List do zakładnika

Lettre à un otage
978-83-06-03199-7
literatura francuska
Oceansoul

Symboliczny ten utwór adresowany jest do Léona Wertha, do „najlepszego przyjaciela na świecie”, do zakładnika, który „znajduje się we Francji, gdzie cierpi głód i chłód. I trzeba go pocieszyć”. Tak można najprościej zarysować krąg tematów i idei zawartych w tym małym, lecz jakże bogatym w nieprzemijające treści tekście. Być może to miłość do przyjaciela, zogniskowana w osobie Léona...

Być może to miłość do przyjaciela, zogniskowana w osobie Léona Wertha, nadała Listowi do zakładnika wymiar uniwersalny, uczyniła zeń niezwykłą przypowieść o przyjaźni, uśmiechu, nadziei. O cudzie, który dokonał się pewnego dnia w wiosce Fleurville nad Saoną.
Po raz pierwszy w Polsce opublikowany jako odrębny tom, zgodnie z nowojorskim pierwszym wydaniem, dziś także w nowym współczesnym przekładzie.

Książka ta, wydana w ramach Programu Wsparcia Wydawniczego BOY-ŻELEŃSKI,
korzysta z pomocy francuskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych
i Wydziału Kultury Ambasady Francji w Polsce.

źródło opisu: Państwowy Instytut Wydawniczy, 2008

źródło okładki: http://www.piw.pl/sklep/saintexup%C4%82%C5%A0ry-br...»

Linda | 2014-05-02
Przeczytana: maj 2014

"Szacunek dla człowieka! Szacunek dla człowieka!.. Jeśli szacunek dla człowieka będzie ugruntowany w sercach ludzkich, ludzie ci stworzą z kolei ustrój społeczny, polityczny czy gospodarczy, który ten szacunek święci.Cywilizacja zaczyna się od tego, co najistotniejsze. Jest ona najpierw w człowieku ślepym pragnieniem ciepła. Potem człowiek, błądzący, odnajduje drogę prowadzącą do ognia"
Ten cytat to tylko przedsmak nowelki która na pewno warto przeczytać bez zbędnych komentarzy warta jest więcej niż opasła książka z 1000 stron!

Lacme | 2014-09-27
Przeczytana: 25 września 2014

Książka, która mnie wzruszyła.
W dzisiejszych czasach, w których najważniejszy jest pieniądz i posiadanie, bardzo często zapomina się o człowieku. Krótki list autora do swojego przyjaciela przypomina, że we wszystkim co robimy, myślimy, działamy, najważniejszy jest człowiek. Człowiek, często tak inny niż my. Który inaczej myśli, ma inne poglądy, wygląda inaczej.
Na pewno jeszcze kiedyś wrócę do tej książki.

Tomek | 2016-07-04
Masłowska | 2016-03-04