Zabiłem Piotra Jaroszewicza

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Jaroszewicz, zabójstwo, PRL, zbrodnia
literatura faktu
A--

Pierwszego września 1992 roku Polskę obiegła wstrząsająca wiadomość - Piotr Jaroszewicz, premier PRL, został zamordowany we własnej willi. Zbrodnia ta była tym bardziej zaskakująca, że dokonano jej już w demokratycznej Polsce. Sprawca nie został zidentyfikowany, a sprawa z czasem ucichła. Wiele lat później Henryk Skwarczyński, mieszkający w USA pisarz, otrzymuje propozycję nie do odrzucenia:...

Wiele lat później Henryk Skwarczyński, mieszkający w USA pisarz, otrzymuje propozycję nie do odrzucenia: ma się udać na odludzie Arizony, by spotkać człowieka, który rzekomo zabił Piotra i Alicję Jaroszewiczów. Informacje przedstawione przez anonimowego rozmówcę zmuszają sceptycznie nastawionego Skwarczyńskiego do zrewidowania swoich poglądów. Nasuwają się bowiem pytania:
Kto zabił Piotra Jaroszewicza?
Jaką rolę w tym spisku pełnił Wojciech Jaruzelski?
Czym lub kim są matrioszki?
Jak w rzeczywistości przebiegła Polska transformacja?

"Zabiłem Piotra Jaroszewicza" to historia autentycznego spotkania autora z domniemanym zabójcą Piotra Jaroszewicza napisana w konwencji politycznego thrillera i respektująca zasady dobrze skonstruowanej powieści kryminalnej. Jest to lektura ważna, szokująca i skłaniająca do zastanowienia nad stanem współczesnej Polski.

źródło opisu: Zysk i S-ka, 2011

źródło okładki: Zysk i S-ka, 2011

Meehoow | 2012-06-11
Przeczytana: 10 czerwca 2012

Choć to wycinek z listu, skierowanego do Autora, może śmiało posłużyć jako puenta tej książki, będącej - jak wiele rzeczy w tym miejscu świata - walką (póki co) z wiatrakami.

"Media bawią się ludźmi, jak potrafią. Gówniane książki, gówniana telewizja, niedouczone społeczeństwo piejące z zachwytu nad mydlanymi serialami i spotkaniami z 'gwiazdami'. Na uniwersytetach kliki pchające lokomotywę z napisem 'Tolerancja'. Morderca może prowadzić program w telewizji. Lekarz zabijać. Polityk mówić o uczciwości, choć tydzień temu potrącił kobietę i uciekł z miejsca wypadku. Świat szalbierców. Pustka."

Roman Dłużniewski | 2016-11-22
Przeczytana: 22 listopada 2016

Niewyjaśniona do dziś zbrodnia w Aninie. Książkę świetnie się czyta, ale... Czy jest prawdziwa ? Na ile można wierzyć tajemniczemu nieznajomemu ? Pytanie pozostaje otwarte.

Gonzales | 2015-12-10
Przeczytana: 10 grudnia 2015

Ciekawa książka. I szokująca. Ale to bardziej dla nieobeznanych z tematem. Jeżeli ktoś na bieżąco śledzi wydarzenia rozgrywające się na polskiej scenie politycznej i za jej kuluarami nie będzie specjalnie zaskoczony, ponieważ to jak rzeczywistość w Polsce jest zakłamywana przez bandę byłych donosicieli, którzy teraz ubierają się w eleganckie garnitury i udają prezydentów, ministrów i europosłów to każdy trzeźwo myślący człowiek wie. Nie dziwi więc krzyk podnoszony przez to środowisko, które przez ostatnie 25 lat brylowało na salonach i trzepało grubą kasę na czym tylko się da: Wałęsa, TW "Bolek" chociażby na ułaskawieniu pruszkowskiego gangstera Słowika, Kwaśniewski, TW "Alek", na ułaskawieniu z kolei Petera Vogla - bankiera i mordercy (w tym zestawieniu ułaskawienie Kamińskiego to po prostu zwyczajny, ludzki gest dobrej woli). Tak to jest kiedy od 25 lat wmawia się ludziom zza szklanego ekranu, że mamy demokrację i państwo prawa, podczas gdy prawda jest taka, iż to tak zwane...

| 2015-02-01
Przeczytana: 2013 rok

Powieść czy reportaż? Zdarzyło się naprawdę czy zostało zmyślone? Przez większość czasu spędzonego na czytaniu, a było to krótko bo czyta się doskonale jak świetny triller, byłem i nadal jestem, że jest jednak zmyślenie. Za mało w tym zwierzeniu, bo książka jest spowiedzią, faktów, zbyt wiele niedopowiedzeń by wiedzieć na 100%.
Daję dychę za miło spędzony czas i, nie ma co ukrywać, dokopanie Czerwonym. Bo dobry Czerwony, to martwy Czerwony. Howgh!

modo | 2015-10-21
Przeczytana: 04 sierpnia 2015

Dostałam czymś twardym po moim poczuciu sprawiedliwości.

Berry | 2017-11-08
Przeczytana: 18 kwietnia 2018