Krzyk Czarnobyla

Swiatłana Aleksijewicz
literatura faktu 208 str.
Černobyl'skaja molitva

Świat Książki
literatura faktu
czarnobyl wspomnienia katastrofa jądrowa choroba popromienna reaktor

Kup książkę

Mocna i wstrząsająca lektura. Zapadła mocno w pamięć.
Polecam mocno, zwłaszcza każdemu zainteresowanemu tematem katastrofy w CZAES..

Są takie książki, które naprawdę trudno się czyta, ze względu na ich treść. Czarnobyl, dzięki serialowi, znowu można określić jako popularny temat. Ale jest coś, co szczególnie dobija — świadomość realności wszystkich wydarzeń przedstawionych w reportażu Swiatłany Aleksijewicz. Tak, słowo pisane, jak dla mnie, pobija w tym przypadku każdy film. Relacje osób uczestniczących...

Wstrząsające obrazy, przygnębiające losy ludzi wyrwanych ze swoich domów, cierpienie i niepewność. Tylko forma tych reportaży trochę irytuje i nie pozwala zagłębić się w treść. Chaotyczne wypowiedzi, dość sztuczne jak na prostych ludzi, chyba koloryzowane.

Niektóre opowiadania wzruszają i dają do myślenia, inne troszkę takie nijakie. Poza tym opowiadania niepoukładane chronologicznie. Cała książka jak dla mnie po prostu napisana chaotycznie.

Chociaż doceniam temat, bo pokazuje odrobinę tego, co przeżywali w tamtych latach ludzie mieszkający głównie na ziemiach obecnej Białorusi.

Tej książki nie da się opisać - trzeba ją przeżyć.
Czytając poszczególne wspomnienia, zmagałam się z przeżyciami tych osób, tak jakbym była tam z nimi i czuła, że zarażam się ich chorobami.
Przejmująca, wzruszająca, wywołująca ból głowy. Skłania do refleksji o władzy, która przewyższa wartość ludzkiego istnienia.

Nie dla mnie to.. Chaotyczne, pourywane i niezgrabne monologi/opowiastki różnorakich, zwykłych ludzi. Domyślam się, że taki był zamysł autorki, ale czytać to to męka. Tym bardziej, że nie ma w tych relacjach które dałam rade doczytać (1/3 książki) nic wyjątkowego dla osób które już znają temat. Takie czytanie 10 raz o tym samym..

"Krzyk Czarnobyla" NIE jest tą samą książką, co wydana później "Czarnobylska modlitwa")

Niestety nie mogę się nie zgodzić. Jest inna okładka, a historie są dokładnie te same, te same rozdziały, te same zdania. Nie ma sensu kupować 2ej.

Jak dla mnie o książka się ciągnie. Niektóre rozdziały poruszają, a inne nudzą

Czarnobyl to była zawsze dla mnie taka trochę bajka. Byłam za mała, żeby cokolwiek pamiętać, lekarze leczący moją tarczycę często wspominali, że to może być efekt Czarnobyla, w dorosłym życiu chciałabym i planuję wybrać się do Prypeci, ale nie mogę powiedzieć, żeby moja wiedza o tamtej katastrofie była jakaś szczególna. Teraz już jest.

Książka jest wstrząsająca, bo to...

Swietłana Aleksijewicz ukazuje nam dramat ludzi dotkniętych katastrofą w Czarnobylu. Historie konkretnych ludzi. Przedstawia fakty i dane, ale też osobiste dramaty... Niczego nie ukrywa. Zmusza do myślenia. Pisze, że Czarnobyl, to zadanie dla XXI wieku, coś z czego mamy się uczyć, coś co musimy zinterpretować i ocenić. W przedstawionych w książce wspomnieniach ludzi możemy...

Niezwykle trudna książka. Miałam do niej dwa podejścia. Pierwsze - wiele lat temu i najprawdopodobniej mój wiek sprawił, że nie podołałam.
Tragiczne historie, smutek, rozpacz i śmierć. Tak w kilku słowach można opisać tę książkę.Z drugiej strony to zbiór bardzo rzetelnych informacji na temat tragedii, szczegółowe opisy miejsc i wielu wydarzeń. Z historycznego punktu...

Dyskusje

• 2013