Na przełaj przez Antarktydę

Wydawnictwo: Książka i Wiedza
The Crossing of Antarctica
Antarktyda, podróże, odkrycia
arturo

Opis ekspedycji transkontynentalnej, zorganizowanej w ramach Międzynarodowego Roku Geofizyki w latach 1955–1958. Celem wyprawy były badania naukowe oraz pierwsze przejście Antarktydy na przełaj.

źródło okładki: google.pl

Dociekliwy_Kotek | 2014-07-26
Przeczytana: lipiec 2014

Po "sześciu ludziach wśród pingwinów" zaczynam wierzyć, że literatura o Antarktydzie dzieli się na trzy rodzaje: o heroicznej epoce odkryć, o tym, jak w ciągu ostatniej dekady doszedł tu czy tam, oraz o tym, jak to jest prowadzić ekspedycję naukową.
No i mam teraz zagwozdkę. Lubię książki o Szóstym Kontynencie pasując do mojego wyobrażenia tego miejsca, to znaczy opiewające piękno i majestat, w których autorzy nie szczędzą drastycznych opisów nie mniej drastycznych i mrożących krew w żyłach detali. Szczególną rozkoszą napawają mnie te lecące w dół stopnie Celsjusza, kiedy za oknem straszy nieludzkie trzydzieści na plusie. I co ja mam w takim razie zrobić z książką, w której heroizmu nie ma ani grama, a wyliczenia tych wszystkich lotów samolotowych z zaopatrzeniem, tych ton jedzenia, ton paliwa (ekologiczna zgroza) przewożonych po trasie marszu Scotta zostawiają uczucie pewnego, no... dyskomfortu? I żeby nie było wątpliwości: nawet te tony jedzenia i paliwa nie sprawiały, że...

arturo | 2012-03-05
DIENEKES | 2014-12-16