Okładka książki Romeo i Julia z Łomży

papier
jasmina
5,8 (5 ocen i 0 opinii)

Opis książki

Tym razem nie o waśni rodów Kapuletich i Montekich. Weronę zastępuje przestrzeń znacznie nam bliższa, rodzima, ale przecież wcale przez to nie nudna. Historia realnego uczucia i cierpienia nigdy taka nie jest. Romeo i Julia z Łomży Marii Kaczyńskiej to praca reporterska. Losy Leona Kaliwody – człowieka-legendy, młodego komendanta okręgu POW – i nastoletniej Halinki Jarnuszkiewiczówny niosą z sobą...

Romeo i Julia z Łomży Marii Kaczyńskiej to praca reporterska. Losy Leona Kaliwody – człowieka-legendy, młodego komendanta okręgu POW – i nastoletniej Halinki Jarnuszkiewiczówny niosą z sobą nie mniejsze zasoby tragizmu niż dzieje najsłynniejszych kochanków Szekspira. Leon zginął w czasie rozbrajania Niemców w listopadzie 1918 roku. W dwa miesiące po jego śmierci Halinka podejmuje dramatyczną decyzję... Melodramat? Może, ale prawdziwy.

Starannie wydana publikacja w twardej oprawie, ozdobiona archiwalnymi fotografiami, prowokuje do refleksji. Z nostalgią przypomina czas, ludzi i wydarzenia z okresu, gdy Polacy znów stali się właścicielami swego kraju. Książka Oficyny Wydawniczej STOPKA ważkie wydarzenia historyczne czyni jeszcze bardziej wyrazistymi przez wprowadzenie wątku lirycznej miłości.

"Na starym cmentarzu w Łomży przypadkiem zauważyłam kępę bluszczu, wijącego się w pobliżu grobowca bohatera Łomży, Leona Kaliwody. Pochyliłam się i zobaczyłam, że bluszcz zakrywa niewielką marmurową płytę nagrobną. Odsunęłam pnącza. Halinka Jarnuszkiewiczówna” – przeczytałam. Nazwisko nic mi nie powiedziało. Już chciałam iść dalej, kiedy towarzysząca mi koleżanka powiedziała: „A może napiszesz o Halince?”. Zapytałam, dlaczego mam pisać o jakiejś Halince. „To ty nie znasz tej historii?” – zdziwiła się, a w tonie jej głosu było coś takiego, co natychmiast wzbudziło moją reporterską czujność". (fragment)

źródło opisu: Nota wydawcy

Kalendarium literackie
  • Henry Hazlitt
    120. rocznica
    urodzin
    Sztuka ekonomii polega na tym, by spoglądać nie tylko a bezpośrednie, ale i na odległe skutki danego działania czy programu; by śledzić nie tylko konsekwencje, jakie dany program ma dla jednej grupy, ale jakie przynosi wszystkim.
  • Arkady Fiedler
    120. rocznica
    urodzin
    Bo serce, polskie serce to dziwna rzecz : może włóczyć się po całym świecie, może upadać na rozdrożach, uzbrajać się w pancerz zapomnienia, może upajać się blaskiem obcego nieba - aż oto znienacka i chytrze zgotuje sobie samemu podstęp i wpadnie we własną sieć .
  • Alberto Moravia
    107. rocznica
    urodzin
    Każdy wybiera sobie raj, który jest piekłem dla innych.
  • Jonasz Kofta
    Trzeba marzyć
  • William Blake
    257. rocznica
    urodzin
    Nie próbuj mówić o miłości,
    Bo ona w słowach się nie mieści.
    Jest jak wiatr: cichy, niewidzialny,
    Co tylko czasem zaszeleści.
  • Stefan Zweig
    133. rocznica
    urodzin
    Jakże tu żyć z czułym sercem na takim świecie.
  • Claude Lévi-Strauss
    46. rocznica
  • Stanisław Wyspiański
    107. rocznica
    Miałeś, chamie, złoty róg,
    miałeś, chamie, czapkę z piór:
    czapkę wicher niesie,
    róg huka po lesie,