Super Charlie

Tłumaczenie: Iwona Jędrzejewska
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Super-Charli". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Czarna Owieczka
Super-Charlie
978-83-63010-18-8
literatura szwedzka,
Ag2S

W książce (będącej pierwszą częścią cyklu o Super-Charliem) poznajemy roztargnioną i lekko zwariowaną rodzinę. Mama i Tata szybko zapominają o wszystkim, co wydaje im się dziwne w Charliem, składając to na karb braku snu. Poznajemy też Dziadka, który od czasu do czasu opiekuje się Charliem oraz Babcię, która często odwiedza wnuka. Babcia to jedyna osoba, która „rozgryzła” Charliego. Dzięki...

Babcia to jedyna osoba, która „rozgryzła” Charliego. Dzięki temu Charlie może z nią o wszystkim porozmawiać, a nawet skorzystać z jej pomocy.
Dwie najważniejsze osoby w życiu Charliego to starszy Brat i starsza Siostra.
Super-Charlie będzie miał wiele okazji, by ich uratować z kłopotów. Ale najpierw musi się nauczyć porządnie latać. Unoszenie się w powietrzu wychodzi mu świetnie, z lataniem jest gorzej. Na szczęście Babcia wymyśla sprytną sztuczkę…

źródło opisu: Wydawnictwo Czarna Owca, 2012

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl/

Dominika Rygiel | 2014-04-15
Na półkach: Przeczytane, Dla dzieci

Literatura dziecięca rządzi się swoimi prawami. Nie każdy pisarz jest w stanie podołać wymaganiom jakie stawia przed nim nie tylko dziecko ale i rodzic.

Dziecko pragnie historii lekkiej i przyjaznej, ukazującej w znacznej mierze świat i otoczenie mu bliskie. Ten aspekt Camilla Läckberg jak najbardziej zapewnia.

Charlie jest słodkim bobasem, który mieszka w przykładnej, trochę postrzelonej i chaotycznej rodzinie. Od zwyczajnych dzieci różni się jednak nieprzeciętną umiejętnością - umie sam jeść, korzystać z toalety i... fruwać.Pomaga więc starszemu bratu uporać się z kłopotami ze strony natarczywego kolegi. Czyni to podrzucając zuchwałemu chłopcu ... brudne i śmierdzące pieluszki. Zabawne, pełne szczegółów ilustracje dopełniają tę historię.

Jako rodzic podchodzę do książki bardziej krytycznie. Wymagam od niej nie tylko rozrywki i ładnych ilustracji. Chcę, aby książka reprezentowała odpowiedni do wieku dziecka poziom semantyczny i językowy.

W "Super-Charliem"...

Charlie nie jest zwyczajnym bobasem, choć jego mama zwyczajnie urodziła go, w zwyczajnym szpitalu w asyście całkiem zwyczajnego taty. W pierwszą noc po urodzeniu Charlie jest świadkiem zderzenia dwóch gwiazd, a potężna eksplozja obsypuje go gwiezdnym pyłem. Od tej chwili niemowlak nie będzie już nigdy zwyczajnym niemowlakiem…
Tak zaczyna się ta niezwyczajna historia, którą napisała dla dzieci Camilla Läckberg mistrzyni szwedzkiego kryminału.
Charlie potrafi mówić, robić kupkę do muszli, a nawet latać, choć ta czynność wychodzi mu jeszcze nieudolnie. Jest małym bobasem i na początku nie wie, jak zachowują się normalne dzieci w jego wieku, przez co zdarza mu się nieco zaskakiwać swoją rodzinę. Kiedy tatuś chce zmienić Charliemu pieluszkę, ten w celu ułatwiania umycie pupy u nosi się lekko nad ziemią. Nie muszę chyba tłumaczyć, jaka była reakcja ojca.
Charlie mam starszego brata i starszą siostrę, których bardzo kocha i pilnuje, aby nie stało im się nic złego. Bez wahania...

Maluszkowe Inspiracje | 2013-11-24
Przeczytana: 20 listopada 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Tytułowy Charlie (tak samo na imię ma prawdziwy synek pisarki) początkowo nie różnił się niczym od innych dzieci. Przyszedł na świat w zwyczajnym szpitalu i smacznie spał w szpitalnym łóżeczku.

Pewnej nocy osiadł na nim gwiezdny pył powstały w wyniku potężnej eksplozji.
I już nic nie było zwyczajne :-)
Tylko skąd taki mały szkrab miał wiedzieć, które jego przypadkowo nabyte umiejętności są niezwykłe?

Wyglądał przecież jak zwykły bobas i za takiego chciał uchodzić.
Nie wiedział, ze tato prawie zemdleje ze strachu, widząc jak Charlie unosi się nad przewijakiem.
Chciał przecież tylko ułatwić mu zmianę pieluszki :-)
Potrafił również mówić, korzystać z toalety (nie lubił chodzić ze śmierdzącą pieluchą ;-)) i nie cierpiał "niemowlęcych papek". Nie znosił też, gdy dorośli zwracali się do niego w ten irytujący sposób:

"A cio dzisiaj moje najdlossie kochanie chcie na śniadanko?"
Gdy pewnego dnia dowiedział się o problemach starszego brata, postanowił nie pozostawać biernym, tylko mu...

Agata | 2015-03-03

Byłoby z wielkim zyskiem dla czytelników, gdyby Läckberg z książkowych telenoweli z kiepskim wątkiem kryminalnym przerzuciła się dla literaturę dla dzieci. Świetna historyjka o małym supermenie, który udawał niemowlaka.

Beata | 2013-02-11

Autorka thrillerów napisała książkę dla dzieci i nawet jej to wyszło :)

Justyna | 2013-12-29

Przeczytana: 26 czerwca 2017
Adam | 2017-05-22
Przeczytana: maj 2017
Rudeczyta | 2017-04-11
Camilla Läckberg odpowie na Wasze pytania!

Zadaj pytanie autorce bestsellerowych kryminałów i wygraj pobyt w szwedzkiej Fjällbace – miasteczku, gdzie rozgrywają się wydarzenia z kart powieści Läckberg.