Heretyk

Tłumaczenie: Edyta Poniedziałek
Wydawnictwo: Sonia Draga
L'eretico
Ag2S

Florencja, 1497 rok. Giovanni Pico della Mirandola odszedł, a z nim jego marzenie o zjednoczeniu religii monoteistycznych. Pozostały jedynie płonące stosy. Wszelkie przejawy luksusu są piętnowane, a bogactwa palone z rozkazu Girolama Savonaroli rządzącego w Republice Florenckiej tak, aby pragnienie hrabiego Mirandoli nigdy się nie ziściło. Do tego samego dążą członkowie rodu Borgiów, którzy z tronu papieskiego w pełnym występku Rzymie planują spiski, podboje i zbrodnie. Aleksander VI i jego syn Cesare chcą doprowadzić do tego, by tron Piotrowy przechodził z ojca na syna. Ale żeby mogli zrealizować ten plan, pozycja religii chrześcijańskiej nie może być w jakikolwiek sposób zagrożona. W tej rzeczywistości Ferruccio de Mola, kontynuator myśli hrabiego, musi walczyć, by ochronić to, co mu najdroższe – żonę Leonorę. Tylko on jest w stanie, nawet wbrew własnej woli, zapobiec zagładzie istniejącego porządku świata.

źródło opisu: Wydawnictwo Sonia Draga, 2013

źródło okładki: http://www.soniadraga.pl

Shimik | 2015-10-25

Przeczytałem połowę i miałem już tak dość tej książki iż wylądowała ona z powrotem na półce. Teraz się jeszcze zastanawiam czy nie oddać jej bibliotece. Ja nie będę miał z niej już pożytku, a im się może przydać.
Historia może i byłaby ciekawa gdyby nie to, że już ją znałem. Borgiowie to dość znany ród i powstała na jego temat nie jedna książka/film/serial/gra. A ja już czytałem coś na ten temat, oglądać i grać też mi się zdarzyło. Także po raz kolejny z tym samym spędzać czas wydało mi się nudne i niepotrzebne. Jednak jeśli nie poznaliście jeszcze tej rodziny to śmiało możecie zacząć od tego, powinno Wam się spodobać:)

deana | 2016-01-10
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 10 stycznia 2016

Raz na jakiś czas pojawiają się książki (na szczęście nie za często) o których totalnie nie wiem co powiedzieć. Nie są ani takie złe, ani dobre. W sumie nie da się ich jednoznacznie ani pochwalić, ani skrytykować. Właśnie taką powieścią jest ,,Heretyk".

Gdy trafił w moje ręce byłam bardzo zadowolona. Lubię powieści historyczne, szczególnie te gdzie w tle pojawiają się wyraźne postaci żyjące rzeczywiście. Tutaj mamy do czynienia z piętnastowiecznymi Włochami, które stają się areną starcia niebanalnych, silnych osobowości: Savonaroli, Aleksandra VI Borgii, i Giovanniego Medici. Taki zestaw powinien gwarantować opowieść, którą czyta się z wypiekami na twarzy, szczególnie jeśli dodamy TAJEMNICĘ mogącą zmienić dzieje świata. Niestety autor nie wykorzystał pokładów swojego tła. Stworzył nudną, bezbarwną, prawie pozbawioną akcji fabułę. Całość ratuje opowieść o Issie/Jezusie. Ten wątek akurat mnie bardzo zaciekawił i nie mogłam się doczekać kolejnych fragmentów opowieści. Autor stworzył...

Adam | 2017-04-25
Przeczytana: 25 kwietnia 2017

I tak o to zakończyłem dzisiaj czytać Heretyka, autora Carlo A. Martigli. Florencja, 1497 rok. Giovanni Pico della Mirandola odszedł, a z nim jego marzenie o zjednoczeniu religii monoteistycznych. Pozostały jedynie płonące stosy. Wszelkie przejawy luksusu są piętnowane, a bogactwa palone z rozkazu Girolama Savonaroli rządzącego w Republice Florenckiej tak, aby pragnienie hrabiego Mirandoli nigdy się nie ziściło. Do tego samego dążą członkowie rodu Borgiów, którzy z tronu papieskiego w pełnym występku Rzymie planują spiski, podboje i zbrodnie. Aleksander VI i jego syn Cesare chcą doprowadzić do tego, by tron Piotrowy przechodził z ojca na syna. Ale żeby mogli zrealizować ten plan, pozycja religii chrześcijańskiej nie może być w jakikolwiek sposób zagrożona. W tej rzeczywistości Ferruccio de Mola, kontynuator myśli hrabiego, musi walczyć, by ochronić to, co mu najdroższe – żonę Leonorę. Tylko on jest w stanie, nawet wbrew własnej woli, zapobiec zagładzie istniejącego porządku...

wiedźma | 2013-12-02
Przeczytana: 01 grudnia 2013

W "Heretyku" autor zaproponował spojrzenie na tajemniczy okres młodości Chrystusa, tj. od momentu kiedy zniknął w wieku 12 lat, a powrócił do ojczyzny mając już lat 30. Ta historia jest osią napędową całej powieści, zaś wokół niej toczą się oboczne wątki: plany Borgiów nad przejęciem władzy świeckiej w Italii i utrzymaniem władzy duchowej; wojna Savonaroli z chorobą toczącą Watykan; podróż Gua Li i Ada Ta przez dziwny i nielogiczny dla nich świat ludzi Zachodu; rozdarcie Ferruccia między obietnicą daną Mirandoli a miłością i potrzebą zapewnienia bezpieczeństwa żonie, Leonorze. Jak wynika z powyższego przykładu, "Heretyk" jest powieścią wielowątkową, z której jednak najbardziej spodobał mi się ów wątek brakującego fragmentu biografii Jezusa. Został on przedstawiony w sposób ciekawy i dość logiczny. I bardzo opisowy.

Całość na: http://wiedzma-czyta.blogspot.com/2013/12/carlo-martigli-heretyk_2.html

Lidia | 2015-03-30
Przeczytana: 27 marca 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Misternie tkana historia, wciągająca (wątek z podróżą tybetańskiego mnicha Ada Ta i towarzyszącej mu Gua Li, która snuje opowieść o życiu Jezusa), choć akcja nie jest za bardzo dynamiczna (Ferruccio de Mola nie walczy ogniem i mieczem, aby uratować swą ukochaną żonę). Apetyt na zakończenie rośnie z każdym rozdziałem, ale nie jest ono tak zaskakujące, jak można by się spodziewać. Pasjonująca lektura dla miłośników Włoch (a w zasadzie miast włoskich) końca XV w. i życia na papieskim dworze, którego ówczesne rozpasanie i aspiracje papieża Aleksandra VI (podobnie jak homoseksualizm hierarchów Kościoła) może szokować współczesnego czytelnika.
Ogólnie - ciekawa powieść historyczna.

eR_ | 2014-06-06

Gdy oczekujemy więcej niż nam obiecują ,możemy się rozczarować.
Tajemnica okazała się nic nie wartym sekrecikiem.

Via | 2015-11-05
Przeczytana: 30 października 2015

Potrzebowałam czegoś dziejącego się w średniowieczu i od pana bibliotekarza dostałam to. W sumie książka niezła, ale raczej przeciętna niż dobra. PRzede wszystkim trochę brakuje w niej akcji i wszystko jest mocno rozwleczone. Mimo to nie nudzi za mocno.
Więcej:

Adrian123456 | 2015-12-13

Książka była na przecenie za 9,90 i już wiem dlaczego.
Słaby główny watek, brak wciągającej akcji. Wcale nie chce się dalej czytać. Na stronie 250 poddałem się i stwierdziłem, ze nie warto więcej tracić czasu,
Dużo bezsensownych i nudnych wtrąceń i filozoficznych przypowieści.
Nuda i strata 9 złotych.

Dariusz | 2017-12-18
Przeczytana: 17 grudnia 2017

Dobra pasja się skończyła i wypożyczyłem bardzo słabą książkę. Historia Jezusa jedynie co może przyciągnąć uwagę czytelnika. Dobrze, że nie kupiłem jej, szkoda pieniędzy.

Imbir | 2018-07-27
Przeczytana: 11 listopada 2016