Krzyk Czarnobyla


- Tytuł oryginału:
- Černobyl'skaja molitva
- Data wydania:
- 2000-01-01
- Data 1. wyd. pol.:
- 2000-01-01
- Liczba stron:
- 208
- Język:
- polski
- ISBN:
- 8372275742
- Tłumacz:
- Leszek Wołosiuk
- Wydawnictwo:
- Świat Książki
- Kategoria:
- literatura faktu
- Tagi:
- czarnobyl wspomnienia katastrofa jądrowa choroba popromienna reaktor
- Tytuł oryginału:
- Černobyl'skaja molitva
- Data wydania:
- 2000-01-01
- Liczba stron:
- 208
- Język:
- polski
- ISBN:
- 8372275742
- Tłumacz:
- Leszek Wołosiuk
- Wydawnictwo:
- Świat Książki
- Kategoria:
- literatura faktu
- Tagi:
- czarnobyl wspomnienia katastrofa jądrowa choroba popromienna reaktor
("Krzyk Czarnobyla" NIE jest tą samą książką, co wydana później "Czarnobylska modlitwa")
Krzyk Czarnobyla jest zarazem opowieścią o losach ludzi bezpośrednio biorących udział w akcji ratowniczej po wybuchu reaktora, jak i relacją o największym kataklizmie technologicznym XX wieku oraz metaforą rozpadającego się imperium. Od samego początku problem czarnobylski nie był wolny od zakulisowych walk o jego ujawnienie, do dziś - pomimo różnych prób - naukowo nie można określić skali szkód ekologicznych, materialnych, moralnych, społecznych, zdrowotnych, jakich był przyczyną.
26 kwietnia 1986 r. Czarnobyl stał się problemem świata wciąż aktualne pozostaje pytanie o bezpieczeństwo energetyki jądrowej.
Kup książkę
Polecane księgarnie
Pozostałe księgarnie
Informacja
Oceny
Dyskusje
Książka na półkach
- 631
- 321
- 47
- 13
- 13
- 12
- 9
- 9
- 9
- 7
Wypożycz z biblioteki
Cytaty
Dlaczego zacząłem fotografować? Bo nie znajdowałem słów.
Zobacz więcej
Nie chcę włączać telewizora, czytać dzisiejszych gazet. Tam tylko zabijają i zabijają. W Czeczenii, Bośni. W Afganistanie. Okropność. Horror stał się już czymś zwyczajnym,
banalnym naw...
Życie minęło. Na drugie nie mam już sił.
Zobacz więcej
Opinie [30]
Mocna i wstrząsająca lektura. Zapadła mocno w pamięć.
Pokaż mimo toPolecam mocno, zwłaszcza każdemu zainteresowanemu tematem katastrofy w CZAES..
Są takie książki, które naprawdę trudno się czyta, ze względu na ich treść. Czarnobyl, dzięki serialowi, znowu można określić jako popularny temat. Ale jest coś, co szczególnie dobija — świadomość realności wszystkich wydarzeń przedstawionych w reportażu Swiatłany Aleksijewicz. Tak, słowo pisane, jak dla mnie, pobija w tym przypadku każdy film. Relacje osób uczestniczących...
więcejWstrząsające obrazy, przygnębiające losy ludzi wyrwanych ze swoich domów, cierpienie i niepewność. Tylko forma tych reportaży trochę irytuje i nie pozwala zagłębić się w treść. Chaotyczne wypowiedzi, dość sztuczne jak na prostych ludzi, chyba koloryzowane.
Pokaż mimo toNiektóre opowiadania wzruszają i dają do myślenia, inne troszkę takie nijakie. Poza tym opowiadania niepoukładane chronologicznie. Cała książka jak dla mnie po prostu napisana chaotycznie.
Pokaż mimo toChociaż doceniam temat, bo pokazuje odrobinę tego, co przeżywali w tamtych latach ludzie mieszkający głównie na ziemiach obecnej Białorusi.
Tej książki nie da się opisać - trzeba ją przeżyć.
Pokaż mimo toCzytając poszczególne wspomnienia, zmagałam się z przeżyciami tych osób, tak jakbym była tam z nimi i czuła, że zarażam się ich chorobami.
Przejmująca, wzruszająca, wywołująca ból głowy. Skłania do refleksji o władzy, która przewyższa wartość ludzkiego istnienia.
Nie dla mnie to.. Chaotyczne, pourywane i niezgrabne monologi/opowiastki różnorakich, zwykłych ludzi. Domyślam się, że taki był zamysł autorki, ale czytać to to męka. Tym bardziej, że nie ma w tych relacjach które dałam rade doczytać (1/3 książki) nic wyjątkowego dla osób które już znają temat. Takie czytanie 10 raz o tym samym..
Pokaż mimo to"Krzyk Czarnobyla" NIE jest tą samą książką, co wydana później "Czarnobylska modlitwa")
Pokaż mimo toNiestety nie mogę się nie zgodzić. Jest inna okładka, a historie są dokładnie te same, te same rozdziały, te same zdania. Nie ma sensu kupować 2ej.
Jak dla mnie o książka się ciągnie. Niektóre rozdziały poruszają, a inne nudzą
Czarnobyl to była zawsze dla mnie taka trochę bajka. Byłam za mała, żeby cokolwiek pamiętać, lekarze leczący moją tarczycę często wspominali, że to może być efekt Czarnobyla, w dorosłym życiu chciałabym i planuję wybrać się do Prypeci, ale nie mogę powiedzieć, żeby moja wiedza o tamtej katastrofie była jakaś szczególna. Teraz już jest.
więcejKsiążka jest wstrząsająca, bo to...
Swietłana Aleksijewicz ukazuje nam dramat ludzi dotkniętych katastrofą w Czarnobylu. Historie konkretnych ludzi. Przedstawia fakty i dane, ale też osobiste dramaty... Niczego nie ukrywa. Zmusza do myślenia. Pisze, że Czarnobyl, to zadanie dla XXI wieku, coś z czego mamy się uczyć, coś co musimy zinterpretować i ocenić. W przedstawionych w książce wspomnieniach ludzi możemy...
więcejNiezwykle trudna książka. Miałam do niej dwa podejścia. Pierwsze - wiele lat temu i najprawdopodobniej mój wiek sprawił, że nie podołałam.
więcejTragiczne historie, smutek, rozpacz i śmierć. Tak w kilku słowach można opisać tę książkę.Z drugiej strony to zbiór bardzo rzetelnych informacji na temat tragedii, szczegółowe opisy miejsc i wielu wydarzeń. Z historycznego punktu...