Dziewczyna z portretu

Greta Wegener mąż zmiana płci miłość trójkąt

Recenzje oficjalnych recenzentów i

Duńska dziewczyna

19 Link do recenzji

Cudowna książka, która pokazuje że z miłości można zrobić wszystko dla drugiego człowieka

O ile początek tej historii mnie wciągnął i miałam bardzo dobre zdanie o tej książce, tak w połowie odłożyłam ją na półkę.
Mam wrażenie, że w pewnym momencie autor na siłę postanowił zapełnić kolejne strony i niestety zrobił to dodając straaaaasznie długie, "poetyckie" opisy do każdego najmniejszego i nawet najmniej ważnego elementu pojawiającego się w tej powieści. ...

Po książkę sięgnęłam po obejrzeniu filmu pod tym samym tytułem. Bardzo mi się spodobał i chociaż staram się najpierw zaznajomić z lekturą dopiero potem z jej wersją filmową, czasem mi się to po prostu nie udaje ;) Pomimo tego, że znałam już fabułę i zakończenie, postanowiłam ją przeczytać. Byłam ciekawa różnic pomiędzy filmem a książką oraz tego jakim językiem posługuje się...

Fabuła tej pozycji bardzo mi się spodobała, była inna i ciekawa, aż chciało się tę książkę czytać. Z początku bardzo mi się podobała. Wciągnęłam się i chciałam wiedzieć, co będzie dalej. Jednak potem trochę się rozczarowałam. Coś się popsuło i historia stała się nudna.

Bohaterowie zaczęli mnie wkurzać, przez co ciężko mi było czytać tę książkę, a szkoda bo z początku była...

Oh, nie polecam czytac jej po angielsku bo jest strasznie ciezka. Ciagnie sie okrutnie. Tysiac razy chcialam ja wyzycic i nie wracac ale nie umiem tak wiec czytalam ja przez 2 miesiace. Nie polecam jakos strasznie

Bardzo poruszająca. Wspaniale przedstawiony portret psychologiczny kobiety, Lili Elbe, urodzonej jako Einar Wegener, uświadamiającej sobie, kim naprawdę jest. Wraz z kolejnymi czytanymi kartkami przyjemnie obserwowałam ewolucję bohaterów książki.
Bardzo wzruszyła mnie miłość, jaką Greta darzyła Lili i jakim wsparciem ją otoczyła do (prawie) samego końca.
Spodobało mi się...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Ależ mi się podobało! Piękna historia miłosna i portret psychologiczny osoby, która urodziła się nie w tym ciele.
Codzienne cierpienie psychiczne i fizyczne. Ważne, że w otoczeniu były osoby, które rozumiały i akceptowały całą sytuację.
Dla mnie książka tym bardziej wartościowa, że rzetelnie oparta na faktach.
Polecam do przeczytania wszystkim, zwłaszcza w dzisiejszej...

Historia "Dziewczyny z Portertu" sama w sobie jest ciekawa, ale sposób prowadzenia narracji bywa męczący. Powieść nie należy do długich, lecz przebrnięcie przez nią zajmuje trochę czasu, nie jest tak porywająca jak zakładałam po ekranizacji.

Subtelnie o trudnym temacie, o bezgranicznej, wielkiej miłości i oddaniu, o tolerancji i zrozumieniu. Bardzo dobra lektura, której szybko się nie zapomina. Polecam.

Pod względem fabuły troszkę nudnawa, ale warto przeczytać choćby dla opisu doświadczenia przemiany mężczyzny w kobietę.

Dyskusje

1 216