Ściszone nagle życie

Wydawnictwo: Znak
19998800
poezja
Joanna Janowicz

"Nowe wiersze Dariusza Suski odtwarzają (stwarzają na nowo?) świat jego pierwszych dziecięco-młodzieńczych przeżyć i doznań. To nie jest świat sielsko-anielski; dominują w nim ciemne barwy i czarne wersy. Pamięć i wyobraźnia poety działają jak „szkło / powiększające czas do nierzeczywistości którą jest”, a w pierwszych doświadczeniach dostrzega przede wszystkim „uwierające nic”. To jest intensywna, poruszająca poezja".
Marian Stala

źródło opisu: www.znak.com.pl

źródło okładki: www.znak.com.pl

Stepan_Astachow | 2017-04-15

Lubię Suskę, ale ten tom to chyba jakiś regres. Rozumiem,że można pisać nieustannie o dzieciństwie (jak Dycki o chorobie i śmierci), ale z drugiej strony: ile można? Skoro autor niczym nie zaskakuje, a w ilości wierszy zbliża się niebezpiecznie do Różyckiego ("Litery"). Co gorsza, wiele wierszy jest zaskakująco niesprawnych, grubymi wersami szytymi; tu i ówdzie pada rytm (niezamierzenie), gdzieniegdzie brakuje redakcji (literówki, wątpliwej jakości gramatyczne kiksy), a także zwyczajne lanie wody, byleby zgadzała się ilość wersów w strofach...to wszystko sprawia, że do najnowszego zbioru poety podchodzę z dużą nieufnością oraz z niepokojem, bo nie wiem, w którą stronę ta twórczość zmierza. Bo w stronę poetów wydających w ZNAK-u na pewno. Ale chyba jest ok, bo Suska znów doczekał się paru ważnych nominacji, które będzie mógł sobie odhaczyć - ze szkodą dla swojego talentu.

OskarM | 2017-05-03
Joanna Janowicz | 2017-05-24
Izabela | 2017-04-29
Nominacje do 12. Nagrody Literackiej GDYNIA

Kapituła 12. edycji Nagrody Literackiej GDYNIA wyłoniła nominowanych w czterech kategoriach: eseistyka, poezja, proza, przekład na język polski. Do gdyńskich Kostek Literackich zgłoszono ponad 430 tytułów, to wynik lepszy, gdy porównamy go z ostatnimi edycjami Nagrody. Nominacje zostały ogłoszone podczas pierwszego dnia Warszawskich Targów Książki.

Przyznano laury 10. edycji Nagrody Literackiej m.st. Warszawy

Stanisław Aleksander Nowak, Jerzy Kronhold, Grzegorz Piątek, Marcin Szczygielski i Magda Wosik zostali laureatami dziesiątej edycji Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. Specjalne wyróżnienie – tytuł Warszawskiego Twórcy otrzymała Hanna Krall.