Tabu seksuologii. Wątpliwości, trudne tematy, dylematy w seksuologii i edukacji seksualnej

Wydawnictwo: SWPS Academica
Ryu

Współczesny świat emanuje seksem. Bywa on tematem szkolnych dowcipów, debat politycznych, wydarzeń kulturalnych. Nawet skuteczność reklamy zależna jest od efektownych odwołań do seksualności i jej integralnej części – nagości. Dzisiaj trudno wyobrazić sobie inny świat,jeszcze do niedawna pruderyjny i marginalizujący aspekty płci i współżycia seksualnego. Zasadne jest zatem pytanie o to...

Zasadne jest zatem pytanie o to dlaczego tak się dzieje? Chrześcijaństwo – dominująca w naszym kręgu kulturowym religia, naznaczyła sferę ludzkiej seksualności piętnem grzechu. Również w kulturze i sztuce nie było szczególnego przyzwolenia na otwarte prezentowanie ludzkiej nagości, aktu seksualnego, uczuć pożądania i rozkoszy. W ślad za religią i kulturą także nauka przez wieki rozpatrywała płciowość człowieka jedynie w sztywnych kategoriach normy i patologii, spychając dążenie do wiedzy na temat ludzkiej seksualności do empirycznego podziemia. W konsekwencji seks stał się zagadnieniem kontrowersyjnym, wywołującym poczucie winy oraz wstydu, jednym z większych tabu w historii ludzkości. Być może dlatego seksuologia do dzisiejszego dnia wzbudza tak duże zainteresowanie i emocje. Zdawać by się mogło, że jako nauka zajmująca się najintymniejszą sferą życia człowieka – odkrywa jego głęboko skrywane tajemnice,jednak w jej ramachpozostaje nadal wiele obszarów tabu. W oddawanym do rak Czytelnika zbiorze prac przedstawiamy teksty, których autorzy podjęli próbę zaprezentowania tematów rzadko stanowiących przedmiot badań empirycznych i rozpraw teoretycznych.

źródło opisu: wstęp

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Andrzej | 2016-10-03

Jedna z najlepszych książek z seksuologii, napisana przez młode pokolenie seksuologów i psychologów.

ad44 | 2017-12-22
Przeczytana: 19 kwietnia 2018