Okładka książki Psychologia uprzedzeń

Psychologia uprzedzeń

Autor:
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Psychologia społeczna". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
tłumaczenie
papier
mamma_mia
6,75 (4 ocen i 0 opinii)

Opis książki

Ten podręcznik jest pogłębionym, opartym na najnowszych badaniach studium stereotypów i uprzedzeń. Czytelnik znajdzie w nim omówienie wielu rozmaitych aspektów powszechnego zjawiska społecznego, jakim są uprzedzenia. Podejmowane przez autora kwestie są mocno osadzone w literaturze omawiającej badania empiryczne nad uprzedzeniami. Autor przedstawia uprzedzenia także w perspektywie historycznej i opisuje dawniejsze oraz współczesne przejawy tego zjawiska. Kolejno omawia czynniki, na których tle dochodzi do zachowań dyskryminacyjnych, takie jak płeć, wiek i rasa. Przytacza też doświadczenia członków grup dyskryminowanych i przekonuje o konieczności redukowania uprzedzeń, proponując kilka sposobów, dzięki którym można unikać stereotypizowania i dyskryminowania innych.

Książka jest przeznaczona dla studentów pierwszych i kolejnych lat psychologii, którzy już się zetknęli z psychologią społeczną. Głównym celem tego podręcznika, obok dostarczenia podstawowych informacji na temat uprzedzeń, jest sprowokowanie odbiorcy do krytycznego myślenia o tym zjawisku.

1. Wprowadzenie w tematykę stereotypizacji i uprzedzeń

2. Geneza i utrzymywanie się stereotypów i uprzedzeń

3. Udział uczuć i myśli w aktywizacji stereotypów

4. Uprzedzona osobowość: czy niektórzy ludzie mają szczególną skłonność do odczuwania uprzedzeń?

5. Rasizm tradycyjny a rasizm współczesny

6. Doświadczanie uprzedzeń

7. Uprzedzenia i stereotypy wiekowe

8. Seksizm

9. Redukowanie uprzedzeń

10. Współczesne trendy i niewyjaśnione zagadki w badaniach nad stereotypami.

Bibliografia. Indeks nazwisk. Indeks rzeczowy.

źródło opisu: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2003

Kalendarium literackie
  • Henry Hazlitt
    120. rocznica
    urodzin
    Sztuka ekonomii polega na tym, by spoglądać nie tylko a bezpośrednie, ale i na odległe skutki danego działania czy programu; by śledzić nie tylko konsekwencje, jakie dany program ma dla jednej grupy, ale jakie przynosi wszystkim.
  • Arkady Fiedler
    120. rocznica
    urodzin
    Bo serce, polskie serce to dziwna rzecz : może włóczyć się po całym świecie, może upadać na rozdrożach, uzbrajać się w pancerz zapomnienia, może upajać się blaskiem obcego nieba - aż oto znienacka i chytrze zgotuje sobie samemu podstęp i wpadnie we własną sieć .
  • Alberto Moravia
    107. rocznica
    urodzin
    Każdy wybiera sobie raj, który jest piekłem dla innych.
  • Jonasz Kofta
    Trzeba marzyć
  • William Blake
    257. rocznica
    urodzin
    Nie próbuj mówić o miłości,
    Bo ona w słowach się nie mieści.
    Jest jak wiatr: cichy, niewidzialny,
    Co tylko czasem zaszeleści.
  • Stefan Zweig
    133. rocznica
    urodzin
    Jakże tu żyć z czułym sercem na takim świecie.
  • Claude Lévi-Strauss
    46. rocznica
  • Stanisław Wyspiański
    107. rocznica
    Miałeś, chamie, złoty róg,
    miałeś, chamie, czapkę z piór:
    czapkę wicher niesie,
    róg huka po lesie,