Dziewczyny z Nowego Jorku

2013-07-30
9788376421995
Wioletta Lamot-Majewska

Żenada w wielkim mieście

Pia z założenia miała być nonszalancka, zabawna i bardzo pogubiona. Tu jednak mocno nie wyszło. Cała fabuła to ciągły melanż i gadanie Pii, że rodzice nie traktują jej poważnie – a jak niby mieliby, skoro ona pozwala im się utrzymywać? Chociaż dużo też rozpaczy nad byłym chłopakiem, jakby co najmniej była to miłość jej życia. Tak naprawdę Pia jest pogubiona i co do tego się zgodę. Ale w żaden sposób nienonszalancka, samodzielna czy zabawna. I wbrew pozorom nic w tej książce nie sprawia, że Pia zaczyna liczyć na siebie – cały czas ktoś musi jej pomagać.

"Czasami mam wrażenie, że przejście przez szkołę i studia, i uzyskanie pierwszej prac, to był jakiś jeden długi, wyczerpujący maraton, a teraz ktoś mówi, no dobrze, nieważne, teraz masz przed sobą od razu kolejny maraton. Jestem z powrotem na linii startu. Jakby to, co do tej pory zrobiłam, w ogóle się nie liczyło."

"Dziewczyny z Nowego Jorku" to książka lekka i przyjemna w odbiorze. Taka do przeczytania w jeden dzień, w obojętnie jakim miejscu.
Interesujący pomysł na historię, szczególnie dotyczący własnego biznesu, jednak nie do końca dobrze zrealizowany. Główna bohaterka - Pia Keller - momentami była niezwykle irytująca, co wielokrotnie wytrącało mnie z "chwili czytania". Relacje rodzinne zostały ukazane w wielkim skrócie, mogłyby być bardziej rozbudowane. To samo dotyczy historii pozostałych bohaterek (niestety są jedynie tłem, kilka wątków zostało tylko rozpoczętych - spory minus w mojej ocenie, o ile nie będzie kontynuacji książki),może wtedy główna bohaterka nie byłaby tak specyficzna w odbiorze. (Nie)oczywisty wątek miłosny jest drobnym atutem tej historii.

Pia to dziewczyna młoda,pełna życia i energii. Sama rozkręca swój interes,lecz z trudnościami. W międzyczasie dotykają ją problemy,które w swoim życiu ma każda młoda dziewczyny,starająca się odnaleźć swoją drogę w życiu. Na szczęście na swojej drodze, Pia ma oddane przyjaciółki, które będą w stanie zrobić dla niej wszystko.
Książkę czyta się lekko i przyjemnie. Myślę, że jest to lektura idealna na wakacje. Pomimo wad i nieprzewidywalności głównej bohaterki, jest się w stanie ją polubić. Powieść przedstawia, jak może wyglądać życie w wielkim mieście i pokazuje, z jakimi problemami trzeba sobie w nim radzić. Jednak tak jak można się spodziewać już od początku książki, zakończenie jest typowo amerykańskie, lecz z brytyjskim akcentem ;)
Podsumowując: polecam tę powieść osobom, które nie wymagają niczego dającego do myślenia, lecz chcą miło spędzić czas przy czytaniu książki.

Książkę czyta się lekko i przyjemnie. Myślę, że...

Klasyczna historia obyczajowa. Chętnie po nią sięgnęłam bo uważałam że rozterki głównej bohaterki są podobne do moich, jak widać łączy nas jedynie brak pieniędzy. Dobrze i szybko się czyta, ale sama historia mnie nie zachwyciła.

Tandetna, do przeczytania na jeden raz, nie zapada kompletnie w pamięć, główna bohaterka straszliwie irytująca!

Ale to było nudne... Kompletnie mnie ta książka nie wciągała, ale w końcu dotarłam do jej końca. Sama końcówka trochę była lepsza, ale i tak zapomnę o tej książce szybko.

Pozytywna książka o nowym początku. Bardzo motywująca, jednak zdaję sobie sprawę, że Pia miała szczęście, mogło się to skończyć dużo gorzej. Daję sporo gwiazdek, ponieważ łatwo się czytało.

Lekka, ciekawa, dobry pomysł na fabułę, czyta się szybko, nie męczy, dobra dla odprężenia, wyluzowania

Lekka do czytania, wciągająca powieść. Mimo że momentami dość banalna i mało rzeczywista historia, to jednak bardzo dobrze mi się ją czytalo. Chyba zadziałał też efekt dawno nie czytanej książki ;-)

• Zagraniczne
  • 2016