Pod osłoną nieba

The Sheltering Sky
Tomasz Bieroń
literatura piękna
Ag2S

Literacka legenda dwudziestego wieku „Pod osłoną nieba”, najsłynniejsza powieść Paula Bowlesa, jednego z najwybitniejszych pisarzy amerykańskich XX wieku, jest historią niemal mistycznej wędrówki pary małżeńskiej przez Saharę, a jednocześnie metaforą ludzkiego losu. Mąż poszukuje natchnienia, żona – nadziei na ocalenie rozpadającego się małżeństwa. Wspaniała książka o miłości i wyobcowaniu, o...

Literacka legenda dwudziestego wieku
„Pod osłoną nieba”, najsłynniejsza powieść Paula Bowlesa, jednego z najwybitniejszych pisarzy amerykańskich XX wieku, jest historią niemal mistycznej wędrówki pary małżeńskiej przez Saharę, a jednocześnie metaforą ludzkiego losu. Mąż poszukuje natchnienia, żona – nadziei na ocalenie rozpadającego się małżeństwa. Wspaniała książka o miłości i wyobcowaniu, o duchowym bankructwie, o ludziach pozbawionych korzeni, o „chorych na duszy”. Powieść, uważana za dzieło inspirujące ruch bitników, natychmiast po wydaniu stała się bestsellerem, a w 1990 roku została zekranizowana przez Bernardo Bertolucciego.

źródło opisu: http://wydawnictwoswiatksiazki.pl/

źródło okładki: http://wydawnictwoswiatksiazki.pl/

ontheisland | 2019-06-09
Na półkach: 2019, Przeczytane
Przeczytana: 21 maja 2019

W „Pod osłoną nieba” bohaterzy nie wiedzą, czego chcą od życia. Każda z postaci szuka, kręci się, a kiedy myślą, że odkryli sens życia, nagle okazuje się, że jednak to nie to, czego szukali. Ciekawa kreacja postaci męskich, niestety jedyna postać kobieca bardzo działała mi na nerwy. Mimo wszystko warto przeczytać dla emanującego z powieści smutku.

budgie | 2018-08-28
Przeczytana: maj 2018

Kit i Port podróżują po Afryce Północnej. Chcą ratować swoje małżeństwo, ale oboje nie wiedzą jak się za to zabrać. Każde z nich czuje się zagubione w swoim świecie i liczy na to, że wyprawa pozwoli odnaleźć utracony sens życia. Odwiedzają kolejno małe afrykańskie miejscowości, w których niewiele się dzieje. Nic nie zapowiada dramatycznych wydarzeń, które ich dopiero czekają.

Pod wieloma względami jest to ciężka w odbiorze książka. Afryka jest tutaj biedna, brudna, pełna słońca, kurzu i much. Opisywana podróż bardziej męczy niż ciekawi. To uczucie potęgują również wewnętrzne rozterki bohaterów. Szybko zaczyna robić się nudno i przygnębiająco. W którymś jednak momencie powieść zaczyna się rozkręcać, ale nie oznacza to, że historia robi się przyjemniejsza. Jest wprost przeciwnie. Jednak mimo tej wszechobecnej depresyjności, trudno oderwać się od czytania książki. Jest w niej jakaś przyciągająca magia.

vexd87 | 2018-07-06

Szlag mnie zaraz jasny trafi... Mam wrażenie, że panie "oceniające" i "wyrażające opinię" z samej góry listy komentarzy nie dostały tego, czego oczekiwały po wyglądzie okładki i paru słowach opisujących treść książki, dlatego też postanowiły podzielić się swoim "zawodem" i "rozczarowaniem" (tak, jakby wszystkich miało interesować ich zdanie). Zapewne spodziewały się rzewnej historii miłosnej odbywającej się w tropikalnej i egzotycznej scenerii. Ewentualnie książki krajoznawczej podkreślającej piękno i niezwykłość pustynnej Afryki. Tak, jakby autor (jakiejkolwiek zresztą powieści) miał jakąś powinność moralną, by rzeczowo, starannie i obiektywnie opisywać tło wydarzeń rozgrywających się na oczach czytelnika. Czyli zero subiektywizmu bohaterów w postrzeganiu rzeczywistości. No nie można, bo przecież Afryka taka piękna. Co innego jest jednak istotne w powieści Bowlesa. Dotyka ona spraw uniwersalnych, podstawowych dla każdego człowieka. Dominuje tu pewien nieokreślony, egzystencjalny...

Barwna | 2018-02-19
Przeczytana: styczeń 2018

Nakłania do głębszego myślenia o życiu,czytało się ją ciekawie była interesująca i każdy rozdział przeczytany nakłaniał mnie do głębszych refleksji,spodobało mi się to też że w książce jeden większy rozdział zaczyna się jakimś pięknym cytatem o życiu,jeden z nich zapadł mi wyjątkowo w pamięci i zapamiętam go na długo.

wiech | 2017-01-29
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 29 stycznia 2017

Pesymistyczna. Smutna. – Zafundowałam sobie wątpliwą rozrywkę.
A miała być dla mnie – pewien czytelnik mi polecił.
Notki reklamowe też kusiły: - o próbie ratowania małżeństwa, o próbie odszukania miłości, o próbie znalezienia sensu życia. Ale nic z tych prób nie wyszło. Nie pomogła szalona podróż przez Afrykę. Miała zmienić wszystko na lepsze, a stała się dramatem.
Smutna historia. Zakończona gehenną, desperacją i obłędem.
To bardzo dobra książka, naładowana emocjami, jednak nie dla mnie.
Jedną gwiazdkę zabieram, bo jest pioruńsko przygnębiająca.
Polecić mogę, ale tylko tym, którzy lubią takie pesymistyczne klimaty.

PS
Sorry, Andrew L. - ale to nie była moja bajka. :)

Andrzej | 2017-01-05
Przeczytana: 05 stycznia 2017

Pod osłoną nieba na pewno nie jest łatwą książką.Jest to powieść o amerykańskim małżenstwie ,które udaje się w podróż po Saharze w celu odbudowy swojego małżeństwa.Wraz z nimi przebywa także Tunner ,który jest zakochany w Kitt. Gdy Portowi nadaje się szczególna okazja do szybkiego wyjazdu z żoną wyjeżdża do jednego z miast na Saharze.Jednak w czasie podróży Port zaczyna się żle czuć i prawdopodobnie zapada na tyfus ,który kilka dni póżniej powoduje jego śmierć. Kitt udaje się uciec przed Tunnerem jednak Kitt nie wie gdzie ma iść i na pustyni pomaga jej powóz Arabów który ją zabiera,ale jeden z Arabów ją zniewala i zamieszkuje w jego haremie,gdzie mieszkają inne jego żony. Kitt udaje
się uciec z pałacu ,następnie otrzymuje pomoc od jednego Araba ,dzięki któremu Kitt otrzymuje pomoc od ambasady francuskiej od której otrzymuje pomoc.
Pod osłoną nieba to powieść o miłości,wolności ,ale także o podróży ,poszukiwaniu własnej tożsamości,rozważaniach o życiu.

Roman Dłużniewski | 2016-12-08

Dwójka ludzi wędruje przez Saharę. To małżeństwo. I każde z nich w tej podróży poszukuje czegoś innego. Najpierw obejrzałem film z cudownymi zdjęciami Vittorio Storaro, potem sięgnąłem po książkę. Warto!!

kottur | 2016-11-27
Przeczytana: 27 listopada 2016

"Everything's grey."

Chiara Gentile | 2016-11-02
Przeczytana: 01 listopada 2016

Cóż. Zarówno książkę jak i film uwielbiam. Sztuką nie jest wyjaśniać do końca, dopowiadać. Sztuką jest nie dopowiedzieć, zostawić czytelnikowi pewien rodzaj mgły przez którą musi się przedrzeć by coś odkryć, zobaczyć.
Fantastyczny język, atmosfera książki jak i sama opowieść.

Mila Pi | 2016-07-16
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 16 lipca 2016

Nie widzę w tej książce nic mistycznego, jak przedstawiają ją opisy. Męczę się, gdy bohater (lub bohaterowie) nie mają nic do zaoferowania, są nijacy, zblazowani, jacyś tacy niekonkretni i rozlaźli, z którymi albo nie mogę się utożsamić, ani się niczym zainspirować. Gdzie tu mistycyzm? Wypatrywanie inspiracji pośród karaluchów i niedostatku powojennej, zniszczonej Afryki? Piszę to z perspektywy kilkunastu chyba dni od przeczytania, i właściwie nie zapamiętałam niczego pozytywnego, co pozwoliłoby mi umieścić tę książkę w grupie tych, o których szybko się nie zapomina. I mówiąc o "coś pozytywnego" nie chodzi mi o happy end, bynajmniej. Jest mnóstwo książek bez happy endu, opisujących historie trudnych, tragicznych zdarzeń czy losów, a jednak poruszających najgłębsze emocjonalne struny w człowieku. Tu jest pustka, wypełniona co najwyżej piaskowym pyłem i karaluchami.
Dopiero gdy małżeństwo wyrusza do nowego miasteczka, już w trakcie choroby męża, zaczęłam odczuwać umiarkowane...