8 (8 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Shakespeare, les feux de l'envie
83-86989-08-4
Szekspir, teatrologia
joly_fh

Szekspir.Teatr zazdrości to jedna z najważniejszych ostatnio opublikowanych monografii poświęconych sztuce dramatycznej Wiliama Szekspira. Rene Girard - francuski antropolog, wybitny krytyk literatury współczesnej - proponuje spojrzeć na świat przedstawiony u Szekspira z perspektywy zazdrości i wywołanego przez nią mimetycznego naśladowania.

źródło opisu: okładka książki

Gra_ce | 2016-08-30
Przeczytana: 01 sierpnia 2016

Po przeczytaniu między innymi tej książki jestem coraz bardziej świadomą wyznawczynią przekonania, że edukacja przez literaturę ma najwyższy sens.

Dzieło Szekspira (całość dzieł) jak niewiele innych, albo i żadne inne, nadaje się do całościowej i wielowątkowej analizy i dyskusji nad siłą odzwierciedlania kondycji człowieka przez literaturę. Co zresztą od wieków się czyni i nie przestaje a "szekspiriana" we wszelkich językach to zjawisko i zbiór biblioteczny sam w sobie. Jak zaczyna przedmowę (w 1990r) do swojej książki sam Girard:
"Skoro już tysiące książek o Szekspirze zajmują półki bibliotek, ten kto usiłuje napisać nowy tekst, powinien się usprawiedliwić." Rzeczywiście ryzyko powtórzeń jest duże -jednak nie realizuje się ono w przypadku esejów Girarda. Odnalazł on w Szekspirze wyjątkowego sprzymierzeńca, który jak się zdaje używał świadomie dynamiki tzw. mimetycznego pragnienia by konstruować genialne i sugestywne opowieści sceniczne. Rene Girard w swoich wywodach...

Waldemar | 2018-07-01
AnnaSikorska | 2015-12-25