Świat Buddyzmu Tybetańskiego

The World of Tibetan Buddhism
buddzym dalajlama
religia
Ahija

Jego Świątobliwość Dalajlama, który często powtarza "Moją religią jest dobroć", w książce tej klarownie i wnikliwie prezentuje ogólny zarys praktyk buddyzmu tybetańskiego. Rozpoczyna od Czterech Szlachetnych Prawd, a kończy na najwyższej jogatantrze, jak zwykle kładąc szczególny nacisk na praktykowanie miłości i powszechnej odpowiedzialności. Namawia nas do uważności i bycia obecnym tu i teraz, do doskonalenia naszych postaw, działań i motywacji oraz poszukiwania okazji do zmiany na lepsze. Dzięki jego umiejętności przedstawiania skomplikowanych filozoficznych zagadnień w przystępny sposób, a także charakterystycznemu dystansowi i humorowi wykład ten będzie cenną pomocą zarówno dla osób początkujących, jak i bardziej zaawansowanych na duchowej ścieżce, jak też dla wszystkich zainteresowanych buddyzmem.

źródło opisu: Dom Wydawniczy Rebis 2015

źródło okładki: Dom Wydawniczy Rebis 2015

Gibon | 2016-03-30
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016

Interesująca, aczkolwiek nie polecałbym jej, wbrew tytułowi, osobom niezorientowanym co nieco w buddyźmie. Część treści to faktycznie kompendium wiedzy o podstawach tej religii/filozofii, część natomiast to zagmatwany opis niezliczonych metod medytacji, które dla osoby niewtajemniczonej będą zapewne niezrozumiałe. Mimo wszystko warto sięgnąć po wiedzę na ten temat nie od jakiegoś newageowego szarlatana, tylko od najważniejszej postaci współczesnego buddyzmu.

| 2015-07-03

Chwilami książka jest niezbyt zrozumiała, ale zasadniczo podobała mi się.