List do zakładnika

Okładka książki List do zakładnika Antoine de Saint-Exupéry
Okładka książki List do zakładnika
Antoine de Saint-Exupéry Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy literatura piękna
Lettre à un otage
Państwowy Instytut Wydawniczy
2008-01-01
2008-01-01
978-83-06-03199-7
Jolanta Kurska
literatura francuska

Napisana z myślą o "najlepszym przyjacielu na świecie" (Leon Werth),który został w okupowanej Francji.

Parę ciekawych myśli tu i ówdzie, w duchu miłości bliźniego i afirmacji życia. Poza tym, jak dla mnie, nudnawe.

Nic nadzwyczajnego, choć bliski mi sposób patrzenia autora na życie i człowieka (wspólnota wszystkich ludzi, uśmiech, radość dnia codziennego płynąca z życia i obcowania z ludźmi - osobiście, dodałbym jeszcze do tego kontakt z naturą, obcowanie z przyrodą).

-*-*-*-*-*-*-

"człowiek przyjmuje poważne pozy, lecz w głębi serca waha się, wątpi, doznaje rozpaczy"

"Szacunek dla człowieka!...
Jeśli wartość ta będzie obecna w ludzkich sercach, w końcu uda się zbudować system społeczny, polityczny i gospodarczy, którą ją uświęci.
Cywilizacja wypływa z człowieka. Przyjmuje postać pragnienia ciepła drugiego człowieka. Po niezliczonych próbach i wielu błędach człowiek odnajduje tę jedyną drogę prowadzącą do ognia."

Książka, która mnie wzruszyła.
W dzisiejszych czasach, w których najważniejszy jest pieniądz i posiadanie, bardzo często zapomina się o człowieku. Krótki list autora do swojego przyjaciela przypomina, że we wszystkim co robimy, myślimy, działamy, najważniejszy jest człowiek. Człowiek, często tak inny niż my. Który inaczej myśli, ma inne poglądy, wygląda inaczej.
Na pewno jeszcze kiedyś wrócę do tej książki.

Książka, która mnie wzruszyła.
Na pewno...

"Szacunek dla człowieka! Szacunek dla człowieka!.. Jeśli szacunek dla człowieka będzie ugruntowany w sercach ludzkich, ludzie ci stworzą z kolei ustrój społeczny, polityczny czy gospodarczy, który ten szacunek święci.Cywilizacja zaczyna się od tego, co najistotniejsze. Jest ona najpierw w człowieku ślepym pragnieniem ciepła. Potem człowiek, błądzący, odnajduje drogę prowadzącą do ognia"
Ten cytat to tylko przedsmak nowelki która na pewno warto przeczytać bez zbędnych komentarzy warta jest więcej niż opasła książka z 1000 stron!

• Literatura francuska
  • Literatura piękna