Goodbye, Columbus

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Goodbye, Columbus
literatura piękna
himera1977

Debiutancka powieść Philipa Rotha, historia zauroczenia młodego bibliotekarza panienką z rodziny bogatego fabrykanta. Uhonorowana National Book Award w 1960 roku.

źródło opisu: Opis autorski

czytankianki | 2019-08-02
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 09 lutego 2019

Lektura tej małej pożółkłej książeczki była dla mnie czymś w rodzaju podróży sentymentalnej, ponieważ przypomniała mi o dawnych czasach, kiedy jako studentka niemal zachłysnęłam się twórczością Rotha i przeczytałam wszystkie jego książki, jakie tylko były dostępne. Goodbye, Columbus przy okazji przypomniało mi, za co konkretnie polubiłam jego twórczość i co często przysparzało mi tak dużo czytelniczej satysfakcji. Niewielu jest takich literatów.

Pełny tekst recenzji tu: https://czytankianki.blogspot.com/2019/02/goodbye-columbus.html

betelgeuze | 2015-08-27
Przeczytana: 27 sierpnia 2015

Zachęcony dużą ilością sprzecznych i skrajnych opinii na temat pisarstwa Philipa Rotha sięgnąłem po jego debiutancką książkę. Po lekturze jestem pewien, że w przypadku tego pisarza nie będę kontynuował czytania chronologicznie wszystkich. Co najwyżej sięgnę po kilka wybranych, ale i to nie jest przesądzone. Umiarkowane, w zasadzie nieco nijakie wrażenie, które mam z lektury, to i tak sukces. Po prostu miałem ochotę na coś lekkiego i pod tym względem da się czytać Rotha. Napisane jest to przyzwoicie. Natomiast co do treści, to trudno mi się wypowiedzieć. Opinie na temat głębi zawartości tej książki uważam za nieporozumienie, tak samo jak nagrody, które zdobyła. Przeciętność, ewentualnie przyzwoitość - to najwięcej, co mogę o niej powiedzieć. Jeśli ktoś ma napięty grafik czytelniczy to moim zdaniem NIE jest to książka, która powinna się w nim zmieścić.

Nie żyje Philip Roth

Jeden z najwybitniejszych pisarzy amerykańskich, w opinii krytyków i czytelników niekwestionowany kandydat do literackiego Nobla, Philip Roth zmarł 22 maja w wieku 85 lat. Jego najbardziej znane powieści to „Kompleks Portnoya”, „Everyman", „Amerykańska sielanka".

Nobel dla Philipa Rotha? [KONKURS]

Kiedy trzy lata temu zaproponowaliśmy Wam udział w konkursie na gratulacje dla Alice Munro za literackiego Nobla, nie spodziewaliśmy się, że Akademia Szwedzka weźmie nasz konkurs pod uwagę i nagrodzi właśnie kanadyjską pisarkę. W tym roku ponownie zaklinamy rzeczywistość – tym razem sugerując, że powinien wygrać Philip Roth.