Scapa Flow - Akwen wojennych skarbów

Wydawnictwo: Książka i Wiedza
7 (5 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
83-05-13429-6
historia
Pio

Scapa Flow to jedno z największych naturalnych kotwicowisk na świecie. Rozległy akwen chronią przed wiatrem i oceaniczną falą okalające go wyspy, wchodzące w skład archipelagu Orkadów, który położny jest na północ od wybrzeży Szkocji. Orkady stały się w czasie I wojny światowej bazą dla brytyjskiej Pierwszej Floty, zwanej następnie Wielką Flotą (Grand Fleet). W książce znajdują się opisy mało znanych szerszemu gronu czytelników, dramatycznych wydarzeń z czasów obu ubiegłowiecznych wojen światowych, takich jak internowanie floty niemieckiej (Hochseeflotte) w Scapa Flow po I wojnie światowej i jej samozatopienie czy wdarcie sie do Scapa Flow niemieckiego okrętu podwodnego w pażdzierniku 1939 roku i storpedowanie przezeń brytyjskiego pancernika Royal Oak.

Pio | 2012-03-01
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2012