. rocznica
    urodzin
    A tata wyjął z plecaka książkę i rzekł:
    - Poznacie tam na pewno wielu przyjaciół, ale i tak chciałbym wam to dać, bo przecież wiecie, że książka jest...
    - Przyjacielem na całe życie! - wyrecytowały chórem dziewczynki.
  • Scott Spencer
    69. rocznica
    urodzin
    Listy były jedynym namacalnym dowodem, dowodem tego, że kiedyś skrzydła wyrastały mi z serca. Znałem inny świat, świat, który nie ma nazwy. Bo takie słowa jak oczarowanie czy rozkosz są zbyt proste, zbyt banalne, nie potrafią go określić. Nic o tym wiecie nie mogę powiedzieć oprócz tego, że go znałe... pokaż więcej
  • Victoria Holt
    108. rocznica
    urodzin
    ...życie bywa najeżone pułapkami, ale gdy ktoś ich bez przerwy wypatruje, może przeoczyć błogosławieństwa, jakich los także nam nie skąpi.
  • Edgar Rice Burroughs
    139. rocznica
  • Timothy Zahn
    63. rocznica
    urodzin
    Wzruszyła ramionami, a jej ognistorude włosy zamigotały w blasku światła.
  • Andriej Płatonow
    115. rocznica
    urodzin
    Woszczew (...) położył się na brzuchu by usnąć i rozstać się ze sobą samym. Ale sen wymaga umysłu spokojnego, ufnego w życie, zdolnego wybaczyć przeżyty ból.
  • A.C. Bhaktivedanta Swami Prabhupada
    118. rocznica
    urodzin
    Ode Mnie, który przebywam w każdym sercu, pochodzi pamięć, wiedza i zapomnienie.
  • François Mauriac
    44. rocznica
    śmierci
    (...) jest taki rodzaj głupoty wobec którego czuję się zupełnie bezsilny. Można bez trudu dotrzeć do ludzkiej duszy przez zbrodnię, poprzez najsmutniejsze występki, ale nie można się przedrzeć przez pospolitość.

Znajdź nas na Facebooku