Opowiadania cieszyńskie

Wydawnictwo: Cieszyński Ośrodek Kultury
83-913024-07
Kornelia

1 lutego 2012r. zmarła Wisława Szymborska, wielka poetka, laureatka literackiej nagrody Nobla (1996), jedna z najbardziej niezwykłych osobowości naszych czasów. Wielokrotnie odwiedzała Cieszyn, najpierw ze swoją wielką miłością, KORNELEM FILIPOWICZEM - znakomitym pisarzem, który lata młodości spędził nad Olzą. Potem w 2003 roku, uczestnicząc w odsłonięciu tablicy pamiątkowej ku czci...

Wielokrotnie odwiedzała Cieszyn, najpierw ze swoją wielką miłością, KORNELEM FILIPOWICZEM - znakomitym pisarzem, który lata młodości spędził nad Olzą. Potem w 2003 roku, uczestnicząc w odsłonięciu tablicy pamiątkowej ku czci Filipowicza przy ul. Górnej 14. Ostatni raz w maju 2010 roku, była gościem 12 Przeglądu Filmowego "Kino Na Granicy".
"Opowiadania cieszyńskie" stanowią zbiór wspomnień tego wspaniałego pisarza z lat spędzonych w Cieszynie.
W książce zamieszczona jest rozmowa z Wisławą Szymborską, którą przeprowadził Zbigniew Machej.

Kornelia | 2012-03-04
Przeczytana: 26 marca 2012

Dotychczas postać i twórczość Kornela Filipowicza nie była mi bliżej znana. Niniejsza książka trafiła w moje ręce dopiero teraz, chociaż powstała ponad 10 lat temu, w związku z niedawną śmiercią Wisławy Szymborskiej. Pomimo iż nazwisko autora nie raz obiło się o moje uszy, zawsze łączyłam je z postacią naszej noblistki, nigdy natomiast z... moim rodzinnym miastem! Książka składa się z 18-stu opowiadań, które pozwalają przenieść się myślami do mojego malowniczego miasta i odkrywać znane mi doskonale ulice oczami wielkiego pisarza!

Całą książkę kończy rozmowa z Wisławą Szymborską, przeprowadzona przez Zbigniewa Machej. W odpowiedzi na pytanie, jak poetka, ukochana i wieloletnia partnerka Filipowicza, wspomina Cieszyn z tamtych lat odpowiada:

"Bardzo lubiłam jeździć do Cieszyna. I nie tylko dlatego, że w tak miłym towarzystwie. Coś było w ludziach, atmosferze tego miasta, co wydawało się rzadkie. Ustrój, w którym wtedy żyliśmy, dążył do tego, żeby wszystko maksymalnie ujednolicić....

kipog | 2013-07-17
Przeczytana: 13 lipca 2013

Zaskakująco miły zbiór opowiadań. Niestety sam Cieszyn nie pojawia się dosłownie, ale możemy domyśleć się , że dzieciństwo głównego bohatera rozgrywa się właśnie w tym sympatycznym mieście. Najlepsze opowiadanko to to o miodzie. To taki zestaw impresji autora o jego dzieciństwie. Podobne w niektórych aspektach do Kinga, który też lubi opisywać swe dzieciństwo w latach 50.

giera | 2014-12-28
Virginia | 2012-05-31