Heretyk

Sonia Draga
2013-10-16
2013-10-16
Edyta Poniedziałek

Ogromne rozczarowanie. Myślałam, że nie przebrnę przez tę książkę. Brak ciągłości akcji, rozwlekła, ogólnie nie zaciekawiła mnie. Doczytałam z obowiązku.

Dobra pasja się skończyła i wypożyczyłem bardzo słabą książkę. Historia Jezusa jedynie co może przyciągnąć uwagę czytelnika. Dobrze, że nie kupiłem jej, szkoda pieniędzy.

I tak o to zakończyłem dzisiaj czytać Heretyka, autora Carlo A. Martigli. Florencja, 1497 rok. Giovanni Pico della Mirandola odszedł, a z nim jego marzenie o zjednoczeniu religii monoteistycznych. Pozostały jedynie płonące stosy. Wszelkie przejawy luksusu są piętnowane, a bogactwa palone z rozkazu Girolama Savonaroli rządzącego w Republice Florenckiej tak, aby pragnienie hrabiego Mirandoli nigdy się nie ziściło. Do tego samego dążą członkowie rodu Borgiów, którzy z tronu papieskiego w pełnym występku Rzymie planują spiski, podboje i zbrodnie. Aleksander VI i jego syn Cesare chcą doprowadzić do tego, by tron Piotrowy przechodził z ojca na syna. Ale żeby mogli zrealizować ten plan, pozycja religii chrześcijańskiej nie może być w jakikolwiek sposób zagrożona. W tej rzeczywistości Ferruccio de Mola, kontynuator myśli hrabiego, musi walczyć, by ochronić to, co mu najdroższe – żonę Leonorę. Tylko on jest w stanie, nawet wbrew własnej woli, zapobiec zagładzie istniejącego porządku świata. To jest opis książki, do którego się odniosę. - Bardzo ale to bardzo ciekawe pokazanie życia Jezusa, zwanego tam "Issa". Autor pokazuję nam okres młodości Chrystusa, . od momentu kiedy zniknął w wieku 12 lat a powróciwszy do ojczyzny mają lat 30. - Jest tutaj również pokazana walka Papieża (Ród Borgiów) o władze, walkę z chorobą i skrywaną tajemnica o której papież dowiaduję się sam nie mając o niej pojęcia. Kto by pomyślał że papież tak będzie grzeszył jak w j/w książce. - Aż sam się zdziwiłem. - Poznajemy również Feruccio, któremu zostaje porwana żona Leonora i jest on zmuszony wypełnić obietnice Mirandoli, pod pretekstem zrobienia krzywdy żonie. Lecz poznajemy również Ada Ta i Gua Li, którzy mają misje do wypełnienia. Co łączy tych bohaterów? Dowiecie się gdy przeczytacie. Szczerze to chciałem rzucić tą książkę i nie czytać, ale jak myślałem akcja ruszyła troszkę od połowy szybciej. Nie mniej nie skreślam autora jak na początku, pokazuje on nam inne spojrzenie na kościół i samą tajemnice, która według poszlak może okazać się prawdziwa, lecz zatajona wbrew światłu dziennemu. - Polecam przeczytać, jeśli lubicie Historię i spiski, jest tutaj również nawiązanie do Leonardo Da Vinci. - Więcej nie będę zdradzał. Osobiście nie uważam żeby książka była "zła". - Powiem tak że jest dobra, może ma opinię takie z względu na nudny początek który może zniechęcać, lecz na samym końcu wszystko lepi się w całość. Na koniec dodam że bardzo dają tutaj słowa Ada Ta, mówi on inaczej, lecz po chwilowej interpretacji ma to mądre przesłanie.

Raz na jakiś czas pojawiają się książki (na szczęście nie za często) o których totalnie nie wiem co powiedzieć. Nie są ani takie złe, ani dobre. W sumie nie da się ich jednoznacznie ani pochwalić, ani skrytykować. Właśnie taką powieścią jest ,,Heretyk".

Gdy trafił w moje ręce byłam bardzo zadowolona. Lubię powieści historyczne, szczególnie te gdzie w tle pojawiają się wyraźne postaci żyjące rzeczywiście. Tutaj mamy do czynienia z piętnastowiecznymi Włochami, które stają się areną starcia niebanalnych, silnych osobowości: Savonaroli, Aleksandra VI Borgii, i Giovanniego Medici. Taki zestaw powinien gwarantować opowieść, którą czyta się z wypiekami na twarzy, szczególnie jeśli dodamy TAJEMNICĘ mogącą zmienić dzieje świata. Niestety autor nie wykorzystał pokładów swojego tła. Stworzył nudną, bezbarwną, prawie pozbawioną akcji fabułę. Całość ratuje opowieść o Issie/Jezusie. Ten wątek akurat mnie bardzo zaciekawił i nie mogłam się doczekać kolejnych fragmentów opowieści. Autor stworzył dzieje Chrystusa, umieszczając go między 12 a 30 rokiem życia wśród azjatyckich mnichów. Tam miał pozyskiwać mądrość i umiejętności, które następnie wykorzystał w okresie swego nauczania. Przyznam, że niezły pomysł i całkiem zgrabnie rozwinięty.

Podsumowując: ,,Heretyk" to to bardzo przeciętna bajka, po którą można sięgnąć gdy już absolutnie nie ma co czytać. Na pewno każdy znajdzie coś co go zainteresuje ale niestety jest tego za mało.

Książka była na przecenie za 9,90 i już wiem dlaczego.
Słaby główny watek, brak wciągającej akcji. Wcale nie chce się dalej czytać. Na stronie 250 poddałem się i stwierdziłem, ze nie warto więcej tracić czasu,
Dużo bezsensownych i nudnych wtrąceń i filozoficznych przypowieści.
Nuda i strata 9 złotych.

Książka była na przecenie za 9,90 i już wiem dlaczego.
Dużo bezsensownych i nudnych wtrąceń i filozoficznych przypowieści.
Nuda i strata 9 złotych.

Potrzebowałam czegoś dziejącego się w średniowieczu i od pana bibliotekarza dostałam to. W sumie książka niezła, ale raczej przeciętna niż dobra. PRzede wszystkim trochę brakuje w niej akcji i wszystko jest mocno rozwleczone. Mimo to nie nudzi za mocno.
Więcej:

Więcej:

Przeczytałem połowę i miałem już tak dość tej książki iż wylądowała ona z powrotem na półce. Teraz się jeszcze zastanawiam czy nie oddać jej bibliotece. Ja nie będę miał z niej już pożytku, a im się może przydać.
Historia może i byłaby ciekawa gdyby nie to, że już ją znałem. Borgiowie to dość znany ród i powstała na jego temat nie jedna książka/film/serial/gra. A ja już czytałem coś na ten temat, oglądać i grać też mi się zdarzyło. Także po raz kolejny z tym samym spędzać czas wydało mi się nudne i niepotrzebne. Jednak jeśli nie poznaliście jeszcze tej rodziny to śmiało możecie zacząć od tego, powinno Wam się spodobać:)

Misternie tkana historia, wciągająca (wątek z podróżą tybetańskiego mnicha Ada Ta i towarzyszącej mu Gua Li, która snuje opowieść o życiu Jezusa),choć akcja nie jest za bardzo dynamiczna (Ferruccio de Mola nie walczy ogniem i mieczem, aby uratować swą ukochaną żonę). Apetyt na zakończenie rośnie z każdym rozdziałem, ale nie jest ono tak zaskakujące, jak można by się spodziewać. Pasjonująca lektura dla miłośników Włoch (a w zasadzie miast włoskich) końca XV w. i życia na papieskim dworze, którego ówczesne rozpasanie i aspiracje papieża Aleksandra VI (podobnie jak homoseksualizm hierarchów Kościoła) może szokować współczesnego czytelnika.
Ogólnie - ciekawa powieść historyczna.

2029

Gdy oczekujemy więcej niż nam obiecują ,możemy się rozczarować.
Tajemnica okazała się nic nie wartym sekrecikiem.

Gdy oczekujemy więcej niż nam obiecują ,możemy się rozczarować.
Tajemnica okazała się nic nie wartym sekrecikiem.

W "Heretyku" autor zaproponował spojrzenie na tajemniczy okres młodości Chrystusa, tj. od momentu kiedy zniknął w wieku 12 lat, a powrócił do ojczyzny mając już lat 30. Ta historia jest osią napędową całej powieści, zaś wokół niej toczą się oboczne wątki: plany Borgiów nad przejęciem władzy świeckiej w Italii i utrzymaniem władzy duchowej; wojna Savonaroli z chorobą toczącą Watykan; podróż Gua Li i Ada Ta przez dziwny i nielogiczny dla nich świat ludzi Zachodu; rozdarcie Ferruccia między obietnicą daną Mirandoli a miłością i potrzebą zapewnienia bezpieczeństwa żonie, Leonorze. Jak wynika z powyższego przykładu, "Heretyk" jest powieścią wielowątkową, z której jednak najbardziej spodobał mi się ów wątek brakującego fragmentu biografii Jezusa. Został on przedstawiony w sposób ciekawy i dość logiczny. I bardzo opisowy.

Całość na: http://wiedzma-czyta.blogspot.com/2013/12/carlo-martigli-heretyk_2.html

• Thriller historyczny
  • POSIADAM