Pop Babylon. Kulisy showbiznesu

Okładka książki Pop Babylon. Kulisy showbiznesu Imogen Edwards-Jones
Okładka książki Pop Babylon. Kulisy showbiznesu
Imogen Edwards-Jones Wydawnictwo: Pascal Cykl: Babylon (tom 5) literatura piękna
Babylon (tom 5)
Pascal
2012-03-21
2012-03-21
9788376420233
Zuzanna Szwed

2025

Imogen rozprawia sie z licznymi mylnymi przeświadczeniami o przemyśle muzycznym. Jej bohater to anonimowy menadżęr mający za zadania wypromować w Anglii nowy boysband. Wcale nieoczywiste, kto podbije listy przebojów. Dobrze wiedzieć, jak seks i seksowne kociaki podbijają wyniki sprzedaży, dlatego tez umieszcza się je na plakatach i okładkach. Spec od PR miał spadek gdy poprzednia kapela nie wypaliła. zawsze jest to balansowanie na cienkiej linie, jak wylansować pryszczatych kierowanych hormonami nastolatków i zarobić na tym trochę kasy zanim woda sodowa uderzy im do głowy. I jak utrzymać ich z dala od pokus, czyli groupies, alkoholu i dragów czy ustrzec przed żenującymi wpadkami.
Najciekawsze były dla mnie ukazane meandry tworzenia/ doboru utworów na album, giełdy tekściarzy, kulisy zawodu i paradoksy rządzące światem muzyki pop. Jeśli spodziewacie się czegoś błyskotliwego i obrazoburczego, to źle trafiliście.

Książka o kulisach showbiznesu. Fabuła jest fikcyjna, jednak do jej napisania zostały użyte prawdziwe "ciekawostki" pozyskane od osoby lub grupy osób, która od lat siedzi w światku muzyki pop i wie, jak to wszystko się kręci.
Głównym bohaterem jest współwłaściciel podupadającej agencji lansującej gwiazdy, głównie te, powiedzmy, niezależne, alternatywne. Biznes mu nie idzie, a kolejny zespół odchodzi do konkurencji, więc wpada (właściwie podsuwa mu to znajomy) na pomysł, by założyć boysband. Szybko bierze się do realizacji tego pomysłu i choć większość zespołu nie potrafi śpiewać, szybko wspinają się po szczeblach kariery, jednocześnie zanurzając się w ten brudny świat kokainy, alkoholu pitego w hektolitrach i grouppies chętnych spełniać każde seksualne życzenie.
Książka całkiem dobra, ale bez szału. Czyta się naprawdę szybko (mimo, że ma 440 stron, to czcionka i interlinie są duże) - mnie udało się w 4 dni - i przyjemnie. Szkoda tylko, że książka zamiast szokować ujawnia jedynie tajemnice poliszynela. W dzisiejszych czasach, gdzie plotkarskie portale i brukowce to jedna z podstaw popkultury, trudno nie wiedzieć, jakie brudy kryje w sobie świat showbiznesu.

Ani mnie nie zszokowała, ani nawet mnie nie zaskoczyła... Nie od dziś wiadomo, że sława uderza do głowy i otwiera drzwi do świata wielkich pieniędzy, ale także wielkich intryg, skandali, seksu czy narkotyków. Z książki "Pop Babylon" nie można raczej wyciągnąć innych, nowych wniosków o showbiznesie. Co najwyżej mamy tutaj do czynienia z uwspółcześnioną, opartą na konkursach talent show, historią kreowania zespołu pop.
Sporo się naczytałam o legendarnych muzykach i zespołach, ich trudnych początkach, ekscesach, fanaberiach i walkach z wytwórniami. Z tego powodu dość płytka historia skleconego przez agencję muzyczną boysbandu nie robi na mnie wrażenia.
Autorka w wielu miejscach przytacza nazwiska oraz krótkie opisy karier laureatów brytyjskich edycji programów typu "Mam talent" - te historie w ogóle do mnie nie przemawiają ponieważ odnoszą się do osób, których sława nie dotarła do kraju nad Wisłą. Nie trzeba wgłębiać się w książkę autorstwa pani Imogen Edwards-Jones, żeby móc wypowiedzieć się na temat "5 minut sławy" wykonawców z popularnych programów muzycznych. Każdy z nas naocznie i "nausznie" był świadkiem wielkiego wzlotu, wielkiej medialnej pompy, która wybuchała wokół zwycięzców rodzimych edycji najróżniejszych talent show. Czy ktoś aktualnie w mediach zastanawia się co robi teraz Ala Janosz czy Ewelina Flinta? Chyba nie bardzo...

Odrobiny smaczku dodają książce zakulisowe plotki z życia wielkich gwiazd oraz zapisy z wielomilionowych kontraktów pomiędzy światowej sławy piosenkarzami czy zespołami a wytwórniami. Tylko na ile są one prawdziwe - tego nie wiadomo, pomimo, że autorka powołuje się na wiarygodne źródło...

Pozycja do szybkiego, nieangażującego czytania, dla mnie jednak płytka i powierzchowna niczym piosenki niekoniecznie utalentowanych ale wykreowanych przez media gwiazdek muzyki pop.

Warto przeczytać. Momentami zabawna, ironiczna i jeszcze raz możemy sobie uświadomić, jak wiele manipulacji jest wokół nas. Wszystko wkoło jest produktem na sprzedaż i tylko sami możemy podjąć decyzję czy damy wciągnąć się w to czy też nie. Myślę, że każda osoba wyznaczająca sobie ścieżkę kariery poprzez wszelkiego rodzaju programy tv powinna ją przeczytać, tym bardziej że książka jest przystępnie napisana, choć to nie wielka literatura.

Super!

Super!

X-factor, Bitwa na głosy, Mam talent, Idol ,itd. - to programy muzyczne, które zawładnęły kilka lat temu całym światem i show biznesem. Dzięki nim zwykły nastolatek mieszkający na wsi może stać się bogatym piosenkarzem, a piękna, utalentowana dziewczyna ulubienicą paparazzi. Co jednak kryje się za kulisami tych programów ? Czy naprawdę zwyciężają w nich najlepsi? No i czy do zrobienia kariery naprawdę potrzebny jest talent?

Te nękające nas wszystkich wątpliwości z pewnością rozwieje książka "Pop Babylon'' autorstwa angielskiej dziennikarki Imogen Edwards- Jones .

Jones kilka lat temu wpadła na pomysł pokazania światu tajemnic i sekretów światów, które na co dzień są niedostępne dla ''zwykłych śmiertelników''. I tak właśnie przy współpracy z Autorem Anonimowym , czyli osobami ściśle związanymi z danym kręgiem powstała seria "Babylon'' odkrywająca często przerażające kulisy funkcjonowania różnych branż.

"Pop Babylon" to książka, która przedstawia nam tę nieco ciemniejszą stronę tak uwielbianego przez wszystkich biznesu muzycznego. Nie jest to jednak zbiór suchych faktów wypisanych w formie kilkuset punktów. Autorka tajemnice, które poznała w anonimowych rozmowach z różnymi przedstawicielami branży muzycznej opisuje w formie powieści i mimo, iż zmienione zostały nazwiska, imiona i nazwy miejsc nie naruszone zostały często zaskakujące prawdy rządzące najbardziej popularnym odłamem show biznesu.

"Kokaina na obiad, szybki numerek w toalecie podczas wręczenia Bardzo Ważnych Nagród, specjalne biurko do dyskretnego seksu oralnego podczas spotkań biznesowych. Czyli Zjednoczone Królestwo ( przez niektórych pisane nieco inaczej) Muzyki Pop od pałacowej kuchni. X-Factor i U2. Kylie Minogue i Paul McCartney. James Blunt i Spice Girls. I naprawdę duże pieniądze. Niezastąpiony przewodnik, co robić, a czego nie, by zaistnieć w najbardziej celebryckim biznesie świata. Pozycja obowiązkowa nie tylko dla branży. U mnie już na stałe na podręcznej półce "
Piotr Metz

Jako, że jestem miłośniczką muzyki nie mogę nie polecić wam tej książki. Powiem szczerze, że lubię oglądać wyżej wspomniane programy telewizyjne i interesuję się tym co w danej chwili dzieje się w świecie show biznesu. Po lekturze "Pop Babylon'' okazało się, że byłam ( i chyba nadal jestem) po prostu naiwna. Imogen Edwards- Jones i jej anonimowi rozmówcy udowodnili mi, że nawet takich show, czy castingów nie wygrywają najlepsi i najbardziej utalentowani, a branża muzyczna nie jest twórczą krainą przepełnioną pasją, a jedynie światem, którym żądzą pieniądze, marketing i żądza sławy.

"Pop Babylon" pod względem literackim nie jest lekturą wymagającą, czy też zbyt skomplikowaną. Autorka chciała przedstawić nam sekrety tego tak popularnego świata muzyki w prosty, ale też ciekawy sposób i udało jej się to w stu procentach. Spotykamy tu ciekawych bohaterów i intrygującą fabułę przepełnioną mnóstwem tajemnic destrukcyjnej branży - czego można chcieć więcej ?

Książkę tę polecam głównie tym, którzy uważają, że w świecie muzycznego showbiznesu wszystko dzieje się sprawiedliwie, a ci którzy osiągają szczyt sławy są naprawdę najlepszymi i najbardziej utalentowanymi osobami na całej kuli ziemskiej - przeczytajcie tę książkę, a "otworzą się wam oczy" i już nigdy więcej nie spojrzycie na Madonnę, Jamesa Blunta i wielu innych w ten sam sposób. POLECAM !

Popularne przysłowie mówi, że ciekawość to pierwszy stopień do piekła. Jeśli to rzeczywiście prawda, to Imogen Edwards-Jones do piekła zjeżdża windą. Ta popularna brytyjska pisarka i dziennikarka jest autorką bestsellerowej serii ,,Babylon”, na którą, jak do tej pory, składają się następujące tytuły: Hotel Babylon, Air Babylon, Fashion Babylon, Beach Babylon, Pop Babylon, Wedding Babylon i Hospital Babylon. Jak widać, spektrum jej zainteresowań obejmuje chyba absolutnie wszystkie branże.
W tej recenzji przyjrzę się bliżej książce ,,Pop Babylon”, która, jak sama nazwa wskazuje, zajmuje się branżą muzyczną. Autorka pisze we wstępie, że ,,ta historia jest prawdziwa”. Na dobrą sprawę można jej uwierzyć – różne cuda i cudaki showbiznes widział. Interesująco brzmi również fakt, że autorka podczas pisania współpracuje z Anonimowym Autorem – osobą lub grupą osób od lat pracujących w danym przemyśle, które dzielą się z nią różnymi sekretami.
Czy w takim razie branża muzyczna jest kropka w kropkę taka, jak ją opisała Imogen Edwards – Jones?

Zróbmy sobie boysband

W ,,Pop Babylon” wkraczamy do świata londyńskiego menedżera. Boryka się on z kilkoma problemami, ale największy z nich jest taki, że lansowane przez niego gwiazdki nie przynoszą spektakularnych dochodów. Jego współpracownicy wpadają na ,, genialny” plan stworzenia boysbandu
Śpiewać każdy może... ale nie każdy powinien. Również z tego założenia wyszedł menedżer. Jednak jeśli ktoś ma ładną buźkę i dobrze wygląda na plakatach w młodzieżowych pisemkach, to co to za problem? Od tej chwili formowanie boysbandu zamienia się w przysłowiowy cyrk na kółkach.
W ramach castingu zostaje wyłoniona piątka nastolatków – Josh, Mike, Ashley, Nick i Billy, czyli Band of Five. Troje z nich potrafi śpiewać. Tylko, a może aż?
Towarzyszymy zespołowi w trasach koncertowych, podczas nagrań oraz spotkań biznesowych – czyli przez okrągły rok. Widzimy jak sztucznie stworzony produkt zostaje wpuszczony w bezlitosną machinę showbiznesu i przez nią przemielony. Widzimy też, jak łatwo zachłysnąć się, a nawet udławić, szybką sławą.
Papierosy, alkohol, narkotyki, seks – tak można w skrócie podsumować najważniejsze składniki showbiznesu. Wszystko to okraszone dużą ilością pieniędzy. Brzmi strasznie? Cóż, trzeba mieć nadzieję, że rzeczywiście całość jest skondensowana i posklejana z różnych opowieści.

Lekko, łatwo, (nie)przyjemnie?

Nie spodziewajcie się kunsztu literackiego i wielowymiarowych postaci. To zwykłe czytadło – pretekst, do przedstawienia w sfabularyzowanej formie co ciekawszych historii. ,,Pop Babylon” jest napisany prostym językiem z niezbyt skomplikowaną fabułą – na dobrą sprawę jest ona tylko tłem do wyeksponowania pikantnych smaczków z branży. Mimo że każdy wie, jak kończą się historie boysbandów to powieść wciąga i jest ciekawa. Owszem, pojawiają się nużące momenty, gdy główny bohater zagłębia się w wyliczania – kto, komu, ile i za co.

Znamy showbiznes serwowany przez TV: słodki, kolorowy, wybuchający fajerwerkami. Dzięki tej powieści możemy poznać jego drugą stronę. Niewątpliwym plusem książki jest fakt, że wyrabia ona dystans do wszelkiego rodzaju konkursów talentów typu X Factor czy Mam Talent. Okazuje się, że często to, co widzimy, to wierzchołek zakulisowej góry lodowej.

Ta książka to też całkiem niezły argument przeciwko wypychaniu dzieci w stronę fleszy. Wystarczy przeczytać jakiej metamorfozie uległ jeden z bohaterów, piętnastoletni Ashley. Sami wiecie, jak często serca publiczności podbijają małe dziewczynki śpiewające ckliwe piosenki. Rodzice często nie zdają sobie sprawy, jak stres i sława mogą wpłynąć na ich pociechy, szczególnie gdy poczują one wolność od rodzicielskiej kontroli a zakazane owoce dostępne będą na wyciągnięcie ręki.
Warto zapoznać się z ,,Pop Babylon” jako z kolejnym spojrzeniem na showbiznes, które zawiera w sobie kilka intrygujących anegdot. Osobiście zamierzam sięgnąć po inne książki Imogen Edward – Jones. Ciekawi mnie, jak przedstawiła ona kulisy innych branż i jakie ich mniejsze lub większe grzeszki ujawniła.

---------------
[http://room6277.blogspot.com/2012/06/pop-babylon-kulisy-showbiznesu-imogen.html]

Imogen Edwards- Jones jest amerykańską pisarką i dziennikarką. Od kilku lat zajmuje się tworzeniem serii Babylon, która wyjawia sporo sekretów z różnych branż. Pop Babylon opowiada o zdominowanym przez używki i chęć zysku, muzycznym światku.

Już od samego początku czytelnik dowiaduje się, że wszystkie zamieszczone w książce wydarzenia naprawdę miały miejsce, zmieniono jedynie nazwiska osób biorących w nich udział.

Główną postacią w tej historii jest ponad czterdziestoletni mężczyzna, który wraz ze swym kolegą homoseksualistą prowadzi firmę menadżerską. W przeszłości był on dość cenioną na rynku osobą, wypromowane przez niego grupy i soliści zdobywali złote płyty, lecz teraz wiedzie mu się coraz gorzej. Wyniszczony przez kolejne nieudane małżeństwa, alkoholizm i narkotyki, z podupadającą firmą na karku musi szybko się wybić, aby znów zacząć zarabiać. Od czego ma się jednak przyjaciół? W trakcie jednego z licznych towarzyskich spotkań otrzymuje radę, aby zainwestować w stworzenie boysbandu (który jak wszyscy wiedzą jest lepszy od girlsbandu w tym, że jest tańszy i nie trzeba użerać się z wiszącymi godzinami na telefonach dziewczynami). Agent robi więc casting i kompletuje grupę chłopaków, z których większość nie potrafi śpiewać (od czego są programy korygujące głos?),jednak praktycznie wszyscy świetnie wyglądają i oczywiście reprezentują różne style charakteru i urody, bo przecież trzeba trafić do jak największej grupy odbiorców. Od tej pory czytelnik ma okazję śledzić jak z przypadkiem zebranych z ulicy chłopców formuje się zespół cieszący się coraz większą sławą. Jak normalni, spokojni i rządni przygód nastolatkowie zmieniają się w alkoholików, narkomanów i mężczyzn traktujących przedmiotowo zbliżające się do nich dziewczyny.

"Pop Babylon" pozbawia złudzeń. Jeżeli ktokolwiek z was widział programy typu X-Factor, Idol itp dowie się z tej powieści, że (przynajmniej w USA) są one zawsze ustawiane i całkowicie robione pod publikę. Najważniejszym celem koncernów muzycznych jest zarobek. Nie ważne z jakimi szkodami w ludziach miałoby się to wiązać, co potwierdzają pojawiające się tutaj informacje o innych muzykach czy grupach np. Westlife. Nie jestem osobą naiwną i zdaję sobie sprawę, że wszystko, co wyświetlane jest w telewizji, jest częściowo przekłamane, jednak czytając tę książkę autentycznie odechciało mi się słuchać muzyki. Wokaliści, którzy biegają od imprezy do imprezy, aby móc pić i wykorzystywać swoje fanki? Zabijanie kreatywności w tych, którzy chcą pisać swoje własne piosenki? Tworzenie grup z ludzi, którzy w ogóle nie umieją śpiewać? Czytanie o tym coraz bardziej psuło mi humor i wzbudzało coraz większe oburzenie.

Główny bohater, czyli menadżer denerwował mnie w tym wszystkim chyba najbardziej. Świadomy tego, że aby wybić się na listach przebojów należy odpowiednio wypromować chłopaków, traktuje ich od samego początku bardziej jak produkt niż jak ludzi. Zamiast w jakiś sposób ich kierować i dbać o ich zdrowie oraz bezpieczeństwo podsuwa im już od pierwszych dni alkohol i narkotyki.

Sława i popularność od zawsze wiążą się z brakiem prywatności, jednak do tej pory wierzyłam, że alkoholizm i narkomania nie muszą dopaść wszystkich, że jest mimo wszystko jakiś wybór w tym, jaką ścieżką chce się podążać. "Pop Babylon" uświadomiło mi, że tak na prawdę wchodząc w blask reflektorów traci Ci się wszystko, łącznie z wolną wolą. Czy mi się więc ta książka podobała? Nie. Mam swój rozum i nie potrzebuję takich pozycji, aby wiedzieć, że nie wszystko złoto co się świeci. Sądzę jednak, że znajdzie się sporo osób, którym przypadnie ona do gustu mimo tego, iż w moim odczuciu jest zbyt wulgarna, okrutna i bezpośrednia. Ale prawda ma to do siebie, że nie zawsze jest zbyt ładna.

Oglądamy telewizję. Czytamy prasę. Widzimy jak fotoreporterzy „ganiają za celebrytami” byle zrobić jakieś zdjęcie. Być znanym, bogatym i lubianym – o tym marzy wiele osób. Tylko czy zdajemy sobie sprawę jak naprawdę wygląda świat show-biznesu?

Autorką jest Imogen Edwards-Jones – autorka książek ujawniających kulisy branż: luksusowych hoteli, linii lotniczych, mody i muzyki. Aktualnie mieszka wraz z mężem i córką w Londynie. Kobieta pisze z pomocą autora anonimowego, który doskonale zna świat muzyczny. Jednak jego tożsamość jest utajniona.

„Nigdy na podstawie rzutu oka nie zakładaj, że ktoś się do czegoś nie nadaje”

Głównym bohaterem jest mężczyzna w średnim wieku znający się na branży muzycznej. Gdy znajduje się w trudnej sytuacji, postanawia zorganizować casting dla młodych chłopaków. Szuka co najmniej dwóch, którzy potrafią śpiewać, reszta natomiast musi być przystojna. To oni podczas koncertów mają wyłączone mikrofony i tylko udają, że śpiewają. Podczas castingu wybiera pięciu, zwykłych nastolatków, którzy pragną sławy i pieniędzy. Tworzą zespół – Band of Five. Chłopaków czeka wielka kariera, trasy koncertowe, nagrania. Czy stworzony boysband odniesie sukces? Jakim kosztem?

“Pop Babylon” to droga po sławę. Mamy możliwość poznania jak wygląda życie młodych gwiazd. Showbiznes zmienia spokojne życie nastolatków. Dzień po dniu są coraz bardziej wyczerpani i zaczynają brać narkotyki, spożywać alkohol w nadmiernych ilościach oraz uprawiać przygodny seks. Nie jest to świat, który sobie wymarzyli. Pieniądze, które mieli zarabiać w większości przeznaczone są dla menadżera, autora piosenek, osób zajmujących się promocją.

„Let me Kiss your sadness, let me ease your pain – you are the one, and I’m In Haven again. (Pozwól mi ucałować swój smutek, pozwól mi ułagodzić swój ból – jesteś tą jedyną, a ja znowu jestem w niebie)”

Sława zniszczyła między innymi takie osoby jak: Michael Jackson, Whitney Houston i Amy Winehouse. Ta książka pozwala zrozumieć co przeżywali za życia.

Powieść, którą stworzyła Imogen jest czymś czego nie zobaczymy w telewizji, ani nie przeczytamy o tym w gazecie. O tym co się dzieje za kulisami, nie mówi się głośno. Natomiast ”Pop Babylon” wprowadza nas w szczegóły życia wielkich sław. Książkę czyta się jednym tchem. Każda kolejna strona sprawiała, że byłam coraz bardziej zszokowana. Myślę, że jest to znakomita lektura dla osób, które chciałyby być na miejscu Lady Gagi i innych gwiazd. Autorka prostym językiem przekazuje nam prawdę o „innym życiu”. „Pop Babylon” to przyjemna i lekka książka, przy której się czytelnik nie nudzi.

Naszym narratorem w książce jest mężczyzna, którego lata świetności kariery minęły. Pracuje jako manager gwiazd, lecz jego podopieczni od jakiegoś czasu nie przynoszą mu wielkich zysków. Postanawia to zmienić. Organizuje przesłuchania i wyłania osoby do boysbandu, który ma być wielkim sukcesem. Teraz nie mała łatwa droga przed nimi. Bohater, który w branży jest od dwudziestu lat zna wiele sekretów wielu imprez, gwiazd, producentów muzycznych, managerów i które z wielką chęcią o nich wspomina i nam opowiada.

O książce ,,Pop Babylon" jedno stwierdzenie każdy zastosuje, kto ją przeczyta, a mianowicie, że szokuje. Jak zachowują się gwiazdy i jej otocznie wywrze na nie jednym zdziwienie. Jeśli chcecie się dowiedzieć co się dzieje za kulisami imprez takich jakBrit Awards, to jest to idealna książka dla was. Zastanawialiście jak jest produkowany X-Factor, po tej książce będą rozwiane wszystkie wasze złudne myśli.

Przy tej książce na pewno nie można się nudzić. Dostarcza pikantniejsze szczegóły za pikantnymi, które rozwieją wiele złudnych scen, które widzimy w telewizji, czy możemy przeczytać w prasie. Oprócz tego dowiemy się jak działa praca managera i po co on tak na prawdę jest potrzebny.

,,Pop Babylon" będzie idealną pozycją dla ludzi, którzy uwielbiają świat muzyki i jego gorące plotki. Można dowiedzieć się z niej na pewno jak funkcjonuje taki świat i jak narkotyki, sex, pieniądze się liczą w tej branży.

• Mam
  • 💰 KUPIONE 2022