Duchy dni

Wydawnictwo: Biuro Literackie
978-83-62006-87-8
poezja
ŁuP

W "Duchach dni" Dariusza Suski dzieciństwo nie jest ani czasem, ani poza czasem. Nie jest krainą niewinności, częściej okrucieństwa, jednak mówi się o tym z melancholią i żalem, że minęła tak niezwykła intensywność odczuwania świata. Duchy dni przywołują tę intensywność jak mantrę, aż świat znika. Wszystko jest dzieciństwem i równocześnie nie ma go, dotkliwie i szczęśliwie. To wiersze pisane przeciw przemocy życia, które jest i nie jest snem.

źródło opisu: Biuro Literackie, 2012

źródło okładki: www.poezjem.pl

Adrian Tync | 2013-03-13
Przeczytana: 11 marca 2013

Nowy tom Dariusza Suski "Duchy dni" swoim tytułem doskonale oddaje ton zawartych w nim wierszy. Już pierwsze słowo utworu otwierającego zbiór to "Pamiętasz". A jeśli pamięć to i czas: "paliliśmy czasem paliliśmy czas" (z tego samego utworu "Powietrze", s. 5), a skoro czas to i śmierć. I to w wielu, by tak rzec, konfiguracjach. Jest śmierć odczuwana z każdym dniem - "życie pali się szybciej" ("Pamiętasz, za stawami", s. 7), ale też śmierć zadawana zwierzętom: ptakom, rybom, bo jak przeczytamy kilka stron dalej "Jesteśmy dobrzy w śmierci, może i najlepsi". Tych "śmiertelnych" tropów jest oczywiście w tej poezji więcej, co ważne - nie jest to jedyny motyw, który można tu odnaleźć. Śmierć, tak mi się wydaje, jako tematyczna dominanta stanowi punkt początkowy i końcowy wszelkich myśli. Jest więc miejsce na medytację o ludzkiej tożsamości, dzieciństwie, pamięci, itd., itd.
Wiersze Suski to bardzo specyficzna, łatwo rozpoznawalna dykcja. Wiele w tym melodii, można odnieść też dość banalne...

Adrian | 2017-10-02
Niktbylekto | 2015-06-28
rdek | 2015-03-08
Przeczytana: 08 marca 2015
Nominacje do nagród literackich

W pierwszym dniu Targów Ksiązki w Warszawie ogłoszono nomiacje do dwóch nagród literackich. Do Nagrody Literackiej Gdynia, której patronuje nasz serwis oraz do Nagrody Literackiej Nike. Poniżej nominowane pozycje.