Świat buddyzmu tybetańskiego

2002-01-01
838738707X
Krzysztof Jakubczak
buddyzm dalajlama Tenzin Gjaco filozofia

Od lat czytam książki poświęcone tematyce buddyzmu i nigdy wcześniej nie trafiłam na pozycję tak trudną w odbiorze - toporny język, brak wyjaśnień pewnych kluczowych kwestii oraz ogrom specjalistycznego nazewnictwa, w którym rozeznać się może chyba tylko wieloletni adept lub wnikliwy badacz tematu, a właściwie to badacz teorii.

Z tyłu książki napisane jest, że nadaje się dla początkujących, z czym absolutnie się nie zgadzam. Z buddyzmu znam tylko absolutne podstawy i kilka kluczowych pojęć, więc sięgnąłem po tę książkę z nadzieją, ze dowiem się czegoś więcej (w końcu sam Dalajlama pisał!). Niestety nie dowiedziałem się niczego, mało tego, człowiek słabo obeznany w temacie bardzo szybko się gubi w treści i nie wie co jest do czego. Z mojej strony - kompletnie zmarnowany czas, bo nic z niej nie wyniosłem ani nie pogłębiłem mojego rozumienia tradycji buddyjskiej. Nie daję niższej oceny dlatego, że prawdopodobnie jest to lektura przydatna dla bardziej zaawansowanych czytelników.

Albo to wina tłumaczenia, albo hermetycnego języka, jakim książka jest napisana, ale jest absolutnie niestrawna dla mniej wtajemniczonych.
Zawiera też kilka kontrowersyjnych poglądów, które sprawiają wrażenie, że buddyzm to sekta.
Szkoda.

Szkoda.

Książka jest dosyć trudna w odbiorze. Na pewno nie dla osoby, która niewiele wie o buddyzmie lub dopiero zaczyna poznawanie tej filozofii.

Trudno jest mi ją ocenić za pomocą gwiazdek, ponieważ nie posiadam ani merytorycznej wiedzy, ani doświadczenia w poruszanym temacie.

Podsumowując: dla bardziej zaawansowanych.

Podsumowując: dla bardziej zaawansowanych.

Interesująca, aczkolwiek nie polecałbym jej, wbrew tytułowi, osobom niezorientowanym co nieco w buddyźmie. Część treści to faktycznie kompendium wiedzy o podstawach tej religii/filozofii, część natomiast to zagmatwany opis niezliczonych metod medytacji, które dla osoby niewtajemniczonej będą zapewne niezrozumiałe. Mimo wszystko warto sięgnąć po wiedzę na ten temat nie od jakiegoś newageowego szarlatana, tylko od najważniejszej postaci współczesnego buddyzmu.

• Buddyzm
  • Buddyzm i medytacja