Dziewczyna z poczty

Okładka książki Dziewczyna z poczty
Stefan Zweig Wydawnictwo: W.A.B. Seria: Nowy Kanon literatura piękna
336 str. 5 godz. 36 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Nowy Kanon
Tytuł oryginału:
Rausch der Verwandlung
Wydawnictwo:
W.A.B.
Data wydania:
2012-04-25
Data 1. wyd. pol.:
2012-04-25
Liczba stron:
336
Czas czytania
5 godz. 36 min.
Język:
polski
ISBN:
9788377476383
Tłumacz:
Karolina Niedenthal
Średnia ocen

                7,5 7,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Portret D… Dziewczyny



4613 277 108

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
354 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
402
37

Na półkach: , ,

Czytając pierwszą - hotelową - część książki, miałam wiele obaw. Że ta austriacka melancholia zagubi się w głupotach, w drobiazgach. Bo w gruncie rzeczy o melancholii tutaj mowa - o melancholii jako dojmującym poczuciu braku. teraz myślę, że Zweig chciał tego kontrastu - przepychu tchnącego bezmyślnością (bo nie ma czasu na refleksję, energia jest zużyta gdzie indziej) i przejścia w biedę, która również pozbawia nas refleksyjności (bo bieda powodująca całkowity automatyzm nie sprzyja bujności myśli), grozi jej, bo ta refleksja może zabić, gdy jest się skazanym jedynie na ponure myśli. widzimy jakieś przyczyny takiego stanu umysłu, jego odrętwienia, który przechodzi również w wymiar cielesny - nieustannego powtarzania czynności, ponurego automatyzmu. jest mowa o straconym pokoleniu wojennym. każde pokolenie wojenne jest stracone, literatura wiele nam mówi na ten temat. jednak Zweig zdaje się mówić coś więcej, nie podaje przecież prostych przyczyn, jak by się mogło wydawać. poza pieniędzmi, które - mogłyby coś ułatwić, pozwolić się wyrwać z danego stanu rzeczy, nic nie jest powiedziane o pragnieniach bohaterów, o ich dążeniach. trudno powiedzieć nawet, czy są one zwykłe czy niezwykłe. bo przecież Christine z politowaniem spogląda na siostrę, jej rodzinę i ich mieszczańsko-filisterski tryb życia. w przepychu czuje się dobrze, ale to ma znamiona jakiegoś narkotycznego transu, a nie stanu, z którego coś mogłoby wyniknąć. w tych austriackich literackich rzeczywistościach (tych które znam: Zweig, Bachmann, Jelinek, Bernhard) nigdy nie ma dobrego wyjścia. zawsze jest tylko constans, obecny i przyszły smutek, frustracja w stanie ciągłym. lub samobójstwo. zawsze jest w świadomości samobójstwo jako alternatywa, samobójstwo jako towarzysząca człowiekowi potencjalność, ślad po wolności, gdy nie można się jej doszukać gdzie indziej. bohaterowie rezygnują wprawdzie z samobójstwa, ale ich status pozostaje z końcem książki zawieszony, mężczyzna wyraźnie mówi, że może stać się wszystko: plan kradzieży uda się lub się nie uda, ułoży się lub nie, będą ze sobą lub nie. w tym tkwi siła tej historii.

Czytając pierwszą - hotelową - część książki, miałam wiele obaw. Że ta austriacka melancholia zagubi się w głupotach, w drobiazgach. Bo w gruncie rzeczy o melancholii tutaj mowa - o melancholii jako dojmującym poczuciu braku. teraz myślę, że Zweig chciał tego kontrastu - przepychu tchnącego bezmyślnością (bo nie ma czasu na refleksję, energia jest zużyta gdzie indziej) i...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    948
  • Przeczytane
    532
  • Posiadam
    141
  • Ulubione
    32
  • Literatura austriacka
    17
  • Teraz czytam
    16
  • Ebook
    11
  • 2013
    10
  • 2014
    8
  • 2021
    8

Cytaty

Więcej
Stefan Zweig Dziewczyna z poczty Zobacz więcej
Stefan Zweig Dziewczyna z poczty Zobacz więcej
Stefan Zweig Dziewczyna z poczty Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także