Ulotne idee, wieczne twierdzenia. Wielkie problemy matematyki

Tłumaczenie: Anna Szybiak-Głowaty
Seria: Świat jest matematyczny
Wydawnictwo: RBA
5 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Ideas fugaces, teoremas eternos. Grandes problemas de las matematicas
matematyka
A--

"Świat jest matematyczny" to kolekcja 40 pasjonujących książek dla fanów królowej wszystkich nauk. Najciekawsze i najbardziej intrygujące teorie przedstawione w zrozumiały, ciekawy i inspirujący sposób. Wszystko, co nas otacza, od rzeczy codziennych po najbardziej abstrakcyjne, byłoby trudne do zrozumienia, gdyby nie matematyka.

źródło opisu: RBA, 2012

źródło okładki: Zdjęcia autorskie

Jarosław Wiśniewski | 2016-07-22

Książka o matematyce, poruszająca ciekawe tematy i ogólnie bardzo interesująca. Zawiera wiele czarno-białych ilustracji, wykresów i tabel. Ładna twarda okładka z obwolutą.
Książka składa się z następujących części: wstęp, pięć głównych rozdziałów, epilog, bibliografia oraz skorowidz. Rozdział pierwszy traktuje o wielkich problemach matematycznych starożytności. Rozdział drugi ma tytuł "Przystanek na stacji Eulera" i mówi o problemach matematycznych z okresu, gdy żył tenże wielki matematyk. Rozdział trzeci o tytule "Matematyka dojrzewa" opowiada o ideach i znaczących problemach matematycznych w kolejnych latach. Rozdział czwarty porusza problemy Hilberta, rozdział piąty stara się przybliżyć problemy Instytutu Claya.
Książka poziomem na pewno nie odstaje od innych z serii "Świat jest matematyczny". Jest jednak jedną z trudniejszych dla laika i najlepiej przeczytać najpierw inne książki z tej serii. Rozpoczęcie przygody matematycznej z tą książką może zniechęcić cześć czytelników do...

Aleimug | 2015-08-13
Przeczytana: 03 sierpnia 2015