Opowiadania cieszyńskie

Kornel Filipowicz Wydawnictwo: Cieszyński Ośrodek Kultury literatura piękna
Cieszyński Ośrodek Kultury
2000-01-01
2000-01-01

*KSIĄŻKA* Opowiadania cieszyńskie, Kornel Filipowicz, wstęp Zbigniew Machej, wydawnictwo Dobra Prowincja.
Wydane ponownie Opowiadania cieszyńskie, oddają niepowtarzalny klimat tego miejsca, historii rodziny Filipowiczów, ich pobyt w Krakowie i w Cieszynie oraz prywatne perypetie. Polecam wam uważnie oglądnąć zdjęcia, na których starałam się pokazać dokładnie, jak wygląda ta publikacja i o czym jest. Dla czytających, ten krótki opis. Niestety, nie posiadam jeszcze książki, może kiedyś, dlatego gdzie, jak nie w Cieszynie, w nastrojowej księgarnio - kawiarni, mogłam się jej dokładnie przyglądnąć?
Wybierzcie się ze mną w tę sentymentalną podróż z czasów Kornela Filipowicza, w rolce i przede wszystkim na kartach opowiadań.

To nie jest współpraca.

Wodzę wzrokiem za tekstem a podświadomość wędruje ulicami Cieszyna, miasta które wciąż jest, ale tak naprawdę już go nie ma. Jak to w zbiorze opowiadań, bywają lepsze i gorsze, ale są i takie, które rozdzierają serce i sadowią się w świadomości już na zawsze, tak jak "Ojciec milczy" czy "Guttman". Całość zatem niezbędna dla fana twórczości Filipowicza, ale i dla kogoś kto kocha Cieszyn i Śląsk Cieszyński. To jedna z niewielu okazji by poczuć go takim, jakim był przed wojenną apokalipsą.

Cieszyn to jedno z moich miejsc na Ziemi. Mam osobisty stosunek do tej książki.

Cieszyn to jedno z moich miejsc na Ziemi. Mam osobisty stosunek do tej książki.

Zaskakująco miły zbiór opowiadań. Niestety sam Cieszyn nie pojawia się dosłownie, ale możemy domyśleć się , że dzieciństwo głównego bohatera rozgrywa się właśnie w tym sympatycznym mieście. Najlepsze opowiadanko to to o miodzie. To taki zestaw impresji autora o jego dzieciństwie. Podobne w niektórych aspektach do Kinga, który też lubi opisywać swe dzieciństwo w latach 50.

Dotychczas postać i twórczość Kornela Filipowicza nie była mi bliżej znana. Niniejsza książka trafiła w moje ręce dopiero teraz, chociaż powstała ponad 10 lat temu, w związku z niedawną śmiercią Wisławy Szymborskiej. Pomimo iż nazwisko autora nie raz obiło się o moje uszy, zawsze łączyłam je z postacią naszej noblistki, nigdy natomiast z... moim rodzinnym miastem! Książka składa się z 18-stu opowiadań, które pozwalają przenieść się myślami do mojego malowniczego miasta i odkrywać znane mi doskonale ulice oczami wielkiego pisarza!

Całą książkę kończy rozmowa z Wisławą Szymborską, przeprowadzona przez Zbigniewa Machej. W odpowiedzi na pytanie, jak poetka, ukochana i wieloletnia partnerka Filipowicza, wspomina Cieszyn z tamtych lat odpowiada:

"Bardzo lubiłam jeździć do Cieszyna. I nie tylko dlatego, że w tak miłym towarzystwie. Coś było w ludziach, atmosferze tego miasta, co wydawało się rzadkie. Ustrój, w którym wtedy żyliśmy, dążył do tego, żeby wszystko maksymalnie ujednolicić. Począwszy od gazet, a skończywszy na smaku sera, poglądach na życie a nawet marzeniach... Otóż Cieszyn wydawał mi się jakiś inny, oporny. Jakby mniej było w nim krętactwa, pozerstwa, fałszywych słówek i wątpliwych aspiracji... Zapytałam kiedyś Kornela, na czym właściwie ta inność polega. - Może stąd - odpowiedział - że tutaj ludzie częściej niż gdzie indziej patrzą sobie prosto w oczy"...

Nic dodać nic ująć, poza tym, że mogę zapewnić, Cieszyn jest taki po dziś dzień i tacy są właśnie jego mieszkańcy ;)
Dla mnie osobiście bardzo interesująca książka i fascynujące odkrycie.

• Posiadam w domowej biblioteczce
  • Beletrystyka: Ogólnie
  • Do przeczytania - literatura polska

Dodaj cytat z książki Opowiadania cieszyńskie