Kobiety w matematyce. Od Hypatii do Emmy Noether

Okładka książki Kobiety w matematyce. Od Hypatii do Emmy Noether Joaquín Navarro
Okładka książki Kobiety w matematyce. Od Hypatii do Emmy Noether
Joaquín Navarro Wydawnictwo: RBA informatyka, matematyka
informatyka, matematyka
Mujeres matemáticas : de Hipatia a Emmy Noether
RBA
2012-11-08
2012-11-08
matematyka kobieta

Książka poruszająca niezmiernie ciekawy, intrygujący wręcz temat. W bardzo dobry sposób łączy w sobie historię i matematykę. Wybór matematyczek jest autorski, ale raczej trafny.
Książka opisuje w zwięzły sposób życie i osiągnięcia matematyczne ważnych dla rozwoju matematyki kobiet. Składa się ze wstępu, sześciu rozdziałów, epilogu, bibliografii i skorowidza. W pierwszym rozdziale opisane zostały: Hypatia z Aleksandrii i Elena Lucrezia Cornaro Piscopia. W rozdziale drugim: Gabrielle Le Tonnelier de Breteuil, Maria Gaetana Agnesi, Sophie Germain. W trzecim: Caroline Lucretia Herschel, Mary Fairfax Somerville. Czwarty rozdział opowiada o Auguście Adzie King, Florence Nightingale oraz Zofii Kowalewskiej. Cały piąty rozdział jest poświęcony Amalie "Emmy" Noether. Ostatni rozdział (szósty) mówi o Grace Murray Hopper i Julii Bowman Robinson.
Były to niezwykłe kobiety o nieprzeciętnych umysłach i zdolnościach matematycznych. Ich życie, biografie i osiągnięcia są bardzo ciekawe. Autor książki często jednak pomija bardziej szczegółowy opis ich osiągnięć matematycznych, pisząc, że np. są to bardzo skomplikowane rzeczy. Nawet jeśli są to dobry autor książki popularnonaukowej (a z taką tu mamy do czynienia) powinien znaleźć sposób na przybliżenie czytelnikowi choć niektórych z nich. Tam gdzie autor jednak zagłębia się w matematyczne opisy często wybiera akurat materię dosyć skomplikowaną i przedstawia ją czytelnikowi w dość nieprzystępny sposób. Z tych względów (między innymi) książka ta nie dostanie ode mnie więcej niż siedem gwiazdek. Warto po nią więc sięgnąć? Absolutnie tak! Jest to bardzo ciekawa książka i traktuje o ciekawych kobietach. Ich biografie są często pasjonujące. Matematyka i historia znakomicie się tutaj przeplatają i całość na pewno warta jest przeczytania.

Książka przedstawia życiorysy trzynastu kobiet związanych z matematyką.

Zamiast jednak - zgodnie z opisem z tyłu okładki - omówić wkład, jaki każda z nich wniosła do nauki (większość z nich zajmowało się również innymi dziedzinami),autor skupia się na faktach biograficznych i anegdotach, w wielu przypadkach wymawiając się "zbytnim skomplikowaniem zagadnienia". Użycie języka przypominającego dziennikarski odejmuje powagi ich osiągnięciom i bywa groteskowe; za przykład niech posłuży zdanie o Emmy Noether: "W tropieniu niezmienników algebraicznych Emmy była jak buldog." (rozdział 5, str. 96).

Czytelnik zainteresowany matematyką niewiele się niestety dowie. Szkoda, że tak ciekawy temat został źle zrealizowany.

Książka przedstawia życiorysy trzynastu kobiet związanych z matematyką.

• Świat jest matematyczny
  • Nauka
  • Fizyka, astronomia,matematyka itp.
  • Przeczytane w 2014
  • Kobiety