Ferdydurke

Okładka książki Ferdydurke
Witold Gombrowicz Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie klasyka
296 str. 4 godz. 56 min.
Kategoria:
klasyka
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Literackie
Data wydania:
2012-04-01
Data 1. wyd. pol.:
1937-01-01
Liczba stron:
296
Czas czytania
4 godz. 56 min.
Język:
polski
ISBN:
9788308049211
Tagi:
literatura polska powieść XX wiek

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Opinia

avatar
334
36

Na półkach: ,

Już jako stronnik Gombrowicza jeszcze przez jakiś czas pławiłem się w wyższości Trans-Atlantyku nad infantylnym Ferdydurke, która nie potrafi odnaleźć swojej formy i się dzieli nierównymi przeskokami na troje niczym "Przedwiośnie". Dziś odczuwam w tej arytmiczności konstrukcji harmoniczną część całości, bo oczywiście rzecz jest o formie. Wydaje mi się jednak, że to wczesne dzieło Gombrowicza jeszcze nie zostało przez wielu poznane w jego całej formie - "przerabianie" tej książki w szkole to z pewnością za mało czasu na choćby strukturalne rozebranie całej powieści. Dla mnie oprócz dość bezpośredniej, oczywistej i właściwie programowo czystej koncepcji nadrzędności formy, która przesłania nam rzeczywistość (albo, jeśli ktoś woli jeszcze bardziej filozoficznie, rzecz samą w sobie) odnajduję krytykę XIX-wiecznej kultury polskiej i pozytywistycznej analizy literatury - bo czymże innym są intermezza o Filidorze i Filibercie czy nieodparte pragnienie Józia o ucieczce do parobka? Ciekawa jest też koncepcja dorosłego człowieka w ławce, który zaczyna zachowywać się infantylnie w chwili, gdy idzie do szkoły. To nie tylko oniryzm, nie tylko groteska, ale fakt, że "wszyscy jesteśmy dzieckiem podszyci" - a zmieniamy zachowania nie dlatego, że jesteśmy starsi i dojrzalsi, lecz dlatego, że zmieniają się funkcje jakie sprawujemy w społeczeństwie.

Książka niesamowita, odlegując swój czas w głowie czytelnika nabywa nowych wymiarów, zdecydowanie za fasadę ujeżdżanych kobiet i gwałtu przez uszy, nad którymi nawet nie chce mi się rozdrabniać z szacunku do inteligencji odbiorców. A Gombrowicz to jednak wielki pisarz był.

Już jako stronnik Gombrowicza jeszcze przez jakiś czas pławiłem się w wyższości Trans-Atlantyku nad infantylnym Ferdydurke, która nie potrafi odnaleźć swojej formy i się dzieli nierównymi przeskokami na troje niczym "Przedwiośnie". Dziś odczuwam w tej arytmiczności konstrukcji harmoniczną część całości, bo oczywiście rzecz jest o formie. Wydaje mi się jednak, że to wczesne...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    32 026
  • Chcę przeczytać
    2 947
  • Posiadam
    2 218
  • Lektury
    1 286
  • Ulubione
    1 101
  • Lektury szkolne
    315
  • Teraz czytam
    295
  • Literatura polska
    250
  • Klasyka
    194
  • Z biblioteki
    151

Cytaty

Więcej
Witold Gombrowicz Ferdydurke Zobacz więcej
Witold Gombrowicz Ferdydurke Zobacz więcej
Witold Gombrowicz Ferdydurke Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także