Igrzyska śmierci

Okładka książki Igrzyska śmierci
Suzanne Collins Wydawnictwo: Media Rodzina Cykl: Igrzyska śmierci (tom 1) Ekranizacje: Igrzyska śmierci (2012) fantasy, science fiction
352 str. 5 godz. 52 min.
Kategoria:
fantasy, science fiction
Cykl:
Igrzyska śmierci (tom 1)
Tytuł oryginału:
The Hunger Games
Wydawnictwo:
Media Rodzina
Data wydania:
2012-03-21
Data 1. wyd. pol.:
2012-03-21
Liczba stron:
352
Czas czytania
5 godz. 52 min.
Język:
polski
ISBN:
9788372786371
Tłumacz:
Małgorzata Hesko-Kołodzińska, Piotr Budkiewicz
Ekranizacje:
Igrzyska śmierci (2012)
Tagi:
Ameryka przyszłość igrzyska śmierć Małgorzata Hesko-Kołodzińska Piotr Budkiewicz dystopia literatura amerykańska

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Opinia

avatar
48
46

Na półkach:

Zaskakująco przeciętna...
Owszem, muszę na początku się przyznać, że najpierw obejrzałem film (swoją drogą świetny, chyba niestety lepszy od książki). Wiedziałem zatem jak to ostatecznie się skończy. Może gdybym nie wiedział, wciągnęłoby mnie bardziej.
Jeśli chodzi o uwagi szczegółowe:
1) Narracja to zbrodnia na czytelniku. Nie dość, że w pierwszej osobie to jeszcze w czasie teraźniejszym. Pierwszy raz spotykam się z czymś takim i pozostaje mi uznać to za fanaberię autorki, która negatywnie wpływa na samą powieść. Oczywiście z czasem idzie się przyzwyczaić.
2) Nie czepiam się świata przedstawionego i nie rozumiem krytycznych uwag na ten temat. Autor ma prawo wykreować świat tak jak chce i póki nie ma tu zauważalnych sprzeczności z rzeczywistością, nie można czynić w tym zakresie żadnych zarzutów. Być może mniej doświadczeni życiowo czytelnicy sądzą, że świat jest przewidywalny, ale ja - choć sam jakoś specjalnie doświadczony nie jestem - zdążyłem się zorientować, że tak wcale nie jest. I w życiu prywatnym i społecznym dzieją się niekiedy rzeczy tak nieprawdopodobne, że powstanie kiedyś w przyszłości takiego państwa jak Panem nie może być uznane za nierealne.
3) Mimo powyższych uwag zabrakło mi trochę informacji na temat samego Panem - dlaczego powstało? Co z USA? Czy istnieją na świecie jakieś inne państwa? Panem prowadzi jakąś politykę zagraniczną? Czy dystrykty są jedynymi elementami gospodarki? W Panem mówi się po angielsku? Skoro istnieje urząd prezydenta (a nie monarchy czy wodza etc.) istnieje demokracja? Dlaczego mieszkańcom Kapitolu nie przeszkadzają Igrzyska? Jaka ideologia zwyciężyła w Panem? Co z religią? Skąd w ogóle ta nazwa "Panem"?
4) Czasami mamy niepotrzebne dłużyzny.
5) Wątek miłosny - z początku ciekawy, pod koniec robi się, niestety, trochę tandetny. Spodziewałem się, że autorka rozegra go trochę inaczej w warstwie opisowej. Tymczasem bohaterowie np. się całują i wtulają w siebie podczas oficjalnych uroczystości państwowych. Ale punkt za to, że w sumie Katniss nie jest szaleńczo zakochana. Wydaje się jednak, że znacznie więcej dramatu byłoby, gdyby dziewczyna w Dystrykcie miała swojego ukochanego, tymczasem jej więź z Gale'em jest w sumie tak samo skomplikowana jak z Peetą.
6) Nie wiem, czy tylko zasugerowałem się jedną z opinii poniżej, ale rzeczywiście dostrzegłem, że styl autorki jest dość przeciętny. Nie wiem jednak, czy to obiektywna opinia; trudno mi powiedzieć, czego w zasadzie w tym zakresie brakowało.

Na koniec:
Kupiłem całą trylogię, więc zapewne przeczytam kontynuację. Niestety "W pierścieniu ognia" też obejrzałem, a zatem dopiero fabuła ostatniej książki będzie dla mnie od początku zagadką. Mam nadzieję, że wtedy uda mi się dostrzec geniusz tych książek albo chociaż ostatniej z nich.

Zaskakująco przeciętna...
Owszem, muszę na początku się przyznać, że najpierw obejrzałem film (swoją drogą świetny, chyba niestety lepszy od książki). Wiedziałem zatem jak to ostatecznie się skończy. Może gdybym nie wiedział, wciągnęłoby mnie bardziej.
Jeśli chodzi o uwagi szczegółowe:
1) Narracja to zbrodnia na czytelniku. Nie dość, że w pierwszej osobie to jeszcze w...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    59 959
  • Posiadam
    14 752
  • Chcę przeczytać
    10 648
  • Ulubione
    8 169
  • Chcę w prezencie
    731
  • Fantastyka
    572
  • Teraz czytam
    567
  • 2012
    504
  • 2013
    462
  • 2014
    411

Cytaty

Więcej
Suzanne Collins Igrzyska śmierci Zobacz więcej
Suzanne Collins Igrzyska śmierci Zobacz więcej
Suzanne Collins Igrzyska śmierci Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także