Okładka książki Romeo i Julia z Łomży

papier
jasmina
5,8 (5 ocen i 0 opinii)

Opis książki

Tym razem nie o waśni rodów Kapuletich i Montekich. Weronę zastępuje przestrzeń znacznie nam bliższa, rodzima, ale przecież wcale przez to nie nudna. Historia realnego uczucia i cierpienia nigdy taka nie jest. Romeo i Julia z Łomży Marii Kaczyńskiej to praca reporterska. Losy Leona Kaliwody – człowieka-legendy, młodego komendanta okręgu POW – i nastoletniej Halinki Jarnuszkiewiczówny niosą z sobą...

Romeo i Julia z Łomży Marii Kaczyńskiej to praca reporterska. Losy Leona Kaliwody – człowieka-legendy, młodego komendanta okręgu POW – i nastoletniej Halinki Jarnuszkiewiczówny niosą z sobą nie mniejsze zasoby tragizmu niż dzieje najsłynniejszych kochanków Szekspira. Leon zginął w czasie rozbrajania Niemców w listopadzie 1918 roku. W dwa miesiące po jego śmierci Halinka podejmuje dramatyczną decyzję... Melodramat? Może, ale prawdziwy.

Starannie wydana publikacja w twardej oprawie, ozdobiona archiwalnymi fotografiami, prowokuje do refleksji. Z nostalgią przypomina czas, ludzi i wydarzenia z okresu, gdy Polacy znów stali się właścicielami swego kraju. Książka Oficyny Wydawniczej STOPKA ważkie wydarzenia historyczne czyni jeszcze bardziej wyrazistymi przez wprowadzenie wątku lirycznej miłości.

"Na starym cmentarzu w Łomży przypadkiem zauważyłam kępę bluszczu, wijącego się w pobliżu grobowca bohatera Łomży, Leona Kaliwody. Pochyliłam się i zobaczyłam, że bluszcz zakrywa niewielką marmurową płytę nagrobną. Odsunęłam pnącza. Halinka Jarnuszkiewiczówna” – przeczytałam. Nazwisko nic mi nie powiedziało. Już chciałam iść dalej, kiedy towarzysząca mi koleżanka powiedziała: „A może napiszesz o Halince?”. Zapytałam, dlaczego mam pisać o jakiejś Halince. „To ty nie znasz tej historii?” – zdziwiła się, a w tonie jej głosu było coś takiego, co natychmiast wzbudziło moją reporterską czujność". (fragment)

źródło opisu: Nota wydawcy

Kalendarium literackie
  • Trudi Canavan
    45. rocznica
    urodzin
    Szczęśliwe zakończenie to luksus na jaki może pozwolić sobie fikcja.
  • Michael Crichton
    72. rocznica
    urodzin
    Każde odkrycie jest gwałtem na naturze.
  • Leszek Kołakowski
    87. rocznica
    urodzin
    Czas jako substrat ludzkiego doświadczenia nie daje się skonceptualizować (w sensie redukcji do terminów bardziej pierwotnych). Jeśli postrzegamy go jako niekończące się samounicestwienie, cały świat doświadczenia z braku substratu zapada się w nicość. Absolut może służyć ocaleniu świata, uratować g... pokaż więcej
  • Gianni Rodari
    94. rocznica
    urodzin
    Każde dziecko, które przychodzi na świat, wie, że cały świat jest jego i nie musi zań płacić ani grosza, musi tylko zakasać rękawki, wyciągnąć rączki i go sobie wziąć.[z bajki "O kupowaniu Sztokholmu"]
  • Aravind Adiga
    40. rocznica
    urodzin
    biedni marzą, by mieć pod dostatkiem jedzenia i wyglądać, jak bogaci, a .... bogaci? Żeby schudnąć i wyglądać, jak biedni
  • Randy Pausch
    54. rocznica
    urodzin
    Czas jest wszystkim, co masz ... i pewnego dnia może się okazać, że masz go mniej, niż sądzisz.
  • Laurie Halse Anderson
    53. rocznica
    urodzin
    Chcę biec, lecieć, bić skrzydłami tak mocno, aby nie słyszeć niczego poza łomotem własnego serca.
  • Marcin Meller
    46. rocznica
    urodzin
    Pani pokazała jelenia i zapytała nas, kto wie, jak nazywa się zwierzę. Ja wiedziałem, więc się ochoczo zgłosiłem i powiedziałem, że Lenin. Pani się stropiła i powiedziała, że chyba coś mi się pomieszało, bo to jeleń, a wielki Lenin, Włodzimierz Iljicz to człowiek, (...). Na co ja buńczucznie, że to... pokaż więcej
  • Théophile Gautier
    142. rocznica
    śmierci
    Zdaje mi się, jak gdyby moje ciało stało się przepuszczalne, moje ja uciekało z niego tak jak woda przez sito. Czuję, że się roztapiam we wszechbycie, z trudem odróżniam siebie od świata, w który się zapadam. Życie, którego - o ile tylko mogę - odgrywam zwykłą pantomimę, aby nie martwić krewnych i p... pokaż więcej

Znajdź nas na Facebooku