Masakra w klasztorze

Wydawnictwo: Rhetos
6 (4 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
historia
Getos

2 sierpnia 1944, nazajutrz po wybuchu Powstania Warszawskiego, w jednym z pomieszczeń jezuickiego Domu Pisarzy przy ul. Rakowieckiej 61 w Warszawie zgromadzili Niemcy ponad pięćdziesięciu Polaków, w większości miejscowych jezuitów, następnie dokonali brutalnej zbrodni wrzucając do środka granaty bojowe oraz strzelając z broni automatycznej. Po odejściu katów, spod zwału zastygłych w konwulsjach lub dogorywających jeszcze ofiar bezprzykładnego okrucieństwa, wydostało się 3 uczestników masakry. Sześciu z nich pozostawiło świadectwa dokumentujące przebieg krwawego zdarzenia. Teksty te, uzupełnione opisami sytuacyjnymi najbliższej okolicy oraz sylwetkami jezuitów spoczywających pod posadzką miejsca kaźni prezentują karty niniejszej książki.

źródło opisu: Rhetos 2003

źródło okładki: Rhetos 2003

Dawid | 2017-03-17
Przeczytana: 17 marca 2017

Nigdy nie lubiłem książek historycznych, a szczególnie jeśli chodzi o drugą wojnę światową.
Tak naprawdę nie wiem dlaczego takie książki powstają i czemu mają służyć. W książce poznajemy historię parunastu księży, którzy muszą się mierzyć z ucieczką i niemieckimi żołnierzami.
Książka dla mnie była dosyć nudna i monotonna.
Powielone schematy, praktycznie te same opowieści i niepotrzebne biografię na końcu książki.
To tylko moja opinia, może komuś bardziej przyjdzie do gustu.

Agata Słowińska | 2015-01-03
tazi | 2013-09-22