Milczenie kwiatu, eseje zen

Flower does not talk
83-905347-1-1
japonia, zen
Artur

"Milczenie kwiatu" to wspaniałe, klasyczne wprowadzenie w kulturę zen. Autorem tej erudycyjnej, a zarazem finezyjnej książki jest Zenkei Shibayama, były opat klasztoru Nanzenji w Kioto. Wstępem opatrzył ją Daisetz Teitaro Suzuki. "Milczenie kwiatu" doczekało się dotychczas na Zachodzie piętnastu wydań.

źródło opisu: Wydawnictwo "A" 1998

źródło okładki: Wydawnictwo "A" 1998

Dociekliwy_Kotek | 2016-09-20
Przeczytana: wrzesień 2016

I oto potwierdza się stara prawda o tym, że jeśli ktoś jest zawołanym praktykiem, to niekoniecznie musi wiedzieć, jak wiedzę i doświadczenie przekazać.
Głęboko wierzę, że opat Zenkei Shibayama jest doskonały w tym, co robi. Wierzę, że jego wykłady przyciągają publiczność i pomagają jej wstąpić na Drogę Buddy. Ale do czytania nadają się raczej średnio - zazwyczaj po pouczającej historyjce z życia "świętych i błogosławionych" następuje jej omówienie niewiele różniące się od samej historyjki, a potem jeszcze kilka akapitów o tym, że medytacja zen wymaga wielkiej samodyscypliny, że jest doświadczeniem trudnym i bolesnym, ale jej owoców, ukoronowania wszystkich wysiłków, nie sposób opisać słowami, więc w zasadzie trudno powiedzieć, jak zmienia się postrzeganie świata przez oświeconego, poza tym, że się zmienia. I tak co wykład, a wykładów jest sześć.
Nie, dziękuję.

Kevorkian | 2013-05-03