rozwiń zwiń

Czarnobylska modlitwa. Kronika przyszłości

Okładka książki Czarnobylska modlitwa. Kronika przyszłości
Swietłana Aleksijewicz Wydawnictwo: Czarne Seria: Reportaż reportaż
288 str. 4 godz. 48 min.
Kategoria:
reportaż
Seria:
Reportaż
Tytuł oryginału:
ЧЕРНОБЫЛЬСКАЯ МОЛИТВА. ХРОНИКА БУДУЩЕГО
Wydawnictwo:
Czarne
Data wydania:
2012-05-07
Data 1. wyd. pol.:
2012-05-07
Data 1. wydania:
2016-01-01
Liczba stron:
288
Czas czytania
4 godz. 48 min.
Język:
polski
ISBN:
9788375363715
Tłumacz:
Jerzy Czech
Tagi:
Czarnobyl Ukraina ZSRR elektrownia atom wybuch katastrofa skażenie reportaż Białoruś skażenie promieniotwórcze

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Los czarnobylskiej duszy



1414 108 128

Oceny

Średnia ocen
8,1 / 10
5654 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
4645
3414

Na półkach: , , ,

To było moje drugie spotkanie z reportażami S. Aleksijewicz (po wysłuchaniu audiobooka "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety"). Lektura okazała się równie pasjonująca i wstrząsająca.

Autorka dotarła do wielu osób, które były świadkami i uczestnikami czarnobylskiej tragedii - do żon zmarłych ratowników, mieszkańców skażonych terenów, dzieci urodzonych już po katastrofie...
Relacje tych ludzi są tak szczere i wstrząsające, że dosłownie zapierają dech w piersiach. Mimo iż książka bardzo mnie zaciekawiła, nie byłam w stanie przeczytać jej za jednym zamachem. Między relacjami musiałam robić sobie przerwy w lekturze, gdyż okazała się ona zbyt przytłaczająca.

Każda opowieść, każdy fragment to cenny dokument na temat katastrofy i jej skutków. Największe wrażenie zrobiły na mnie jednak dwie opowieści - otwierające i zamykające książkę "samotne głosy człowiecze", czyli wspomnienia kobiet, których mężowie zmarli po wybuchu. Jeden był strażakiem gaszącym pożar tuż po jego wybuchu, drugi kilka miesięcy później brał udział w odkażaniu strefy wokół Czarnobyla. Obaj pracowali bez jakichkolwiek zabezpieczeń! Tak jak tysiące innych...

Relacje młodych żon to dramatyczne i poruszające studium powolnego umierania. To także opowieści o wielkiej miłości, poświęceniu, tęsknocie, samotności, żalu do zakłamanego systemu, który skazał ludzi na powolną śmierć i zamykał usta tym, którzy zadawali niewygodne pytania i chcieli powiedzieć prawdę.

Ogromne wrażenie zrobiły na mnie również opowieści ludzi powracających szybko na skażone tereny. Ewakuacja była dla nich wielkim dramatem, często straszniejszym niż życie w napromieniowanym miejscu. Związek z ziemią, domem, okolicą okazywał się tak silny, że mieszkańcy wsi decydowali się na powrót - wszak skażenia nie było widać... Wielu nie zdawało sobie sprawy z zagrożenia, gdyż nikt im go nie uświadomił. Życie w wyludnionych wsiach dla starszych ludzi było cenniejsze niż wegetacja w miastach, do których ich wywieziono.

W książce porusza lekceważący stosunek władz do człowieka. Dla systemu komunistycznego nie stanowi on żadnej wartości. Jak stwierdza jeden z bohaterów, Związek Radziecki od dawna ma tak wielu obywateli, że milion w tę czy tamtą stronę nie robi różnicy.
Niektórzy bohaterowie książki porównują tragedię czarnobylską do wojny. I trudno się z nimi nie zgodzić - ofiar było wiele i wciąż ludzi odczuwają skutki wybuchu; zostali też pozostawieni sami sobie, podobnie jak ofiary drugiej wojny światowej; w podobny sposób działała propaganda, która starała się zatuszować skutki katastrofy, a uwypuklała bohaterstwo "towarzyszy pracujących z poświęceniem przy oczyszczaniu terenu"...

Bohaterowie książki mówią prostym, komunikatywnym językiem. Wiele opowieści to relacje pełne zrezygnowania, pogodzenia się z losem; więcej w nich żalu i smutku niż buntu i złości. Te pozornie spokojne zdania robią na czytelniku największe wrażenie, gdyż tak naprawdę są tytułowym krzykiem Czarnobyla.
Świat może go usłyszeć dzięki autorce, która nie bez trudu dotarła do tych, którzy zdecydowali się mówić.

Do wybuchu w elektrowni czarnobylskiej mam osobisty stosunek. Tego dnia byłam z przyjaciółmi na wiosennym rajdzie. Było słonecznie i ciepło, więc cały dzień spędziliśmy na dworze, wystawialiśmy się do słońca nad jeziorem, moczyliśmy nogi w wodzie.
Gdy dowiedziałam się o katastrofie (z kilkudniowym opóźnieniem, jak reszta społeczeństwa), byłam przerażona ewentualnymi skutkami. Teraz moje ówczesne obawy wydają mi się śmieszne i infantylne, jako nastolatka myślałam jednak zupełnie inaczej.

To było moje drugie spotkanie z reportażami S. Aleksijewicz (po wysłuchaniu audiobooka "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety"). Lektura okazała się równie pasjonująca i wstrząsająca.

Autorka dotarła do wielu osób, które były świadkami i uczestnikami czarnobylskiej tragedii - do żon zmarłych ratowników, mieszkańców skażonych terenów, dzieci urodzonych już po katastrofie......

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    7 088
  • Chcę przeczytać
    6 114
  • Posiadam
    1 516
  • Teraz czytam
    273
  • Ulubione
    238
  • 2019
    209
  • Reportaż
    195
  • Literatura faktu
    89
  • Audiobook
    79
  • Chcę w prezencie
    76

Cytaty

Więcej
Swietłana Aleksijewicz Czarnobylska modlitwa. Kronika przyszłości Zobacz więcej
Swietłana Aleksijewicz Czarnobylska modlitwa. Kronika przyszłości Zobacz więcej
Swietłana Aleksijewicz Czarnobylska modlitwa. Kronika przyszłości Zobacz więcej
Więcej

Video

Video

Podobne książki

Przeczytaj także