poezja
Mateusz

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Grot | 2018-08-02

Obszerny wstęp tłumaczki zafascynowanej poetą tragicznie zamordowanym w wieku 38 lat w czasie wojny domowej w Hiszpanii.

BRAK OCENY. Widzę zaledwie dwie opinię na LC i wszystkie z maksymalnymi notami. Mnie akurat na tak obszerny zbiór twórczość Lorci zbytnio nie oczarowała, ale na poezji to się nie wyznaję, pewnie nie zrozumiałem istoty, więc powstrzymam się z oceną...

Jednak dwa fragmenty wyłuskałem, które mnie zainteresowały, pierwszy erotyk, drugi o śmierci...

„Na skraju miasta dotknąłem
Jej piersi co jeszcze spały
I zaraz dla mnie rozkwitły
(..)
Lecz się zakochać nie chciałem
Bo mając męża nieszczera” (Romancero cygańskie [ Mężatka niewierna])

„Powracam
Na moich skrzydłach
Już wracać mi pora
Chce umrzeć o pierwszych
Zorzach
Chcę umrzeć
Już wczoraj” (Powrót).

Milena | 2018-01-18

Lorca to mistrz. Jego wiersze są jak podmuch ciepłego wiatru. Czuje się zapachy, widzi się krajobrazy Andaluzji... Jego poezja jest nostalgiczna, czasami optymistyczna, czasami miłosna, a czasami strasznie smutna. Zakochałam się w jego twórczości od razu, bez opamiętania. Te wiersze będę czytać już zawsze, w nieskończoność. Jednakże polecam czytać w tłumaczeniu (kongenialnym zresztą) Jerzego Ficowskiego.

Reika | 2013-08-02

Trudno było dostać tę pozycję. Zapragnęłam ją kupić po pewnym filmie, w którym usłyszałam fragmenty jego poezji. Nie jestem szczególną fanką liryki, jednak Lorca uwiódł mnie już od pierwszego słowa. Wiem, że będę zaglądać w te strony do końca świata i wciąż zachwycać się na nowo.