Zajrzeć w umysł – rozmawiamy z Camillą Läckberg i Henrikiem Fexeusem

LubimyCzytać LubimyCzytać
23.03.2022

„Mentalista” to pierwsza część nowej trylogii kryminalnej napisanej przez zaskakujący duet autorów – królową skandynawskiego kryminału Camillę Läckberg i jednego z najbardziej cenionych mentalistów na świecie, Henrika Fexeusa. Ich wspólna powieść łączy niezwykły talent Läckberg do odkrywania otchłani ludzkiej duszy oraz psychologiczne umiejętności Fexuesa. „Mentalista” już 23 marca w księgarniach!

Zajrzeć w umysł – rozmawiamy z Camillą Läckberg i Henrikiem Fexeusem fot. Daniel Stigefelt

[Opis wydawcy] Pierwsza część nowej serii kryminalnej Camilli LäckbergHenrika Fexeusa! W centrum Sztokholmu zostaje znaleziona skrzynia ze zwłokami młodej kobiety przebitej mieczami. Policja staje wobec pytania: czy ma do czynienia z nieudaną sztuczką magiczną, czy z brutalnym morderstwem? Inspektor Mina Dabiri, która prowadzi śledztwo, zwraca się z prośbą o pomoc do Vincenta Waldera, mentalisty, eksperta od mowy ciała i świata iluzji. Szybko ustalają, że ta sprawa jest podobna do wcześniejszej zbrodni. Wtedy staje się jasne, że ścigają bezwzględnego seryjnego mordercę. Muszą go powstrzymać, zanim ofiar będzie więcej...

Lubimyczytać: Czy moglibyście powiedzieć, kim tak w ogóle jest mentalista? Bo wydaje mi się, że, głównie z winy telewizji, mamy w głowach niekoniecznie trafny obraz…

Camilla LäckbergHenrik Fexeus: Zgadza się, popkultura nieco wykoślawiła wizerunek mentalisty. A jest to przede wszystkim performer, człowiek ze świata rozrywki, który odczytuje język ciała i potrafi zaszczepić w czyjejś głowie jakąś myśl. Zajmuje się tego typu rzeczami.

W jakim stopniu, pisząc książkę, korzystaliście z osobistych doświadczeń Henrika jako mentalisty? Założę się, że nie jest łatwo przełożyć owe umiejętności na grunt kryminalnego dochodzenia.

Ogromnym! Henrik ma za sobą długą karierę jako mentalista i tak się składa, że w przeszłości wygłaszał nawet wykłady dla szwedzkiej policji. Ale Camilla, po napisaniu kilkunastu kryminałów, również ma doświadczenie w zakresie psychologii.

Bohaterami Waszej powieści są mentalista Vincent i policjanta Mina. Żadne z nich nie jest superbohaterem, to postaci z krwi i kości, co czyni ich bliskim czytelnikom, ale z drugiej strony nie są to zwyczajni ludzie per se.

Naprawdę kochamy dziwaków! Po części dlatego, że sami jesteśmy dość osobliwi. Chcieliśmy, aby Vincent i Mina byli swoistym hołdem złożonym wszystkim, którzy są troszkę inni.

„Mentalista” jest pierwszą książką w planowanej trylogii duetu autorów Läckberg i Fexeusa. Muszę przyznać, że naprawdę im się udało! Otrzymujemy zawiłą fabułę i szereg bardzo ciekawych postaci, które sprawiają, że chce się przeczytać więcej. Seryjny morderca, który lubi magiczne sztuczki jest oczywiście stworzony do bycia bohaterem kryminału. Teraz nie pozostaje nic więcej, jak niecierpliwie czekać na następną część.

„Göteborgs-Posten”

Jak to się stało, że piszecie wspólnie? Skąd wziął się pomysł na Waszą współpracę i jak narodził się „Mentalista”?

Znamy się od lat, jesteśmy przyjaciółmi od co najmniej dekady. Któregoś razu rozmawialiśmy o pisaniu i wymienialiśmy się pomysłami i wtedy zdaliśmy sobie sprawę, że jest coś, co musimy zrobić razem. „Mentalisty” nie zdołałoby napisać samodzielnie żadne z nas i realizacja tej wizji wymagała talentu obojga.

Opowiedzcie, proszę, o samym procesie powstawania tej książki, bo, jak się domyślam, pisanie w duecie niesie ze sobą mnóstwo nowych wyzwań.

Skorzystaliśmy na pandemii, w tym sensie, że mogliśmy dużo czasu poświęcić wyłącznie na pisanie. Często spotykaliśmy się u Camilli i rozmawialiśmy o scenach, które chcielibyśmy napisać, rozrysowywaliśmy osie czasu, planowaliśmy porządek chronologiczny zdarzeń i potem dzieliliśmy wszystko między siebie. Chcieliśmy się upewnić, że Hernikowi nie przypadną wszystkie sceny z mentalistą, a Camilli policyjne dochodzenie, dlatego podzieliliśmy się po równo – pisaliśmy, redagowaliśmy i upewnialiśmy się, że ocaleją tylko najlepsze pomysły. Żadnych wyjątków!

I nikt jej nie szuka.
Nikt nie zauważył, że jej nie ma.
Że została porwana.
Porwana. Dociera do niej znaczenie tego słowa i wtedy robi jej się duszno.

Camilla Läckberg, Henrik Fexeus, „Mentalista”

Podoba mi się atmosfera, jaką stworzyliście w swojej książce, miejscami wydawała mi się ona iście fincherowska, i zastanawiam się, czy Sztokholm faktycznie jest tak ponurym i mrocznym miastem, jak piszecie, czy to raczej licentia poetica?

Przede wszystkim dzięki za to porównanie! A Sztokholm faktycznie bywa ponury i mroczny, dlatego staraliśmy się wydobyć ten jego grobowy potencjał i uczynić miasto możliwie jak najbardziej posępnym.

Nie ma wątpliwości, że Läckberg i Fexeus stworzyli porywającą fabułę. To jak prowadzenie samochodu wyścigowego – prędkość wbija Cię w fotel, tak samo jak ten rewelacyjny kryminał.

Anne Fløtaker, „Strawberry Publishing” (Norwegia)

Intryga kryminalna w „Mentaliście” jest dość spektakularna, ale przy tym nie traci na prawdopodobieństwie. O czym należy pamiętać, żeby w trakcie pisania nie zaburzyć tej równowagi między efektownym a możliwym?

Przyszło nam to raczej naturalnie, choć z początku Henrik pytał, czy w tej książce w ogóle musi dojść do morderstwa… Szybko zrozumiał, jak ważne jest w kryminale zabójstwo, lecz zależało nam na tym, żeby skupić się na psychologii zbrodni, na tym, co sprawia, że człowiek się do niej posuwa, i tak dalej. Pisanie kryminałów oparte jest w dużej mierze na researchu psychologicznym, próbach zrozumienia ludzi, a to mocna strona nas obojga.

Wreszcie w szklanych drzwiach pojawiła się Mina i wyszła do niego. Tego dnia miała na sobie czerwony golf. Nie dało się nie zauważyć, że było jej do twarzy w tym zdecydowanym kolorze. Nadawał jakiś dramatyczny rys, mimo jej powściągli­wości. Oczywiście zdawał sobie sprawę, że jego reakcja wynika z przypływu adrenaliny wywołanego przez czerwony kolor, jak dzieje się u ludzi od tysięcy lat. Krew bowiem jest czerwona. Gniewne twarze są czerwone. Wyrzut adrenaliny w organizmie ułatwia ucieczkę.

Camilla Läckberg, Henrik Fexeus, „Mentalista”

„Mentalista” to dopiero pierwsza książka z planowanej trylogii. Czy możecie zdradzić coś na temat nadchodzących powieści?

Tytuł kolejnej z nich, „Kult”, w dużej mierze zdradza jej treść, bo fabuła skupia się na sektach, kultach, dynamice grupowej, mechanizmach kryjących się za rzeczonymi fenomenami. No i, oczywiście, znajdzie się tam też miejsce dla mrocznej i nierzadko przerażającej zbrodni związanej z pewnymi zaginionymi dziećmi…

Wzdryga się, kiedy czubek miecza ociera się o kącik między prawym okiem a nasadą nosa, by wbić się dalej, przecinając oko. Jakaś wilgoć spływa po policzku, Tuva jest ślepa na jedno oko. Ale to nie boli. Przynajmniej już nie boli.

Camilla Läckberg, Henrik Fexeus, „Mentalista”

Camilla Läckberg – jedna z najciekawszych szwedzkich pisarek. Światową sławę przyniosła jej seria o Fjällbace. Jest także autorką thrillerów psychologicznych „Złota klatka” i „Srebrne skrzydła” oraz serii książek dla dzieci o przygodach Super-Charliego. Książki Camilli wydawane są w ponad 60 krajach, zostały przetłumaczone na 43 języki, a na całym świecie sprzedało się 29 milionów egzemplarzy.

Henrik Fexeus – jeden z najlepszych prelegentów w Szwecji, wielokrotnie nagradzany mentalista. Przeprowadził szereg głośnych eksperymentów psychologicznych w szwedzkiej telewizji. W 2007 wydał książkę „Sztuka czytania w myślach”, która trafiła do szerokiego grona czytelników. Jego kolejne książki również zyskały dużą popularność. Zostały przetłumaczone na 27 języki i sprzedały się w ponad milionie egzemplarzy. W 2018 Henrik Fexeus został uznany za jednego z najlepszych ekspertów na świecie w dziedzinie mowy ciała.

Przeczytaj fragment książki:

Mentalista

Issuu is a digital publishing platform that makes it simple to publish magazines, catalogs, newspapers, books, and more online. Easily share your publications and get them in front of Issuu's millions of monthly readers.

Książka „Mentalista” jest już dostępna w sprzedaży.

Artykuł sponsorowany.


komentarze [5]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
szaga  - awatar
szaga 26.03.2022 13:52
Czytelniczka

Właśnie skończyłam czytać i jestem zachwycona. Wszystkie dziwactwa i słabości bohaterów tylko dodały im wiarygodności. Rzadko mi się zdarza, by aż tak przemówiły do mnie postaci, tym bardziej, że zazwyczaj drażnią mnie manie i obsesje. Kreacja bohaterów mistrzowska.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Ann  - awatar
Ann 24.03.2022 13:24
Czytelniczka

Zamówiłam książkę i mam nadzieję, że jak ją przeczytam to będę zadowolona. Po ostatnim cyklu byłam zawiedziona. A tutaj? zobaczymy...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
fmds  - awatar
fmds 24.03.2022 08:56
Czytelniczka

Ja ją bardzo lubię, wybaczam jej gorsze momenty, mam do niej słabość, bo klimat, który buduje, rekompensuje mi wszystko. Książka już do mnie idzie  😍

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Matti7  - awatar
Matti7 23.03.2022 18:15
Czytelnik

Jej książki to taka sinusoida, kiedyś na 2-3 książki przypadała jedna gorsza a ostatnio było odwrotnie. Czy Camilla Lackberg wróciła do formy? Czy jej książki dalej prowadzą historię dwuliniową?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 23.03.2022 15:31
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post