Kobiety w matematyce. Od Hypatii do Emmy Noether

Wydawnictwo: RBA
Mujeres matemáticas : de Hipatia a Emmy Noether
matematyka, kobieta
A--

"Świat jest matematyczny" to kolekcja 40 pasjonujących książek dla fanów królowej wszystkich nauk. Najciekawsze i najbardziej intrygujące teorie przedstawione w zrozumiały, ciekawy i inspirujący sposób. Wszystko, co nas otacza, od rzeczy codziennych po najbardziej abstrakcyjne, byłoby trudne do zrozumienia, gdyby nie matematyka.

źródło opisu: RBA, 2012

źródło okładki: www.sklep.rp.pl

Alumfelga | 2014-07-22

Książka przedstawia życiorysy trzynastu kobiet związanych z matematyką.

Zamiast jednak - zgodnie z opisem z tyłu okładki - omówić wkład, jaki każda z nich wniosła do nauki (większość z nich zajmowało się również innymi dziedzinami), autor skupia się na faktach biograficznych i anegdotach, w wielu przypadkach wymawiając się "zbytnim skomplikowaniem zagadnienia". Użycie języka przypominającego dziennikarski odejmuje powagi ich osiągnięciom i bywa groteskowe; za przykład niech posłuży zdanie o Emmy Noether: "W tropieniu niezmienników algebraicznych Emmy była jak buldog." (rozdział 5, str. 96).

Czytelnik zainteresowany matematyką niewiele się niestety dowie. Szkoda, że tak ciekawy temat został źle zrealizowany.

Jarosław Wiśniewski | 2015-12-22

Książka poruszająca niezmiernie ciekawy, intrygujący wręcz temat. W bardzo dobry sposób łączy w sobie historię i matematykę. Wybór matematyczek jest autorski, ale raczej trafny.
Książka opisuje w zwięzły sposób życie i osiągnięcia matematyczne ważnych dla rozwoju matematyki kobiet. Składa się ze wstępu, sześciu rozdziałów, epilogu, bibliografii i skorowidza. W pierwszym rozdziale opisane zostały: Hypatia z Aleksandrii i Elena Lucrezia Cornaro Piscopia. W rozdziale drugim: Gabrielle Le Tonnelier de Breteuil, Maria Gaetana Agnesi, Sophie Germain. W trzecim: Caroline Lucretia Herschel, Mary Fairfax Somerville. Czwarty rozdział opowiada o Auguście Adzie King, Florence Nightingale oraz Zofii Kowalewskiej. Cały piąty rozdział jest poświęcony Amalie "Emmy" Noether. Ostatni rozdział (szósty) mówi o Grace Murray Hopper i Julii Bowman Robinson.
Były to niezwykłe kobiety o nieprzeciętnych umysłach i zdolnościach matematycznych. Ich życie, biografie i osiągnięcia są bardzo ciekawe. Autor...

bartekzarebski | 2017-08-19
Jowita | 2017-02-04